reklama

Češi se do dobrovolnické činnosti zapojují a jsou štědří, říká ředitelka Tamjdem

Kdy jindy pomáhat než během adventního období. Letošní 1. prosinec je označován jako Giving Tuesday, den, který patří štědrosti a dobrým skutkům. Televize Prima podporuje zdravotní sestry v první linii ve své kampani Sestřičky sestřičkám. Nepostradatelná je ale i práce dobrovolníků. Ty se snaží podpořit kampaň Proměň své peníze na dobré skutky.

reklama

Jejím cílem je propojit 150 dobrovolníků s patnácti organizacemi. Kde všude pomáhají? A jsou Češi ochotni pomáhat druhým? Na tyto otázky odpovídala ředitelka a koordinátorka projektu Tamjdem 2020 Markéta de Almeida Marques.

Podle ředitelky projektu se lidé do dobrovolnické činnosti zapojují a jsou štědří. „V České republice, tak jako jinde ve světě, probíhá ročně mnoho veřejných dárcovských sbírek. Největší dárcovský portál v České republice Darujme.cz uvádí, že v loňském roce přes ně na dobročinné účely putovalo přes 128 milionů korun. Letos je to už 170 milionů, přičemž březen a duben jako měsíce první vlny pandemie byly samozřejmě dárcovsky nejštědřejší,“ popsala Markéta de Almeida Marques.

K tématu

Říká, že definovat pozici neziskových organizací v České republice je těžké. „Za prací našich organizací stojí lidi, kteří mají schopnost vidět a reagovat na potřeby ve společnosti, které by třeba jinak zůstaly bez adekvátní pozornosti. Jsme profesionálové v naší práci. Nad prací přemýšlíme téměř neustále, nekončíme tím, že zaklapneme počítač. Zároveň naše financování do posledního halíře je vždycky transparentní,“ řekla Markéta de Almeida Marques.

Tamjdem má za úkol pomoci neziskovým organizacím s manuální prací, například i s malování pokojů nebo mytím oken. „My se neziskovkám snažíme ušetřit čas tím, že jim s tímhle typem práce pomůžeme tak, aby ony nemusely drahocenný čas věnovat těmto věcem, které jsou ale pro ně důležité, a mohly se věnovat účelu, pro který byly založeny,“ vysvětlila Markéta de Almeida Marques.

Mnoho neziskových organizací si neumí o pomoc říci

Dobrovolníky podle ní spojuje činnost, která má smysl. „Mnoho z těch lidí, kteří s námi vyjíždějí, mají i jiné dobrovolnické zkušenosti, ale třeba se ani dobrovolníky nenazývají. To se ukázalo i právě letos během první vlny pandemie, kdy mnoho lidí přišlo s nápady a iniciativami, jak pomoci ostatním, ale nikdy by se nenazývali dobrovolníky,“ vysvětlila koordinátorka.

Markéta de Almeida Marques dodala, že mnoho neziskových organizací si neumí o podporu a pomoc říct.

K tématu

Tagy: rozhovor dobrovolnictví nezisková organizace Nový den dárcovství dobročinnost finance dobrovolníci neziskovky pomoc Markéta de Almeida Marques

Další hlavní zprávy

Politika

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček

Musíme si dupnout, vztahy s Rusy se zhorší, ale nemůžeme s nimi přestat komunikovat. Bývalí ministři zahraničí Tomáš Petříček a Cyril Svoboda se shodují, že Česko by mělo kontaktovat spojence v Evropské unii nebo NATO. Reagovali tak na podezření, že Rusko stojí za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích. Petříček přiznal, že jako šéf diplomacie o ruských aktivitách věděl. Podle dalšího exministra zahraničí Karla Schwarzenberga si „musíme dupnout“.

Možné zapojení Ruska do Vrbětic může ovlivnit tendr na Dukovany, připustil Havlíček
Neviděli jste je? Dva Rusové stojí za výbuchem ve Vrběticích i otravou Skripala
reklama
reklama
Pohřeb prince Philipa skončil. Rakev s ostatky byla uložena v kapli svatého Jiří

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Výbuch ve Vrběticích je teroristický čin, ať se nám Putin omluví, burcuje opozice
Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken
Další články
reklama
reklama