Co s drahými energiemi?
Ceny elektřiny a plynu se šponují do astronomických výšin. Situace se navíc zlepšovat v nejbližší době nebude. Vyplývá to z analýzy skupin Centropol a Ušetřeno.cz, kterou si nechal vypracovat deník MF Dnes. Kolik si připlatí rodina v domku a kolik v bytě?
Ačkoliv Rusko překvapilo a plynovodem Nord Stream 1 opět začal proudit plyn, odborníci varují, že ruský prezident Vladimir Putin může kdykoliv kohoutky zase utáhnout. Dodávky plynu tímto potrubím se vrátily na 40 procent kapacity, kterou plynovod vykazoval před plánovanou odstávkou.
Nejen kvůli této nejistotě ceny za elektřinu i plyn v Evropě dále rostou. „Ceny plynu jsou totiž velmi úzce navázané na ceny elektřiny, která se vyrábí mimo jiné v paroplynových elektrárnách, tedy z plynu,“ vysvětlila pro deník MF Dnes mluvčí Centropolu Monika Bartošová.
Dům nebo byt je rozdíl
Deník si tak nechal vytvořit modelové příklady domácností od dvou společností – Centropol a Ušetřeno.cz, které nastínily možný další vývoj zdražování. Výpočty jsou téměř totožné a ukazují, že nejhlouběji bude muset do peněženky sáhnout čtyřčlenná rodina bydlící v domě.
Hádka o energie: Vláda neudělala nic, ta vaše všechno rozprodala, štěkali po sobě poslanci
Zásobníky plynu jsou naplněny z více než 75 procent a přinejmenším na zimní spotřebu domácností jsme připraveni dobře. Lépe než kdy dřív, zaznělo v nedělní Partii Plus od vládního poslance za KDU-ČSL Michaela Kohajdy. Opozici vpálil, že za roky ve vládě neudělala pro energetickou bezpečnost Česka vůbec nic. Poslankyně opozičního ANO Margita Balaštíková oponovala slovy, že vládní strany v minulosti rozprodaly vše, co šlo.
Prvním příkladem je domácnost, která v domě plynem ohřívá vodu, topí a vaří na něm, elektřinu využívá jen pro svícení a napájení běžných spotřebičů (sazba D02d při průměrné roční spotřebě elektřiny 3,0 MWh a plynu 15 MWh). Taková domácnost si za elektřinu připlatí o 14 157 korun více. U plynu pak o 11 798 korun více než před navýšením cen v roce 2021. Náklady se jí tak ročně zvýší téměř o 26 tisíc korun.
Druhá modelová domácnost zaplatí velmi podobně. Čtyřčlenná rodina, která elektřinu využívá pro svícení, vaření, napájení běžných spotřebičů a ohřev vody a topí plynem (sazba D25d, průměrná roční spotřeba elektřiny 5,5 MWh a plynu do 10 MWh) za elektřinu ročně zaplatí o 15 972 korun více než v roce 2021, u plynu zas o 7 865 korun. Celkem tedy ročně o zhruba 24 tisíc.
Pomoci může fixace
Čtyřčlenná rodina v bytě pak pociťuje zvýšení ročních nákladů u elektřiny o 11 035 korun a kdo navíc vaří na plynu, musí počítat v roce 2023 s dalším navýšením přibližně o 1 400 korun oproti roku letošnímu.
Máme nejhorší vlnu zdražování za sebou? Ekonomové odhadli, kam se vydá tuzemská inflace
Červnová inflace sice meziročně dál zrychlila, meziměsíční čísla však dávají důvod k mírnému optimismu. Ekonomové se nicméně neshodnou, zda už jsme dosáhli zdražovacího vrcholu. Velkým rizikem jsou totiž energie, jejichž cena ještě může růst. Obzvláště pokud nebude obnoven provoz plynovodu Nord Stream 1.
Experti také upozorňují, že domácnosti, které ceny energií ještě řešit nezačaly, si mohou zavařit. „Klientům proto doporučujeme nesázet na brzké uklidnění situace a zajistit si fixací ceny elektřiny na dva až tři roky,“ poradil za Ušetřeno.cz Jan Béreš.
Vláda vyzvala ale i k tomu, aby lidé s elektřinou i plynem šetřili. „Česká domácnost vytápí přibližně o čtyři stupně víc, než je průměr EU,“ podotkl René Neděla, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku, který předpovídal obnovení dodávek ruského plynu.
Někteří odborníci však taková doporučení kritizují. „Když se bavíme o plynu, tak se řekne, že si vezmeme čtyři svetry a snížíme teplotu topení, ale tomu se musím smát, vracíme se do 18. století,“ kritizovala vládu například ekonomka Ilona Švihlíková.
Zároveň se vláda ale potřebným snaží pomoci i takzvaným úsporným tarifem, který má pomoci domácnostem snížit účty za elektřinu a plyn. O konkrétní podobě tarifu, tedy kdo ho dostane a kolik bude příspěvek státu činit, bude rozhodovat vláda. Podrobnosti vláda stanoví pravděpodobně na přelomu července a srpna.