reklama

Češi se do dobrovolnické činnosti zapojují a jsou štědří, říká ředitelka Tamjdem

Kdy jindy pomáhat než během adventního období. Letošní 1. prosinec je označován jako Giving Tuesday, den, který patří štědrosti a dobrým skutkům. Televize Prima podporuje zdravotní sestry v první linii ve své kampani Sestřičky sestřičkám. Nepostradatelná je ale i práce dobrovolníků. Ty se snaží podpořit kampaň Proměň své peníze na dobré skutky.

reklama

Jejím cílem je propojit 150 dobrovolníků s patnácti organizacemi. Kde všude pomáhají? A jsou Češi ochotni pomáhat druhým? Na tyto otázky odpovídala ředitelka a koordinátorka projektu Tamjdem 2020 Markéta de Almeida Marques.

Podle ředitelky projektu se lidé do dobrovolnické činnosti zapojují a jsou štědří. „V České republice, tak jako jinde ve světě, probíhá ročně mnoho veřejných dárcovských sbírek. Největší dárcovský portál v České republice Darujme.cz uvádí, že v loňském roce přes ně na dobročinné účely putovalo přes 128 milionů korun. Letos je to už 170 milionů, přičemž březen a duben jako měsíce první vlny pandemie byly samozřejmě dárcovsky nejštědřejší,“ popsala Markéta de Almeida Marques.

K tématu

Říká, že definovat pozici neziskových organizací v České republice je těžké. „Za prací našich organizací stojí lidi, kteří mají schopnost vidět a reagovat na potřeby ve společnosti, které by třeba jinak zůstaly bez adekvátní pozornosti. Jsme profesionálové v naší práci. Nad prací přemýšlíme téměř neustále, nekončíme tím, že zaklapneme počítač. Zároveň naše financování do posledního halíře je vždycky transparentní,“ řekla Markéta de Almeida Marques.

Tamjdem má za úkol pomoci neziskovým organizacím s manuální prací, například i s malování pokojů nebo mytím oken. „My se neziskovkám snažíme ušetřit čas tím, že jim s tímhle typem práce pomůžeme tak, aby ony nemusely drahocenný čas věnovat těmto věcem, které jsou ale pro ně důležité, a mohly se věnovat účelu, pro který byly založeny,“ vysvětlila Markéta de Almeida Marques.

Mnoho neziskových organizací si neumí o pomoc říci

Dobrovolníky podle ní spojuje činnost, která má smysl. „Mnoho z těch lidí, kteří s námi vyjíždějí, mají i jiné dobrovolnické zkušenosti, ale třeba se ani dobrovolníky nenazývají. To se ukázalo i právě letos během první vlny pandemie, kdy mnoho lidí přišlo s nápady a iniciativami, jak pomoci ostatním, ale nikdy by se nenazývali dobrovolníky,“ vysvětlila koordinátorka.

Markéta de Almeida Marques dodala, že mnoho neziskových organizací si neumí o podporu a pomoc říct.

K tématu

Tagy: rozhovor dobrovolnictví nezisková organizace Nový den dárcovství dobročinnost finance dobrovolníci neziskovky pomoc Markéta de Almeida Marques

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Evropská unie

Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert

Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert

  • Aktualizováno

Evropský soud přerušil jednání o žalobě České republiky na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro Agrofert. Chce počkat na konečné rozhodnutí Evropské komise o dotaci. O přerušení informoval web iRozhlas.cz, kterému to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Ve sporu jde o zhruba 800 tisíc korun, které Brusel prozatím odmítl zaplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Před 35 lety se Tatra poprvé předvedla Dakaru. Proslavily ji pověstné čapí nohy
Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně
Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Další články
reklama
reklama