Česká republika je velmoc v třídění, odpad do speciálních kontejnerů vyhazují téměř tři čtvrtiny tuzemské populace. Přesto se mnozí dopouští zásadních chyb. Věděli jste například, že účtenka nepatří do papíru? A tušíte, kam vyhodit CD, keramiku nebo zrcadlo?
Ještě před tím, než si přečtete praktické rady o tom, jak správně třídit, zkuste svou znalost otestovat v tomto kvízu.
Možnost třídit odpad má v republice 99 procent obyvatel, z nich pak třídí asi 73 procent, vyplývá z dat webu Jak třídit. Ten také upozorňuje na časté chyby „třídičů rebelů“. Věděli jste, že...
- Drobné znečištění obalů od jogurtů nevadí? Stačí, když potravinu důkladně dojíte nebo z kelímku pořádně vyškrábnete. Ale je lepší je lehce vypláchnout vlažnou vodou, protože při delším skladování doma by mohly být cítit. Navíc mastné obaly či obaly se zbytky potravin omezují následnou recyklaci.
- Sešlapávaní ulehčí práci. Mačkání a kroucení těchto odpadů je velmi vhodné jak pro skladování, tak i následnou přepravu. Takto zmenšených odpadů se do kontejneru vejde cca čtyřikrát více. Některé kontejnery na nápojový karton jsou navíc konstruovány tak, aby do nich nešlo vhodit nezmáčknutý obal. Sníží se tak přepravní náklady.
- PET láhve můžete do kontejneru vhazovat s etiketou i víčkem. Obojí bude při dalším zpracování automaticky odděleno.
- Pokud ve vaší obci probíhá sběr nápojových kartonů, prázdný karton pouze vypláchněte vodou, stlačte a i s víčkem odhoďte do kontejneru nebo oranžového pytle, který je ve vaší obci pro tento odpad určen.
Kontejnery nejsou věda
- SKLO se vhazuje do zeleného nebo bílého kontejneru. Pokud jsou k dispozici oba, je důležité třídit sklo i podle barev. Barevné do zeleného, čiré do bílého. Pokud máte kontejner na sklo jen jeden, pak do něj dávejte sklo bez ohledu na barvu.
Do kontejneru na sklo nepatří keramika a porcelán. Nepatří sem ani autosklo, zrcadla nebo třeba drátované sklo, zlacená a pokovená skla.
- PLAST patří do žlutého kontejneru. V průměrné české popelnici zabírají nejvíc místa ze všech odpadů, proto je nejenom důležité jejich třídění, ale i sešlápnutí či zmačkání před vyhozením. V některých městech a obcích se spolu s plastovým odpadem třídí i nápojové kartony. Záleží na podmínkách a technickém vybavení třídících linek v okolí.
Do kontejneru na plast nepatří mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny či novodurové trubky.
- PAPÍR patří do modrého kontejneru. Mohou tam například i plata od vajíček, která ještě před třemi lety měla mířit do směsného odpadu, či toaletní ruličky. Ze všech tříděných odpadů právě papíru vyprodukuje průměrná česká domácnost za rok hmotnostně nejvíc.
Do kontejneru na papír nepatří celé svazky knih či uhlový, mastný nebo jakkoliv znečištěný papír. Tyto materiály nelze už nadále recyklovat. To samé platí o termopapíru (účtenkách). „Pozor, použité dětské pleny opravdu nepatří do kontejneru na papír, ale do popelnice,“ upozorňují experti webu.
- NÁPOJOVÉ KARTONY se vhazují do kontejnerů různých barev a tvarů, ale vždy označených oranžovou nálepkou. Záleží na tom, jak má obec systém sběru nápojových kartonů nastavený.
Nepatří sem „měkké“ sáčky, například od kávy a různých potravin v prášku. Neodhazujte sem ani nápojové kartony obsahující zbytky nápojů a potravin.
- KOVY patří do šedé nádoby na třídění kovových obalů. Jsou určeny především na sběr plechovek a drobnějšího kovového odpadu. Využít lze ale také vícekomoditní nádoby, což znamená, že se kovy sbírají dohromady s jiným odpadem. Bývají vždy označeny samolepkou šedé barvy s nápisem KOVY.
S tříděním vám mohou pomoct i technologie. „Kamtřídit.cz je interaktivní mapou barevných kontejnerů na tříděný odpad a sběrných dvorů na území České republiky. V rámci mobilní aplikace můžete sběrná místa do mapy sami přidávat a nechybí ani užitečné tipy, kam jednotlivé druhy odpadu třídit,“ uvádí tvůrci.
Kam třídit? Kde jsou nejbližší třídicí místa nebo sběrné dvory? 🚮 Nová aplikace ti poradí. Navíc můžeš do mapy místa i...
Posted by Samosebou.cz on Friday, August 19, 2022
Má to smysl?
Poslední data Eurostatu ukazují, že občan Evropské unie v roce 2020 průměrně vyprodukuje 505 kilogramů komunálního odpadu. Česká republika je na tom velmi podobně, jedna osoba vyprodukuje až 507 kilogramů. Třídění je tak v tomto množství citelné a má smysl, shodují se odborníci. Jak jsou na tom s tříděním další země?