Ceny za plyn a elektřinu jako strašák domácností. Kolik si připlatíte v domku či v bytě?

Ceny elektřiny a plynu se šponují do astronomických výšin. Situace se navíc zlepšovat v nejbližší době nebude. Vyplývá to z analýzy skupin Centropol a Ušetřeno.cz, kterou si nechal vypracovat deník MF Dnes. Kolik si připlatí rodina v domku a kolik v bytě?

Ačkoliv Rusko překvapilo a plynovodem Nord Stream 1 opět začal proudit plyn, odborníci varují, že ruský prezident Vladimir Putin může kdykoliv kohoutky zase utáhnout. Dodávky plynu tímto potrubím se vrátily na 40 procent kapacity, kterou plynovod vykazoval před plánovanou odstávkou.

Nejen kvůli této nejistotě ceny za elektřinu i plyn v Evropě dále rostou. „Ceny plynu jsou totiž velmi úzce navázané na ceny elektřiny, která se vyrábí mimo jiné v paroplynových elektrárnách, tedy z plynu,“ vysvětlila pro deník MF Dnes mluvčí Centropolu Monika Bartošová.

Dům nebo byt je rozdíl

Deník si tak nechal vytvořit modelové příklady domácností od dvou společností – Centropol a Ušetřeno.cz, které nastínily možný další vývoj zdražování. Výpočty jsou téměř totožné a ukazují, že nejhlouběji bude muset do peněženky sáhnout čtyřčlenná rodina bydlící v domě.

Prvním příkladem je domácnost, která v domě plynem ohřívá vodu, topí a vaří na něm, elektřinu využívá jen pro svícení a napájení běžných spotřebičů (sazba D02d při průměrné roční spotřebě elektřiny 3,0 MWh a plynu 15 MWh). Taková domácnost si za elektřinu připlatí o 14 157 korun více. U plynu pak o 11 798 korun více než před navýšením cen v roce 2021. Náklady se jí tak ročně zvýší téměř o 26 tisíc korun.

Druhá modelová domácnost zaplatí velmi podobně. Čtyřčlenná rodina, která elektřinu využívá pro svícení, vaření, napájení běžných spotřebičů a ohřev vody a topí plynem (sazba D25d, průměrná roční spotřeba elektřiny 5,5 MWh a plynu do 10 MWh) za elektřinu ročně zaplatí o 15 972 korun více než v roce 2021, u plynu zas o 7 865 korun. Celkem tedy ročně o zhruba 24 tisíc.

Pomoci může fixace

Čtyřčlenná rodina v bytě pak pociťuje zvýšení ročních nákladů u elektřiny o 11 035 korun a kdo navíc vaří na plynu, musí počítat v roce 2023 s dalším navýšením přibližně o 1 400 korun oproti roku letošnímu.

Experti také upozorňují, že domácnosti, které ceny energií ještě řešit nezačaly, si mohou zavařit. „Klientům proto doporučujeme nesázet na brzké uklidnění situace a zajistit si fixací ceny elektřiny na dva až tři roky,“ poradil za Ušetřeno.cz Jan Béreš.

Vláda vyzvala ale i k tomu, aby lidé s elektřinou i plynem šetřili. „Česká domácnost vytápí přibližně o čtyři stupně víc, než je průměr EU,“ podotkl René Neděla, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku, který předpovídal obnovení dodávek ruského plynu.

Někteří odborníci však taková doporučení kritizují. „Když se bavíme o plynu, tak se řekne, že si vezmeme čtyři svetry a snížíme teplotu topení, ale tomu se musím smát, vracíme se do 18. století,“ kritizovala vládu například ekonomka Ilona Švihlíková.

Zároveň se vláda ale potřebným snaží pomoci i takzvaným úsporným tarifem, který má pomoci domácnostem snížit účty za elektřinu a plyn. O konkrétní podobě tarifu, tedy kdo ho dostane a kolik bude příspěvek státu činit, bude rozhodovat vláda. Podrobnosti vláda stanoví pravděpodobně na přelomu července a srpna.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vláda má jít příkladem, řekl Fiala. Prozradil, jak kabinet během krize šetří na nákladech
Petr Fiala

Vláda má jít příkladem, řekl Fiala. Prozradil, jak kabinet během krize šetří na nákladech

Lidé v dobách energetické krize často přemýšlejí o tom, kde by se dalo ještě ušetřit. Vláda by v tomto ohledu měla jít příkladem. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Ve vysílání prozradil, jak šetří on sám, potažmo celý kabinet. Úřad vlády mimo jiné upřednostnil zateplení střechy budovy před plánovanou rekonstrukcí zasedací místnosti.

ON-LINE: Máme právo použít jaderné zbraně, říká Medveděv. NATO podle něj nezasáhne
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Máme právo použít jaderné zbraně, říká Medveděv. NATO podle něj nezasáhne

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:59

Švédsko varuje před úniky plynu z Nord Streamu, Kreml nevyloučil sabotáž

12:35

Šéf německé opozice Merz kritizoval ukrajinské běžence, nyní se omluvil

12:00

Ruský Gazprom za pololetí více než zdvojnásobil hrubý provozní zisk

11:26

Země V4 chtějí pomáhat Ukrajině s opravami techniky a odminováním

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

Petr Pavel už má dostatek podpisů na kandidaturu. Archy před volbami prověří kontrola

Kandidát na prezidenta Petr Pavel a jeho tým sesbírali k 27. září přes 55 tisíc podpisů občanů. Tyto podpisy má podle něho už tým fyzicky v rukou. Další mají v terénu podporovatelé. Ke kandidatuře potřeboval coby nezávislý kandidát získat minimálně 50 tisíc. Podle svých slov by chtěl dosáhnout hranice 70 tisíc podpisů, sběr tak bude pokračovat. Podpisové archy musí kandidáti odevzdat na ministerstvu vnitra do 8. listopadu do 16 hodin, následně je prověří kontrola.

Čech bojující na Ukrajině: Mobilizace záložáků? Každý ozbrojený Rus může znamenat naši smrt

Ruská mobilizace pravděpodobně zpomalí postup ukrajinských vojsk. I voják s nízkou morálkou a malými bojovými zkušenostmi může znamenat problém a smrt, uvedl redakci CNN Prima NEWS jeden z Čechů bojujících na Ukrajině. Další ruské posily podle něj prodlouží válku, s blížící se zimou proto bude klíčová podpora západních zemí, ať už v podobě vojenského materiálu, či zásob na nadcházející chladné měsíce.

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda v pondělí kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Podle dané normy má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moci spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

Kalousek útočí na STAN: Vyžírky a odpadkový koš pro šíbry, už chápu jejich svatbu s ANO

Bývalý předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek kritizoval nově vznikající plzeňskou koalici Pirátů, STAN a ANO s podporou SPD již v neděli. V pondělí se jeho ostrá slova zaměřila zejména na STAN a jejich kandidáta Petra Náhlíka, který poskočil z 11. místa na první. Kalousek označil hnutí Starostů a nezávislých za odpadkový koš, který smrdí rozličnými pachy.

Zelené brzdové světlo? Slováci testují převratný vynález, má pomoct zvýšit bezpečnost

Díky přednímu zelenému brzdovému světlu chodci včas zjistí, zda je přijíždějící auto před přechodem registruje a zpomaluje. Zelená přední brzdová světla se budou testovat na slovenských autobusech, taxících či donáškových a jiných vozidlech. Součástí testování bude i průzkum veřejného mínění účastníků silničního provozu. Projekt realizuje Žilinská univerzita.

Domácí zpravodajství

I pan premiér vidí, že ministr Síkela je zoufalec. Měl ho dávno odvolat, kritizuje Babiš

Vláda je totálně neschopná, pustil se do koalice bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Ten kritikou dlouhodobě nešetří ani u ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN). Tentokrát v pořadu Nový den předseda hnutí podotkl, že by šéfa resortu měl současný premiér Petr Fiala (ODS) odvolat. I on sám vidí, že je Síkela zoufalec, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Deset nejčastějších příznaků covidu. S novými variantami lidé hlásí jiné potíže

Počty nově nakažených covidem za jednotlivé dny začaly letos, podobně jako v předchozích letech, po prázdninách stoupat. Lékaři varují před zesílením epidemie v dalších měsících a doporučují zejména starším a chronicky nemocným lidem, aby se nechali proti onemocnění očkovat či přeočkovat. U jakých příznaků zpozornět a nechat se otestovat, radí britská studie.

Ne všude lze sestavit pětikoalici. Svoboda by byl dobrý primátor, věří Fiala

Politiky na komunální úrovni nyní čekají složitá vyjednávání o tom, jakým způsobem v regionech složit koalice. V případě uskupení Spolu by premiér Petr Fiala (ODS) upřednostňoval vznik komunálních vedení na půdorysu vládní pětikoalice. Připustil však, že ne všude to bude možné. Předseda vlády také v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS zmínil své přesvědčení, že lídr Spolu v hlavním městě a poslanec Bohuslav Svoboda (ODS) by byl dobrým pražským primátorem.