reklama

Realitní bublina drtí hlavně mladé lidi. Vlastnické bydlení bude nedostupný luxus

Přestože českou ekonomiku už rok svírá koronavirová pandemie, vývoj cen nemovitostí tomu vůbec nenasvědčuje. Zatímco před dvanácti lety domy a byty pod tlakem hospodářské recese zlevňovaly, současná krize žene jejich ceny stále vzhůru. Zdražování se navíc přelévá z Prahy do regionů a vlastnické bydlení se stává nedostupným pro stále větší okruh lidí, zejména mladých na prahu kariéry.

reklama

Věra žije se svým manželem v řadovém domku ve třináctitisícové Krupce na Teplicku. Děti mají již odrostlé a do penze manželskému páru zbývá asi deset let. A tak se rozhodli, že se poohlédnou po nějakém pozemku, na kterém by si nechali postavit přízemní dům, v němž by strávili podzim života. „Byli jsme se podívat na stavební parcely, které jsou k prodeji v okrajové části Krupky na poměrně klidném místě s úžasným výhledem na České středohoří,“ řekla Věra CNN Prima NEWS.

Na obří ceduli je zobrazeno několik pozemků a vedle nich je uvedena cena 1290 korun za metr čtvereční. I to je na Ústecký kraj poměrně dost, manželé ale byli ochotni takovou sumu zaplatit. „K našemu velkému překvapení jsme zjistili, že cena už neplatí a pozemky se v daném místě prodávají aktuálně za 1800 korun za metr,“ dodala Věra s tím, že tedy budou ještě nějakou dobu pátrat po jiných možnostech.

Úprk z Prahy mnoho neřeší

Jen pro představu, v podobné lokalitě na opačném konci Krupky (v části zvané Oáza) se srovnatelné parcely daly před deseti lety pořídit za 800 korun za metr čtvereční. Během jedné dekády tak zde stavební pozemky zdražily o 125 %. Jde sice o mimořádný případ, dokonale však ilustruje situaci, která na českém nemovitostním trhu panuje. A to nejen u pozemků, ale i u domů a bytů, nově postavených i starších.

Doposud nemovitosti určené k bydlení zdražovaly především v Praze. V posledních dvou letech se ale růst cen realit přelil za hranice metropole a regiony Prahu rychle dohánějí. „Nabídkové ceny bytů v prvním čtvrtletí meziročně přidaly o 7,6 %. V Praze růst cen zvolnil z 5,2 na 4,8 %, mimo Prahu mírně zrychlil z 11 na 11,4 %,“ uvedl na svém twitterovém účtu hlavní ekonom ING Banky Jakub Seidler s odkazem na data Českého statistického úřadu. Nemovitosti v Česku za poslední dekádu zdražily průměrně o 77, v Praze dokonce o 97 %.

„Jde o logický vývoj. S tím, jak se bydlení v Praze stává stále hůře dostupné, lidé hledají lacinější lokality na venkově. To ale postupně žene ceny nemovitostí vzhůru i tam,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické. Proto není výjimkou, že ceny i starších bytů v obcích či městech jen několik desítek kilometrů od Prahy stojí až pět milionů korun. „Čím dále od Prahy, tím jsou ceny sice příznivější, ale i tak se na místní poměry šplhají vysoko,“ dodala Hedija.

Zvykejme si na život v nájmu

Současný stav nemovitostního trhu v České republice nejvíce komplikuje život mladým lidem na počátku své kariéry, kteří by ve výhledu několika málo let chtěli založit rodinu. „Lidem, kterým je dnes kolem 25 let, prakticky mezi prsty uniká šance na pořízení vlastního bytu nebo domu. Přitom ještě před deseti lety se dalo bydlení vyřešit za celkem přijatelných podmínek,“ řekl CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.

Podle Křečka se Česko dostává do bodu, kdy se začne ve větší míře prosazovat nájemní bydlení. „Spousta lidí nebude mít jiné východisko. Je to bohužel jeden z negativních trendů, který se k nám dostává ze západu,“ dodal. Myslí tím fakt, že v západních zemích je běžnější bydlet v pronajatém než ve vlastním příbytku.

Důsledek příliš levných peněz

Jak je vůbec možné, že navzdory koronavirové krizi reality stále zdražují, ačkoli logika velí, aby se ceny domů, bytů a pozemků vydaly přesně opačným směrem? Štěpán Křeček vidí dvě hlavní příčiny. „Přestože se česká ekonomika dostala do krize, příjmy domácností v loňském roce reálně vzrostly. Značná část obyvatelstva ale necítila potřebu nebo neměla možnost tyto peníze utratit a začala hledat způsoby, jak své úspory zhodnotit lépe než pouhým ponecháním na bankovním účtu. Zatímco Američané své úspory běžně investují na burze do akcií, u nás se lidé vrhli na nemovitosti,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Druhým faktorem způsobujícím bobtnání realitní bubliny je podle Křečka uvolněná politika České národní banky a centrálních bank obecně. „Úrokové sazby se u hypotéčních úvěrů v Česku dostaly dokonce níže, než je inflace. To je další pádný důvod, proč raději takto investovat do nemovitostí, než nechávat peníze bez užitku ladem,“ dodal hlavní ekonom BH Securities.

Jenže ani budoucnost není v tomto ohledu růžová. Dá se totiž očekávat, že s hospodářským oživením hlad po realitách neustane. A dokud budou hypotéky laciné, ani ony nezafungují jako tlumič poptávky po nemovitostech. „Dokud se úroky nevrátí na nějakou normální úroveň a hypotéky výrazněji nepodraží, ceny nemovitostí porostou. Může to trvat klidně několik let,“ dodal Štěpán Křeček. Ostatně úrokové sazby setrvávají na mimořádně nízkých úrovních už od minulé hospodářské krize z let 2008 až 2009.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste žvanilové. Chystáte kšefty. Můžete mlčet? Co zaznělo ve vyhrocené Partii
Partie

Jste žvanilové. Chystáte kšefty. Můžete mlčet? Co zaznělo ve vyhrocené Partii

S blížícím se termínem voleb politici evidentně začínají ztrácet nervy. Výrazně se to projevilo v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Došlo nejen na názorové střety, ale i na okřikování, výzvy ke slušnému chování a na tvrdá obvinění. Přečtěte si přehledně, co prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová či šéf SPD Tomio Okamura.

Skandální věznice v USA: Pokus o útěk autobusem, divoké party a bití spoluvězňů

Newyorská věznice Rikers Island zažila ve čtvrtek scénu jako z amerického filmu. Jeden z trestanců využil nepozornosti strážců a pokusil se uprchnout vězeňským autobusem. Jízda devětadvacetiletého nešťastníka Abubakara Sanuwa ale netrvala dlouho. Sanuwo totiž vzápětí narazil do zdi věznice. Nejedná se přitom o ojedinělý incident. Věznicí Rikers Island hýbe v poslední době jeden skandál za druhým. Trestanci pořádají v celách divoké party, mlátí spoluvězně a videa z „akcí“ sdílejí na sociálních sítích.

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla

Česká národní banka učinila začátkem srpna možná nejdůležitější rozhodnutí za několik posledních let. Nenechala se totiž ovlivnit orodováním ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) za zachování nezvykle nízkých úrokových sazeb. Šéfka státní kasy se přiznala, že 5. srpna zavítala na měnověpolitické zasedání bankovní rady, kterou dle svých slov varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby.

Záhadné zmizení mladého páru. FBI zřejmě našla ostatky 22leté dívky, po snoubenci pátrá

Američtí vyšetřovatelé řeší záhadné zmizení snoubenců Gabby Petitové a Briana Laudrieho. Pár cestoval po několika západních státech USA, 1. září se však muž vrátil do North Port na Floridě bez své partnerky. Po 22leté dívce bylo 11. září vyhlášeno pátrání, nyní agenti Federálního vyšetřovací úřadu (FBI) uvedli, že pravděpodobně nalezli ostatky ženy ve Wyomingu. Její snoubenec se od minulého úterý taktéž pohřešuje.

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40

Jako by nestačilo, že rostou ceny průmyslových surovin, energetických komodit nebo stavebního materiálu. Na spotřebitele se žene další vlna zdražování, za kterou tentokrát může horší úroda obilí a zejména tvrdé (semolinové) pšenice. Je tak jisté, že nahoru půjdou ceny pečiva a kvalitnějších, ale i těch obyčejných těstovin. Zdražení již dříve oznámily také pivovary.

Cenám Emmy kralovala Koruna. Bodovaly také seriály Dámský gambit a Ted Lasso

Letošní slavnostní udílení amerických televizních cen Emmy ovládly produkce streamovacích služeb, které si poprvé odnesly ocenění ve všech třech hlavních kategoriích. V kategorii nejlepší drama si pro vítězství po třech neproměněných nominacích došel seriál společnosti Netflix – Koruna. Cenu za nejlepší minisérii si taktéž vysloužil netflixovský seriál Dámský gambit. Nejlepším komediálním seriálem se stal Ted Lasso z prostředí amerického fotbalu z platformy Apple TV+.

Pandemie aktuálně: Laboratoře v neděli odhalily 182 případů, covid dál sílí

Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V nemocnicích bylo ke konci víkendu 147 lidí s nemocí COVID-19, méně než ve všední dny uplynulého týdne, ale o 19 víc než minulou neděli. Počet nakažených ve vážném stavu se v posledních dnech pohybuje kolem třiceti. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy mírně stouplo, a to z 1,11 na 1,14. Nad hodnotou jedna znamenající zrychlování nákazy se drží stabilně od konce srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Úřady nařídily evakuaci několik stovek lidí, již žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. Podle odborníku není možné určit, jak dlouho bude erupce pokračovat. Na Kanarské ostrovy v neděli přijede španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

reklama

Domácí zpravodajství

Cynismus a nenávist. Odcházející šéf činohry se pustil do vedení Národního divadla

„Za těch dvacet let v divadelním provozu jsem ztratil sám sebe. Teď se hledám,“ říká odcházející šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar (42). Za jeho rozhodnutím stojí vyostřené vztahy s ředitelem Zlaté kapličky Janem Burianem, který podle Špinara neúměrně kumuluje funkce, když zároveň roky vede katedru činohry na DAMU nebo řídí plzeňský Mezinárodní festival Divadlo. Špinar ve funkci dokončí ještě tuto divadelní sezonu.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama