Tuzemské banky poskytly v březnu hypotéky v objemu 44,72 miliardy korun. To je o 137 procent více než před rokem. Přitom průměrná výše úrokové sazby se odrazila ode dna a v březnu stoupla o 0,1 procentního bodu na 1,94 procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů Fincentra Hypoindex.
Jestliže si někdo myslel, že se situace na českém hypotečním trhu v novém roce zklidní, hluboce se mýlil. Češi totiž březnovými čísly překonali veškerá očekávání, když si na bydlení půjčili bezmála 45 miliard korun. Za celý první kvartál pak objem poskytnutých hypotečních úvěrů dosáhl takřka sta miliard korun. To je skoro dvojnásobek oproti prvním třem měsícům loňského roku.
„Jediným údajem Fincentra Hypoindex, který nelámal v březnu rekordy, byla průměrná úroková sazba. Ta začala potvrzovat rostoucí trend sazeb napříč trhem, a s hodnotou 1,94 procenta tak stoupla o 0,01 procentního bodu proti letošnímu únoru,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Průměrně si půjčujeme 3 105 568 korun
Podle něho byl letošní březen rekordním měsícem v historii sledování Fincentra Hypoindex. Platí to nejen v objemu poskytnutých peněz, ale i v počtu sjednaných hypotečních úvěrů nebo u průměrné výše poskytnuté půjčky. Podpis pod hypoteční smlouvu v březnu připojilo 14 401 klientů, kteří si v průměru půjčili 3 105 568 korun. Doposud byl rekordní listopad 2016, kdy banky poskytly 14 386 kusů hypotečních úvěrů.
Realitní bublina drtí hlavně mladé lidi. Vlastnické bydlení bude nedostupný luxus
Přestože českou ekonomiku už rok svírá koronavirová pandemie, vývoj cen nemovitostí tomu vůbec nenasvědčuje. Zatímco před dvanácti lety domy a byty pod tlakem hospodářské recese zlevňovaly, současná krize žene jejich ceny stále vzhůru. Zdražování se navíc přelévá z Prahy do regionů a vlastnické bydlení se stává nedostupným pro stále větší okruh lidí, zejména mladých na prahu kariéry.
Pokračuje tak rostoucí trend objemů z loňského roku, a hlad po hypotékách zatím netlumí ani fakt, že se úrokové sazby odrazily ode dna. „Za obrovským zájmem lidí o získání nové hypotéky stojí řada informací v médiích, od analytiků i samotných bank, že sazby hypoték půjdou již pomalu nahoru,“ dodal Sýkora.
V rekordních počtech se však projevuje hlavně zájem lidí o refinancování existujícího hypotečního úvěru. „Do bank se vydali nejen zájemci o nové hypotéky, ale i současní klienti, kteří se rozhodli své hypotéky refinancovat. Podíl refinancovaných hypoték v některých bankách dosahuje až polovinu na celkových objemech,“ uvedl dále Jiří Sýkora.
Rostou také on-line hypotéky
Češi se také ve stále větší míře „učí“ sjednávat hypotéky přes internet. Největší tuzemské hypoteční tržiště Zaloto zaznamenalo v březnu meziměsíční růst hypoteční poptávky z únorových 2,8 na březnové více než čtyři miliardy korun. Průměrná výše úvěru se zvýšila o 150 tisíc na 2,78 milionu korun.
Nájmy v Praze klesají. Za byt 2+kk zaplatíte zhruba o tisícovku méně než před rokem
Ačkoli ceny domů a bytů v Česku navzdory koronavirové krizi rostou, nájemní bydlení v Praze u většiny bytů zlevňuje. Meziročně se nájmy v metropoli snížily v průměru o 14 procent. Vyplývá to z aktuálních údajů realitní společnosti RE/MAX. Developeři zároveň zvyšují počet bytů, které namísto prodeje nabízejí právě k pronájmu.
„Naše data ukazují, že objemy hypoték zatím dále porostou, přestože tempo růstu bude postupně zpomalovat. Zásadní změnu přinese pravděpodobně až výraznější zvýšení úrokových sazeb, které část zájemců přinutí od svého záměru koupě nemovitosti upustit,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Marek Kříž, spoluzakladatel hypotečního tržiště Zaloto. Také na on-line hypotečním trhu je znát nárůst zájmu o refinancování hypoték, jejichž podíl zde tvoří asi 15 procent z celkově sjednaného objemu.
Jiří Sýkora ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select je přesvědčen, že ruku v ruce s tím, jak budou sazby hypoték pomalu růst, počty a objem sjednaných úvěrů zamíří opačným směrem. Otázkou také je, jak do dalšího vývoje promluví zákonné pravomoci, které do rukou České národní banky svěří zákonodárci v novele zákona o ČNB. Naše centrální banka dosud mohla limity pro poskytování hypoték určovat pouze na základě doporučení, která ale nelze vymáhat právní cestou.