reklama

Čeští učitelé patří mezi nejstarší v EU. Berou skoro nejméně ze všech

V Evropské unii pracuje přes pět milionů učitelů základních a středních škol. Necelé tři čtvrtiny z nich tvoří ženy. Dva z pěti učitelů už oslavili padesáté narozeniny. Nejstarší pedagogický sbor mají v Itálii, Litvě a Estonsku. Věkově nadprůměrní jsou také čeští učitelé. To se ale nedá říci o jejich výdělcích. V rámci zemí OECD jsou totiž třetí nejnižší. Méně kantoři vydělávají už jen v Maďarsku a na Slovensku.

reklama

Povolání učitele je do značné míry posláním. I to je možná důvod, proč se do něho příliš nehrnou mladí lidé. Výsledkem je stárnutí pedagogického sboru prakticky v celé Evropské unii. Téměř dvě pětiny učitelů totiž byly podle Eurostatu v roce 2018 starší padesáti let. Z toho skoro třetina připadala na věkovou skupinu nad šedesát let.

Zdaleka nejstarší učitele najdete za katedrami základních a středních škol v Itálii. Pedagogové starší padesáti let tam tvoří 54 % celkového učitelského sboru. Přes padesát procent se dostala ještě Litva (52), Estonsko a Řecko se nachází těsně pod touto hranicí. Estonsko je zároveň zemí, která se vyznačuje nejvyšším podílem učitelů nad 65 let věku. Je to téměř jedna desetina. V ostatních státech Evropské unie se pedagogové v seniorském věku vyskytují v řádu nižších jednotek procent.

Nejmladší Malťané

Na opačném konci věkového žebříčku najdeme Maltu, Irsko a Lucembursko. Malta má podíl padesátiletých a starších učitelů kolem patnácti procent, a je tak jediným státem v Evropské unii, který se v této kategorii dostal pod dvacetiprocentní hranici. Do třiceti procent padesátiletých pak najdeme mezi učiteli v Irsku, Lucembursku, na Kypru, v Belgii, Francii, Rumunsku a Chorvatsku.

Česká republika má v rámci Evropské unie sedmé nejstarší učitele na základních a středních školách. Padesátiny má za sebou téměř 45 % z nich. Z toho bezmála třetina připadá na učitele starší šedesáti let. Také pro české pedagogy platí, že stárnou. Jde sice o proces pomalý, ale setrvalý. Od roku 2013 se počet učitelů nad padesát let věku zvýšil asi o čtyři procenta. „Takový vývoj bude i nadále stupňovat již tak poměrně citelný nedostatek lidí, kteří si zvolí učitelskou profesní dráhu. Už několik let slýcháme, že absolventi pedagogických fakult nestačí nahrazovat ty, kteří odcházejí do důchodu,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

Česká učitelská almužna

Podle ní má takový stav své národohospodářské náklady. „Vzdělání, věda a výzkum jsou hnacím motorem hospodářského růstu. Jiná cesta k většímu blahobytu nevede,“ dodala. Cesta ze začarovaného kruhu podle ní vede skrze zatraktivnění učitelské profese jako takové. „Jistěže jde o peníze až v první řadě. Nikdo si nemůže myslet, že se za katedry v učebnách pohrnou kvanta kvalitních pedagogů jen proto, že je práce s dětmi baví. Mají také své životy a své rodiny, které chtějí zabezpečit,“ dodala Hedija.

Jenže podle aktuálních dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj jsou čeští učitelé základních a středních škol placeni jako třetí nejhorší ze všech 36 členských zemí. Loni si středoškolští pedagogové s patnáctiletou praxí v Česku vydělali v průměru 26 425 dolarů hrubého ročně. To v přepočtu dělá asi 608 tisíc korun, tedy přes 50 tisíc měsíčně. Jde však o přepočet podle parity kupní síly, kterým se odfiltruje různá úroveň cenových hladin ve srovnávaných zemích. V tomto kontextu jsou pak výdělky českých pedagogů o to smutnější vizitkou. Méně v rámci OECD už vydělávají kantoři jen v Maďarsku a na Slovensku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie
CNN

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie

Lidstvo přežilo už téměř dva roky koronavirové pandemie a vědci se stále nedokážou shodnout, odkud se virus vzal. Řada expertů nepovažuje výzkum Světové zdravotnické organizace ve Wu-chanu za kvalitní, a důležitá data tak stále chybí. V novém dokumentu CNN se experti celého světa snaží znovu najít to nejdůležitější – pravdu.

Kdo financuje nezávislou žurnalistiku? Nadační fond rozděluje miliony, dárce ale tají
Média

Kdo financuje nezávislou žurnalistiku? Nadační fond rozděluje miliony, dárce ale tají

Nadační fond nezávislé žurnalistiky rozdělil v loňském roce na různé mediální projekty přes sedm milionů korun. V tom letošním se částka blíží osmi milionům. Největší grant získala společnost FORUM 24, jejímž majitelem je známý novinář Pavel Šafr. Odkud Nadační fond získává peníze a jak je rozděluje, se však nedozvíme. „Je to zbytečné oslabení autority této instituce a její práce,“ myslí si politolog Jan Kubáček.

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova
Slovensko

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova

Coviv necovid, v Prešově to podle obyvatelů žije. V tamním podniku se konají takzvané bašavely – romské oslavy. Kromě hluku, na který si sousedé stěžují, je trápí ještě zásadnější věc. Účastníci party nedodržují žádná protikoronavirová opatření. O rouškách ani rozestupech nemůže být ani řeč, a to přesto, že na Slovensku nakažených každým dnem přibývá.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula

Chřipka letos připravuje nebývale silný úder. Tvrdí to někteří odborníci a stejně jako u covidu nabádají k očkování. Klidně obě vakcíny najednou. Jenže nechat si současně aplikovat vakcínu proti covidu a chřipce může podle některých praktiků pro organismus znamenat pořádnou zátěž a pacientům tak doporučují alespoň dvoutýdenní odstup. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se nyní testuje univerzální vakcína.

Láva se valí do moře a hrozí sesuvy půdy. Kvůli erupci sopky na Kanárech uzavřeli pobřeží

Aktualizováno

Úřady na španělském ostrově La Palma jsou po nedělní erupci sopky Cumbre Vieja i nadále v pohotovosti kvůli proudům žhavé lávy, které se blíží k pobřeží. Ve chvíli, kdy se magma setká s mořskou vodou, se mohou do ovzduší uvolnit toxické plyny, část pobřeží je proto uzavřená. Podle vulkanologů se ale tok lávy zpomalil, napsal v úterý list El País. La Palma je součástí Kanárských ostrovů.

Energie bude jenom zdražovat. Každý týden budeme překvapeni něčím jiným, říká novinář

Ceny energií se drží na rekordních částkách. Podle novináře týdeníku Hrot Pavla Párala však Češi nemají čekat zlevňování, ba naopak. „Na strach z toho, že Čechy zdražování zasáhne, je pozdě. Bát se měli před třemi lety, kdy se řešily emisní limity a uhlíková neutralita. Tehdy byly překročeny hranice. Nyní jede samospád a každý týden budeme překvapeni něčím jiným,“ podotkl v pořadu 360°.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama