reklama

Čech zachytil pád Dvojčat: Nesnesitelný a zoufalý křik. Myslel jsem, že tam točí Hollywood

Těšil se na focení slavné české zpěvačky Věry Martinové, místo toho byl svědkem tragického útoku. Společně se svým otcem viděli na vlastní oči padat slavná Dvojčata. Křik zoufalých lidí byl nesnesitelný. Brečeli, že mají v budově své děti, popsal fotograf Tino Kratochvíl.

reklama

Tehdy 23letý fotograf měl fotit společně s otcem zpěvačku Věru Martinovou. Krátce po příjezdu se ale ozvala obrovská rána. „Říkáte si, že v New Yorku vás nic nepřekvapí. Mysleli jsme si, že se tam natáčí Hollywood. Všude byl obrovský kouř, slyšeli jsme křik a hluk,“ popsal první myšlenky, které se mu honily hlavou, český fotograf Tino Kratochvíl.

Zpěvačka Věra Martinová bydlela v domě vedle Empire State Building. „Ječela na nás z okna z 15. patra, ať jdeme nahoru, že se něco stalo, že hoří Dvojčata. Můj táta Jef hned začal spekulovat, že jde o teroristický útok,“ popsal dále Kratochvíl.

Na vlastní oči pak viděli a zaznamenali náraz druhého letadla. „Hned po pádu Dvojčat lidé křičeli. Byl to nesnesitelný a zoufalý křik. Křičeli jména příbuzných a čísla pater, kde byli,“ doplnil.

Všude byl hustý kouř a městem zavládl chaos. „Lidé na ulicích zoufale křičeli, že začala válka. I my jsme měli velký strach. Hned poté nad námi začaly lítat stíhačky,“ řekl. Touha po zaznamenání jednoho z nejhorších okamžiků novodobé historie ale byla větší než obavy o vlastní život.

„Měli jsme zásobu asi pěti filmů, ale jak se tohle stane, rychle to mizí. Asi dvakrát nás někdo oslovil, že koupí dobrý film za cokoli, co si řekneme,“ prozradil Kratochvíl. Hrůzný okamžik se jim povedlo zachytit na nespočet fotografií. Společně s otcem odletěli deset dní po tragédii prvním letadlem. Bylo to naposledy, kdy je na letišti nikdo nekontroloval.

Tagy:
fotografie New York 11. září fotograf USA Věra Martinová Tino Kratochvíl Jef Kratochvíl

Hlavní zprávy

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Benešová k týrání vězňů: Bachaři ve Valdicích to nemají lehké, je to žalář plný vrahů

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) i současný šéf rezortu justice Pavel Blažek (ODS) považují podezření z týrání vězňů ve Valdicích za závažné. Na druhé straně nejsou přesvědčeni, že by šlo o systémové selhání. „Občas tam mají problémy, ale tento druh lidí, co tam sedí, eskaluje různá napětí,“ řekla Marie Benešová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Nemusíme všechno měnit. Blažek zdůvodnil, proč proti vůli části ODS ponechá šéfa žalobců

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) potvrdil, že v nejbližší době nemá v plánu odvolávat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nahrazovat jej někým jiným. Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě,“ řekl Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Na Igora Stříže má tak zcela opačný názor než jeho stranický i vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama