Mezinárodní tým vědců zveřejnil studii, podle které se červenky obecné musejí při obraně svého teritoria potýkat s nečekaným problémem – hlukem projíždějících aut. Ten totiž narušuje jejich zpěv.
Za volantem se rozčílí kdekdo velice snadno. Turecko-britský vědecký tým však nyní odhalil, že doprava frustruje i divoce žijící zvířata. A to nejen proto, že ohrožuje jejich životy. Podle nové studie zveřejněné v odborném časopise Behavioral Ecology and Sociobiology stojí právě dopravní činnost za zvýšenou agresivitou samců červenek obecných. Červenky patří i běžně mezi vysoce teritoriální ptáky a již dřívější studie odhalily, že červenky žijící ve městě jsou mnohem více agresivní (a to i fyzicky) než jejich příbuzní z venkova.
Díky 3D modelům červenky vydávajícím obranné písně mohli výzkumníci pozorovat chování samců v městském parku u rušné silnice i v lesíku na okraji města. Jakmile výzkumný tým začal navíc přehrávat i zvuky rušné dopravy, venkovští ptáci začali být rozčilení a svého „soka“ konfrontovali zblízka. Ptáci z města však naopak ztichli – podle závěru vědců se zřejmě naučili, že zvýšení hluku je jen dočasné a nemá cenu se namáhat.
Zvýšená míra agrese má však za důsledek i mnohem horší životní podmínky. Rozčilení ptáci nevěnují tolik pozornosti zbytku okolí, a mohou se tak stát snadnou kořistí pro predátory.