reklama

Češi se do dobrovolnické činnosti zapojují a jsou štědří, říká ředitelka Tamjdem

Kdy jindy pomáhat než během adventního období. Letošní 1. prosinec je označován jako Giving Tuesday, den, který patří štědrosti a dobrým skutkům. Televize Prima podporuje zdravotní sestry v první linii ve své kampani Sestřičky sestřičkám. Nepostradatelná je ale i práce dobrovolníků. Ty se snaží podpořit kampaň Proměň své peníze na dobré skutky.

reklama

Jejím cílem je propojit 150 dobrovolníků s patnácti organizacemi. Kde všude pomáhají? A jsou Češi ochotni pomáhat druhým? Na tyto otázky odpovídala ředitelka a koordinátorka projektu Tamjdem 2020 Markéta de Almeida Marques.

Podle ředitelky projektu se lidé do dobrovolnické činnosti zapojují a jsou štědří. „V České republice, tak jako jinde ve světě, probíhá ročně mnoho veřejných dárcovských sbírek. Největší dárcovský portál v České republice Darujme.cz uvádí, že v loňském roce přes ně na dobročinné účely putovalo přes 128 milionů korun. Letos je to už 170 milionů, přičemž březen a duben jako měsíce první vlny pandemie byly samozřejmě dárcovsky nejštědřejší,“ popsala Markéta de Almeida Marques.

Říká, že definovat pozici neziskových organizací v České republice je těžké. „Za prací našich organizací stojí lidi, kteří mají schopnost vidět a reagovat na potřeby ve společnosti, které by třeba jinak zůstaly bez adekvátní pozornosti. Jsme profesionálové v naší práci. Nad prací přemýšlíme téměř neustále, nekončíme tím, že zaklapneme počítač. Zároveň naše financování do posledního halíře je vždycky transparentní,“ řekla Markéta de Almeida Marques.

Tamjdem má za úkol pomoci neziskovým organizacím s manuální prací, například i s malování pokojů nebo mytím oken. „My se neziskovkám snažíme ušetřit čas tím, že jim s tímhle typem práce pomůžeme tak, aby ony nemusely drahocenný čas věnovat těmto věcem, které jsou ale pro ně důležité, a mohly se věnovat účelu, pro který byly založeny,“ vysvětlila Markéta de Almeida Marques.

Mnoho neziskových organizací si neumí o pomoc říci

Dobrovolníky podle ní spojuje činnost, která má smysl. „Mnoho z těch lidí, kteří s námi vyjíždějí, mají i jiné dobrovolnické zkušenosti, ale třeba se ani dobrovolníky nenazývají. To se ukázalo i právě letos během první vlny pandemie, kdy mnoho lidí přišlo s nápady a iniciativami, jak pomoci ostatním, ale nikdy by se nenazývali dobrovolníky,“ vysvětlila koordinátorka.

Markéta de Almeida Marques dodala, že mnoho neziskových organizací si neumí o podporu a pomoc říct.

Tagy:
rozhovor dobrovolnictví nezisková organizace Nový den dárcovství dobročinnost finance dobrovolníci neziskovky pomoc Markéta de Almeida Marques

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

Nečekaný vedlejší účinek po vakcíně Pfizer. Očkované ženy hlásí zvětšení prsou

Nežádoucích vedlejších účinků po očkování proti covidu hlásí lidé tisíce. Mnohé ženy, které si nechaly aplikovat vakcínu Pfizer, se však z jednoho radují. Vyskytl se u nich takzvaný „Pfizer boob job“ neboli zvětšení prsou po očkování. Některé se následně obávaly, že mají rakovinu prsu. Reakce těla je totiž podobná té u zákeřné diagnózy.

reklama

Domácí zpravodajství

Odškodnění za Vrbětice. Obce v okolí, obyvatelé i kraj by si mohli rozdělit 700 milionů

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun. Počítá s tím návrh zákona, který v pátek ve zrychleném režimu schválila Sněmovna. Musí ho ještě projednat Senát. Zákon již dříve podpořila vláda a podporuje ho i prezident Miloš Zeman. Pro zákon hlasovalo 113 ze 123 přítomných poslanců, proti nehlasoval nikdo.

Ať vyšší důchody zaplatí Agrofert, stejně je to jen kampaň Babiše, navrhuje Ferjenčík

Piráti si během páteční mimořádné schůze Sněmovny, na které se jedná o zvyšování důchodů, rýpli do premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Návrh jeho vlády, že by se penze nad rámec valorizace zvýšily o dalších 300 korun, označili za předvolební dáreček. Podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka by měl navýšení zaplatit holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Proč stát neuznává protilátky? Kamarádi Vojtěcha by přišli o kšefty, míní Kaňkovský

Poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský se pozastavuje nad tím, proč stát odmítá uznávat vysokou hladinu protilátek proti covidu jako průkaz bezinfekčnosti. Naznačil, že to může být kvůli kšeftům kamarádů ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), kteří vlastní laboratoře. Důkazy pro své tvrzení ale nemá. Vojtěch nařčení odmítl a označil ho za nesmysl. Slova Kaňkovského podle ministra souvisí s blížícími se volbami.

reklama