Češi se bojí nedostatku plynu. Nechtějí na něj spoléhat a hledají jiné možnosti vytápění

Drahá elektřina, plyn i uhlí. To všechno teď Čechy žene k hledání alternativního vytápění. Lidé hledají cesty, jak ušetřit. Zdroj plynu v Česku využívá přes dva a půl milionu domácností.

Otázku, jestli si vybrat nový kotel, přímotopy nebo tepelné čerpadlo, řeší čím dál tím větší množství Čechů. Kvůli zdražování energií totiž hledají nové způsoby vytápění. Ušetřit mohou desítky tisíc ročně, ale najít variantu, která domácnost nezruinuje po počáteční investici, není lehké.

„Určitě přibylo víc montáží úspornějších kotlů. Spousta lidí nás kontaktuje třeba i proto, že mají plynový spotřebič a chtějí k němu dodat ještě elektrokotel, kdyby náhodou došlo k uzavření plynu, aby měli alternativní zdroj tepla,“ tvrdil majitel plynoservisu Martin Mottl.

Ve snaze ušetřit můžete výdaje navýšit

Jenom si spočítat, kolik zaplatíte, dnes ale už nestačí. Důležité je i to, jaké budete mít každý rok náklady. Rozdíly mohou být až v desítkách tisíc korun. Třeba u právě přímotopů ze začátku sice zaplatíte málo, ale se spotřebou to potom vychází na desítky tisíc navíc. Na druhé straně spektra je tepelné čerpadlo, u kterého jsou roční náklady minimální, jeho instalace ale stojí přes sto tisíc. V průměru teď nejlépe vychází topení dřevem a uhlím. To ale není dlouhodobé řešení. „Pevná paliva, jako je uhlí bude nemožné do budoucna používat. Většinou jsme spíše svědky toho, že lidé nahrazují staré kotle na uhlí právě kotli plynovými,“ řekl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Ekonom firmy Roklen Radim Dohnal dodal: „Agresivní politika Vladimira Putina je ta věc, co nejvíc podpořila realizování Green dealu. Zvýšit svoji soběstačnost přes vyšší izolace, solární panel a přes tepelné čerpadlo, je ta cesta.“ Kdo má o alternativní topení zájem, neměl by otálet. Poptávka je teď tak velká, že se na tepelná čerpadla někdy čeká až půl roku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu
Fotbal

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:57

Satanismus, změna pohlaví, ale i vlastenectví. Co zaznělo v třaskavém Putinově projevu?

17:38

Do pražských škol chodí 11 630 ukrajinských dětí

17:13

Britský ministr obrany navštívil Kyjev, mluvil o další podpoře Ukrajině

17:06

Zelenskyj podepsal žádost o vstup do NATO

Účast v senátních volbách je zatím bídná. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil-Nagyová

Aktualizováno

Druhé kolo senátních voleb provází velmi slabá účast, podobně jako tomu bylo v minulosti. O něco více lidí přichází do volebních místností na Jihlavsku, kde se vede ostře sledovaný souboj mezi šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a kandidátkou ANO Janou Nagyovou. Celkem voliči rozhodují o 24 z 27 nových senátorů, tři byli zvoleni už minulý týden v prvním kole.

Tajemná Putinova automobilka Aurus představuje luxusní SUV. Má konkurovat Rolls-Roycu

Tajemná Putinova automobilka Aurus vydává světu další důkaz o své schopnosti konkurovat Rolls-Roycu či Maybachu. Alespoň tak to prezentuje. Obří SUV Komendant (velitel) přichází na trh v době, kdy ze strany EU, USA a dalších zemí platí vůči Rusku embargo na dovoz luxusních automobilů. Zda bude Aurus nový model skutečně schopen vyrábět a zda o něj bude mezi oligarchy zájem, je však ve hvězdách. U stávající limuzíny Senat se mu totiž dlouhodobě nedaří ani jedno.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Vysáváte rozpočet jak pijavice a lidé nemají na energie, řekl Okamura. Lžete, reagoval Kupka

Předseda SPD Tomio Okamura se v pátek v Poslanecké sněmovně tvrdě pustil do vlády v souvislosti s navrhovanou novelou služebního zákona. Vyčítá, že zatímco lidé nemají na energie, chystá se kabinet zřídit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, což považuje za trafiky pro vládní spolustraníky. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) jeho slova označil za lži.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.