Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) představila na úterní tiskové konferenci výsledek hospodaření státního rozpočtu za rok 2020. Schodek dosáhl 367,4 miliardy korun, což je nejvíce v historii České republiky. Původní deficit byl plánován na 40 miliard korun, ovšem kvůli koronavirové krizi byl zákon o státním rozpočtu třikrát novelizován se schodkem až 500 miliard. Výsledný deficit je nakonec nižší.
Ministryně financí Alena Schillerová v úterý 5. ledna na tiskové konferenci oznámila, že stát v roce 2020 hospodařil s největším deficitem státní kasy v historii České republiky. Ten dosáhl 367,4 miliardy korun, tedy asi sedmi procent hrubého domácího produktu. Alena Schillerová už dříve odhadla, že by se schodek měl pohybovat ve výši 370 až 380 miliard korun. Bude tak přepsán rekord z roku 2009, kdy rozpočtový deficit přesáhl 192 miliard korun a činil necelých pět procent HDP.
„Příjmy jsou vyšší o 111 miliard, než jsme predikovali ve třetí novele státního rozpočtu, výdaje jsou nižší asi o 22 miliard. Celkové saldo je tak nižší o 133 miliard korun,“ řekla Alena Schillerová. Kapitálové výdaje byly podle ní využity beze zbytku, když dosáhly 173 miliard korun. „Státní dluh je ve výši 36,9 procenta HDP, což je nižší než v roce 2014,“ dodala ministryně financí. Zdůraznila také, že si Česko půjčuje za „bezprecedentně nízký úrok“.
Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na rok 2021. Očekává však jeho novelizaci
Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na Twitteru o tom informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Prezident už dříve uvedl, že očekává novelizaci rozpočtu podle toho, jak Sněmovna naloží s vládním daňovým balíčkem. Sněmovna v úterý schválila senátní verzi daňového balíčku, která připraví v příštím roce státní rozpočet o 87,5 miliardy korun.
Alena Schillerová také představila tabulku s vládní pomocí související s koronavirovou pandemií. Dosáhla zatím 283,4 miliardy korun. Nejvyšší částky dosáhla přímá pomoc, dále pak vládní garance za poskytnuté úvěry, zbytek tvořily úlevy na povinných platbách státu.
Státní rozpočet ke konci listopadu vykázal schodek 341,5 miliardy korun, když ještě v říjnu byl o 67,5 miliardy nižší. Původně ministerstvo financí naplánovalo na rok 2020 rozpočet se schodkem ve výši 40 miliard korun, jenže už první měsíce loňského roku naznačovaly, že plán bude těžké dodržet, jelikož zpomalovala dynamika českého hospodářství.
Trojí zvyšování schodku
Definitivní konec snů o 40miliardovém schodku přišel v důsledku propuknutí pandemie koronaviru, kvůli které vláda v březnu přijala rozsáhlá protiepidemická opatření, jež na mnoho týdnů ochromila českou ekonomiku. Státní rozpočet byl hned třikrát novelizován. Původní schodek byl nejprve zvýšen na 200, pak na 300 a nakonec na 500 miliard korun.
Pro letošní rok vláda prosadila státní rozpočet s deficitem 320 miliard korun, který byl schválen jen necelé dva týdny před koncem loňského roku. Legislativní proces se zkomplikoval hlavně kvůli požadavku komunistické strany na snížení armádního rozpočtu o 10 miliard korun a přesunutí těchto prostředků do vládní rozpočtové rezervy. Koalice hnutí ANO a ČSSD této podmínce vyhověla.
Ani schodek 320 miliard však podle mnohých ekonomů není konečný, protože v něm nejsou zahrnuty dopady rozsáhlého snížení daní z příjmů fyzických osob v důsledku takzvaného zrušení superhrubé mzdy nebo navýšení základní slevy na dani na poplatníka. Reálně tak může Česko i v letošním roce hospodařit s podobným schodkem jako v roce 2020.