Češi se stávají „otroky nikotinu“ už v mládí. Při odvykání pak kuřáci dělají zásadní chybu

Polovina Čechů ve věku od 15 do 24 let podléhá zlozvyku ve formě užívání nikotinu. Roste přitom počet mladých, kteří vyhledávají alternativní formy kouření, jako jsou elektronické cigarety na bázi zahřívaného tabáku nebo ochucených liquidů. Vyplývá to z výsledků šetření o užívání tabáku a alkoholu v České republice (NAUTA), které uveřejňuje Státní zdravotní ústav. U příležitosti Mezinárodního nekuřáckého dne – který připadl na 21. listopad – experti připomněli rizika a odhalili, jak je možné s tímto zlozvykem definitivně skoncovat.

Z výzkumu NAUTA vyplývá, že téměř čtvrtina (24,6 procenta) Čechů v roce 2023 pravidelně kouřila tabákové výrobky. Zarážející však je, jak moc v posledních letech vzrostla popularita takzvaných vapů – ochucených e-cigaret na bázi liquidů, tedy tekutých náplní obsahujících nikotin, které se zahřívají a uživatelé je inhalují.

ČTĚTE TAKÉ: Kvůli rodinné tragédii si Trump nikdy nedal alkohol ani cigaretu. Co si nejvíce vyčítá?

V roce 2023 užívala v Česku třetina osob (33,1 procenta) starších 15 let nikotin z různých druhů tabákových výrobků a jejich alternativ, ať už denně nebo příležitostně. Každodenní užívání uvedlo 23 procent respondentů. Alarmující ovšem jsou výsledky u věkové kategorie 15 až 24 let. Nikotinu holduje celá polovina mladých (50,2 procenta), denní užívání bylo zaznamenáno téměř u třetiny (30,4 procenta).

Mladí patří mezi nejrizikovější

Odborníci varují před riziky spojenými s nikotinem u mladých lidí. „Děti a dospívající jsou mnohem citlivější na rozvoj závislosti. Lidský mozek se totiž vyvíjí do 21 až 25 let a do této věkové hranice je riziko mnohem vyšší,“ vysvětlil v dokumentu, který má redakce k dispozici, Adam Kulhánek, vedoucí Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku Kliniky adiktologie 1. LF Univerzity Karlovy.

Zároveň varoval před rostoucím trendem e-cigaret: „Kromě vzniku fyzické závislosti na nikotinu se pojí s řadou jiných rizik. V aerosolu z e-cigaret uživatel vdechuje například vysoce toxické těžké kovy a ultrajemné částečky, které mohou vést k drobným zánětlivým onemocněním plic. Rizikové jsou také příchutě (umělá aromata), jejichž chemické složení se významně mění po zahřátí.“

Abstinenční příznaky? Už po dvou hodinách

Nikotin se řadí mezi nejvíce návykové látky i v případě minimálních dávek. Kromě toho, že vyvolává silnou fyzickou závislost, je také toxický pro nervovou soustavu. „Z toho důvodu je jeho užívání škodlivější u dětí, jejichž mozek a zejména čelní mozkové laloky se stále vyvíjejí a dozrávají,“ podotkl Kulhánek s tím, že uživatel nikotinu se stává „jeho otrokem“.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Experti se přou o zákaz energetických nápojů pro děti. Flek je pro, Dyttert zpochybnil data

„Každý den musí přizpůsobovat návykové látce, protože mozek vyžaduje její stabilní hladinu. Závislost je umocňována rituály a situacemi, kdy si kuřák pravidelně zapaluje. Pokud cigareta nepřichází, zhruba do dvou hodin se projeví abstinenční příznaky,“ podotkl.

Právě ty jsou častým důvodem, který kuřáky odrazuje od odvykání. Je proto důležité s nimi počítat a připravit se na ně. Mezi jejich typické projevy patří pocení, potíže se spánkem, pocity vnitřního napětí, podrážděnost, nervozita, špatná nálada a někdy i zažívací potíže.

Po překlenutí kritického období by se však stav abstinujícího měl začít zlepšovat. „Abstinenčním příznakům lze předcházet užíváním přípravků náhradního nikotinu nebo léků na odvykání kouření s obsahem účinné látky, která pouze napodobuje nikotin, jakou je například cytisin,“ uvedl Kulhánek. Tyto léčivé přípravky, jako je Defumoxan, jsou k dostání prakticky v každé lékárně bez nutnosti lékařského předpisu.

Závislých přibývá

Elektronické cigarety jsou dlouhodobě oblíbené u kuřáků klasických cigaret, kteří mají dojem, že jim přechod na ně pomůže skoncovat se závislostí na nikotinu. Tato domněnka však není podle odborníků podpořena žádnými důkazy. Naopak, velkým problémem je fakt, že se mladí nekuřáci domnívají, že alternativní nikotinové výrobky nejsou nebezpečné, a proto s nimi začínají.

„Téměř polovina uživatelů (49,0 procenta) elektronických cigaret uvádí, že současně kouří i klasické cigarety, zhruba pětina (20,8 procenta) je bývalými kuřáky a 30,2 procenta uživatelů předtím nikdy nekouřilo,“ uvedla ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková. Skoro třetina lidí se tedy kvůli „elektronkám“ stává závislými na nikotinu, aniž by tím potlačili původní závislost na klasických cigaretách. „Jde především o mladé, pro které to je opravdu velká zdravotní zátěž,“ dodala Macková.

Na pošesté už to vyjde

Skoncovat se svou závislostí si přitom přeje až 80 procent kuřáků, polovina z nich se o to také každý rok pokusí. Když tak učiní bez jakékoliv podpory, skončí to v až 98 procentech případů neúspěchem, tedy opětovným návratem ke kuřáctví. „Průměrný kuřák ve svém životě absolvuje více než šest odvykacích pokusů, než se mu podaří přestat kouřit,“ komentoval Kulhánek.

Přestože odvykání je často zdlouhavá a náročná cesta, odborníci ujišťují, že existuje mnoho ověřených způsobů, jak toho docílit. Úspěšnost se významně zvyšuje, když kuřák vyhledá odbornou pomoc v nějakém centru pro závislé na tabáku, adiktologické ambulanci nebo certifikované lékárně. V boji se závislostí pomáhají rovněž zdravotní pojišťovny. Například VOZP klientům nabízí 2 500 korun na nákup léčivých přípravků.

„Lidé bohužel nejčastěji volí tu nejméně účinnou cestu, a to odvykání svépomocí bez jakékoliv přípravy. Kuřák tak neví, co ho čeká, nezná, jak fungují abstinenční příznaky, ani čím by mohl odvykání podpořit. Tyto pokusy často končí neúspěchem,“ dodal adiktolog Kulhánek.

Věděli jste, že:

  • po 2 týdnech bez kouření se zlepší funkce plic
  • po 1 měsíci se zmírní kašel a zvýší kapacita plic
  • po 1 roce se riziko srdečních a cévních onemocnění snižuje v porovnání s kuřáky na polovinu
  • po 10 letech se riziko vzniku rakoviny plic snižuje na polovinu

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Jako krabička cigaret, čisticí prostředky škodí plicím. Více jsou ohroženy ženy, uvádí studie

Tagy: