reklama

Čeští učitelé patří mezi nejstarší v EU. Berou skoro nejméně ze všech

V Evropské unii pracuje přes pět milionů učitelů základních a středních škol. Necelé tři čtvrtiny z nich tvoří ženy. Dva z pěti učitelů už oslavili padesáté narozeniny. Nejstarší pedagogický sbor mají v Itálii, Litvě a Estonsku. Věkově nadprůměrní jsou také čeští učitelé. To se ale nedá říci o jejich výdělcích. V rámci zemí OECD jsou totiž třetí nejnižší. Méně kantoři vydělávají už jen v Maďarsku a na Slovensku.

reklama

Povolání učitele je do značné míry posláním. I to je možná důvod, proč se do něho příliš nehrnou mladí lidé. Výsledkem je stárnutí pedagogického sboru prakticky v celé Evropské unii. Téměř dvě pětiny učitelů totiž byly podle Eurostatu v roce 2018 starší padesáti let. Z toho skoro třetina připadala na věkovou skupinu nad šedesát let.

Zdaleka nejstarší učitele najdete za katedrami základních a středních škol v Itálii. Pedagogové starší padesáti let tam tvoří 54 % celkového učitelského sboru. Přes padesát procent se dostala ještě Litva (52), Estonsko a Řecko se nachází těsně pod touto hranicí. Estonsko je zároveň zemí, která se vyznačuje nejvyšším podílem učitelů nad 65 let věku. Je to téměř jedna desetina. V ostatních státech Evropské unie se pedagogové v seniorském věku vyskytují v řádu nižších jednotek procent.

Věková struktura učitelů v zemích Evropské unie. Zdroj: Eurostat
Věková struktura učitelů v zemích Evropské unie. Zdroj: Eurostat
Zdroj: repro CNN Prima NEWS

Nejmladší Malťané

Na opačném konci věkového žebříčku najdeme Maltu, Irsko a Lucembursko. Malta má podíl padesátiletých a starších učitelů kolem patnácti procent, a je tak jediným státem v Evropské unii, který se v této kategorii dostal pod dvacetiprocentní hranici. Do třiceti procent padesátiletých pak najdeme mezi učiteli v Irsku, Lucembursku, na Kypru, v Belgii, Francii, Rumunsku a Chorvatsku.

Učitelé podle pohlaví v zemích Evropské unie. Zdroj: Eurostat
Učitelé podle pohlaví v zemích Evropské unie. Zdroj: Eurostat
Zdroj: repro CNN Prima NEWS

Česká republika má v rámci Evropské unie sedmé nejstarší učitele na základních a středních školách. Padesátiny má za sebou téměř 45 % z nich. Z toho bezmála třetina připadá na učitele starší šedesáti let. Také pro české pedagogy platí, že stárnou. Jde sice o proces pomalý, ale setrvalý. Od roku 2013 se počet učitelů nad padesát let věku zvýšil asi o čtyři procenta. „Takový vývoj bude i nadále stupňovat již tak poměrně citelný nedostatek lidí, kteří si zvolí učitelskou profesní dráhu. Už několik let slýcháme, že absolventi pedagogických fakult nestačí nahrazovat ty, kteří odcházejí do důchodu,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

Česká učitelská almužna

Podle ní má takový stav své národohospodářské náklady. „Vzdělání, věda a výzkum jsou hnacím motorem hospodářského růstu. Jiná cesta k většímu blahobytu nevede,“ dodala. Cesta ze začarovaného kruhu podle ní vede skrze zatraktivnění učitelské profese jako takové. „Jistěže jde o peníze až v první řadě. Nikdo si nemůže myslet, že se za katedry v učebnách pohrnou kvanta kvalitních pedagogů jen proto, že je práce s dětmi baví. Mají také své životy a své rodiny, které chtějí zabezpečit,“ dodala Hedija.

Platy učitelů v zemích OECD v roce 2019. Roční hrubé výdělky v dolarech podle parity kupní síly. Zdroj: OECD
Platy učitelů v zemích OECD v roce 2019. Roční hrubé výdělky v dolarech podle parity kupní síly. Zdroj: OECD
Zdroj: CNN Prima NEWS

Jenže podle aktuálních dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj jsou čeští učitelé základních a středních škol placeni jako třetí nejhorší ze všech 36 členských zemí. Loni si středoškolští pedagogové s patnáctiletou praxí v Česku vydělali v průměru 26 425 dolarů hrubého ročně. To v přepočtu dělá asi 608 tisíc korun, tedy přes 50 tisíc měsíčně. Jde však o přepočet podle parity kupní síly, kterým se odfiltruje různá úroveň cenových hladin ve srovnávaných zemích. V tomto kontextu jsou pak výdělky českých pedagogů o to smutnější vizitkou. Méně v rámci OECD už vydělávají kantoři jen v Maďarsku a na Slovensku.

K tématu

Tagy: školství Evropská unie OECD učitelé základní školy platy učitelů střední školy

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama