reklama

Realitní bublina drtí hlavně mladé lidi. Vlastnické bydlení bude nedostupný luxus

Vlastnické bydlení bude stále hůře dostupné zejména pro mladé lidi na počátku jejich profesní dráhy.
Zdroj: Profimedia.cz

Přestože českou ekonomiku už rok svírá koronavirová pandemie, vývoj cen nemovitostí tomu vůbec nenasvědčuje. Zatímco před dvanácti lety domy a byty pod tlakem hospodářské recese zlevňovaly, současná krize žene jejich ceny stále vzhůru. Zdražování se navíc přelévá z Prahy do regionů a vlastnické bydlení se stává nedostupným pro stále větší okruh lidí, zejména mladých na prahu kariéry.

reklama

Věra žije se svým manželem v řadovém domku ve třináctitisícové Krupce na Teplicku. Děti mají již odrostlé a do penze manželskému páru zbývá asi deset let. A tak se rozhodli, že se poohlédnou po nějakém pozemku, na kterém by si nechali postavit přízemní dům, v němž by strávili podzim života. „Byli jsme se podívat na stavební parcely, které jsou k prodeji v okrajové části Krupky na poměrně klidném místě s úžasným výhledem na České středohoří,“ řekla Věra CNN Prima NEWS.

/ fotografií

Na obří ceduli je zobrazeno několik pozemků a vedle nich je uvedena cena 1290 korun za metr čtvereční. I to je na Ústecký kraj poměrně dost, manželé ale byli ochotni takovou sumu zaplatit. „K našemu velkému překvapení jsme zjistili, že cena už neplatí a pozemky se v daném místě prodávají aktuálně za 1800 korun za metr,“ dodala Věra s tím, že tedy budou ještě nějakou dobu pátrat po jiných možnostech.

Úprk z Prahy mnoho neřeší

Jen pro představu, v podobné lokalitě na opačném konci Krupky (v části zvané Oáza) se srovnatelné parcely daly před deseti lety pořídit za 800 korun za metr čtvereční. Během jedné dekády tak zde stavební pozemky zdražily o 125 %. Jde sice o mimořádný případ, dokonale však ilustruje situaci, která na českém nemovitostním trhu panuje. A to nejen u pozemků, ale i u domů a bytů, nově postavených i starších.

K tématu

Doposud nemovitosti určené k bydlení zdražovaly především v Praze. V posledních dvou letech se ale růst cen realit přelil za hranice metropole a regiony Prahu rychle dohánějí. „Nabídkové ceny bytů v prvním čtvrtletí meziročně přidaly o 7,6 %. V Praze růst cen zvolnil z 5,2 na 4,8 %, mimo Prahu mírně zrychlil z 11 na 11,4 %,“ uvedl na svém twitterovém účtu hlavní ekonom ING Banky Jakub Seidler s odkazem na data Českého statistického úřadu. Nemovitosti v Česku za poslední dekádu zdražily průměrně o 77, v Praze dokonce o 97 %.

„Jde o logický vývoj. S tím, jak se bydlení v Praze stává stále hůře dostupné, lidé hledají lacinější lokality na venkově. To ale postupně žene ceny nemovitostí vzhůru i tam,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické. Proto není výjimkou, že ceny i starších bytů v obcích či městech jen několik desítek kilometrů od Prahy stojí až pět milionů korun. „Čím dále od Prahy, tím jsou ceny sice příznivější, ale i tak se na místní poměry šplhají vysoko,“ dodala Hedija.

Zvykejme si na život v nájmu

Současný stav nemovitostního trhu v České republice nejvíce komplikuje život mladým lidem na počátku své kariéry, kteří by ve výhledu několika málo let chtěli založit rodinu. „Lidem, kterým je dnes kolem 25 let, prakticky mezi prsty uniká šance na pořízení vlastního bytu nebo domu. Přitom ještě před deseti lety se dalo bydlení vyřešit za celkem přijatelných podmínek,“ řekl CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.

K tématu

Podle Křečka se Česko dostává do bodu, kdy se začne ve větší míře prosazovat nájemní bydlení. „Spousta lidí nebude mít jiné východisko. Je to bohužel jeden z negativních trendů, který se k nám dostává ze západu,“ dodal. Myslí tím fakt, že v západních zemích je běžnější bydlet v pronajatém než ve vlastním příbytku.

Důsledek příliš levných peněz

Jak je vůbec možné, že navzdory koronavirové krizi reality stále zdražují, ačkoli logika velí, aby se ceny domů, bytů a pozemků vydaly přesně opačným směrem? Štěpán Křeček vidí dvě hlavní příčiny. „Přestože se česká ekonomika dostala do krize, příjmy domácností v loňském roce reálně vzrostly. Značná část obyvatelstva ale necítila potřebu nebo neměla možnost tyto peníze utratit a začala hledat způsoby, jak své úspory zhodnotit lépe než pouhým ponecháním na bankovním účtu. Zatímco Američané své úspory běžně investují na burze do akcií, u nás se lidé vrhli na nemovitosti,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Druhým faktorem způsobujícím bobtnání realitní bubliny je podle Křečka uvolněná politika České národní banky a centrálních bank obecně. „Úrokové sazby se u hypotéčních úvěrů v Česku dostaly dokonce níže, než je inflace. To je další pádný důvod, proč raději takto investovat do nemovitostí, než nechávat peníze bez užitku ladem,“ dodal hlavní ekonom BH Securities.

Jenže ani budoucnost není v tomto ohledu růžová. Dá se totiž očekávat, že s hospodářským oživením hlad po realitách neustane. A dokud budou hypotéky laciné, ani ony nezafungují jako tlumič poptávky po nemovitostech. „Dokud se úroky nevrátí na nějakou normální úroveň a hypotéky výrazněji nepodraží, ceny nemovitostí porostou. Může to trvat klidně několik let,“ dodal Štěpán Křeček. Ostatně úrokové sazby setrvávají na mimořádně nízkých úrovních už od minulé hospodářské krize z let 2008 až 2009.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Hamáček si znovu předvolá ruského velvyslance. Oznámí mu další kroky Česka

Hamáček si znovu předvolá ruského velvyslance. Oznámí mu další kroky Česka

Vicepremiér a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) si na středu odpoledne předvolal ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského. Chce mu sdělit protest proti postupu Ruska poté, co Česko kvůli možnému zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli podle českých úřadů napojeni na ruské tajné služby. Hamáček to řekl v úterý odpoledne na tiskové konferenci po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Domácí

ON-LINE: Vývoj kauzy Vrbětice: Podle šéfky TOP 09 by Česko mělo vyhostit další diplomaty

Živě ON-LINE: Vývoj kauzy Vrbětice: Podle šéfky TOP 09 by Česko mělo vyhostit další diplomaty

  • Aktualizováno

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu informovali, že za výbuchem dvou skladů ve Vrběticích v roce 2014 nejspíše stojí Rusové. Česko tak vyhostilo 18 ruských diplomatů, na oplátku muselo z české ambasády v Moskvě zpět domů 20 zaměstnanců. Hamáček považuje ruský krok za neočekávaně přísný. Police pátrá po Alexandru Miškinovi a Anatoliji Čepigovi, dvou ruských agentech a členech jednotky GRU, kteří jsou s největší pravděpodobností za výbuchy zodpovědní.

Vážná nehoda zastavila provoz na Pražském okruhu. Silničáři ho obnovili po šesti hodinách
Policie pátrá po 39leté Pavlíně z Chebu. Bojí se o její život
Pokusíme se vyvolat předčasné volby, potvrdil Bartoš. Chce jednat i se Zemanem
Gagarin letěl do kosmu bez řidičáku, pak ale jezdil auty, jaká v SSSR nikdo neměl
reklama
reklama
Babiš: Ruští agenti tu operaci zpackali. Nešlo o státní terorismus, ale útok na zboží

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Fiala: Hamáček není žádný agent z románu, musí vysvětlit cestu do Moskvy
Opozice vybírá budoucí ministry. Jakému resortu by mohli šéfovat Pekarová či Rakušan?
Majitel domu promluvil o střelbě na zloděje. Odsouzený vrah před ním stál se sekyrou
Nápis „Velezrada“ se rozsvítil na Pražském hradě. Zeman je ruský agent, tvrdí autoři
Další články
reklama
reklama