Čech zachytil pád Dvojčat: Nesnesitelný a zoufalý křik. Myslel jsem, že tam točí Hollywood

Těšil se na focení slavné české zpěvačky Věry Martinové, místo toho byl svědkem tragického útoku. Společně se svým otcem viděli na vlastní oči padat slavná Dvojčata. Křik zoufalých lidí byl nesnesitelný. Brečeli, že mají v budově své děti, popsal fotograf Tino Kratochvíl.

Tehdy 23letý fotograf měl fotit společně s otcem zpěvačku Věru Martinovou. Krátce po příjezdu se ale ozvala obrovská rána. „Říkáte si, že v New Yorku vás nic nepřekvapí. Mysleli jsme si, že se tam natáčí Hollywood. Všude byl obrovský kouř, slyšeli jsme křik a hluk,“ popsal první myšlenky, které se mu honily hlavou, český fotograf Tino Kratochvíl.

Zpěvačka Věra Martinová bydlela v domě vedle Empire State Building. „Ječela na nás z okna z 15. patra, ať jdeme nahoru, že se něco stalo, že hoří Dvojčata. Můj táta Jef hned začal spekulovat, že jde o teroristický útok,“ popsal dále Kratochvíl.

Na vlastní oči pak viděli a zaznamenali náraz druhého letadla. „Hned po pádu Dvojčat lidé křičeli. Byl to nesnesitelný a zoufalý křik. Křičeli jména příbuzných a čísla pater, kde byli,“ doplnil.

Všude byl hustý kouř a městem zavládl chaos. „Lidé na ulicích zoufale křičeli, že začala válka. I my jsme měli velký strach. Hned poté nad námi začaly lítat stíhačky,“ řekl. Touha po zaznamenání jednoho z nejhorších okamžiků novodobé historie ale byla větší než obavy o vlastní život.

„Měli jsme zásobu asi pěti filmů, ale jak se tohle stane, rychle to mizí. Asi dvakrát nás někdo oslovil, že koupí dobrý film za cokoli, co si řekneme,“ prozradil Kratochvíl. Hrůzný okamžik se jim povedlo zachytit na nespočet fotografií. Společně s otcem odletěli deset dní po tragédii prvním letadlem. Bylo to naposledy, kdy je na letišti nikdo nekontroloval.

Tagy: