reklama

Čeští učitelé patří mezi nejstarší v EU. Berou skoro nejméně ze všech

V Evropské unii pracuje přes pět milionů učitelů základních a středních škol. Necelé tři čtvrtiny z nich tvoří ženy. Dva z pěti učitelů už oslavili padesáté narozeniny. Nejstarší pedagogický sbor mají v Itálii, Litvě a Estonsku. Věkově nadprůměrní jsou také čeští učitelé. To se ale nedá říci o jejich výdělcích. V rámci zemí OECD jsou totiž třetí nejnižší. Méně kantoři vydělávají už jen v Maďarsku a na Slovensku.

reklama

Povolání učitele je do značné míry posláním. I to je možná důvod, proč se do něho příliš nehrnou mladí lidé. Výsledkem je stárnutí pedagogického sboru prakticky v celé Evropské unii. Téměř dvě pětiny učitelů totiž byly podle Eurostatu v roce 2018 starší padesáti let. Z toho skoro třetina připadala na věkovou skupinu nad šedesát let.

Zdaleka nejstarší učitele najdete za katedrami základních a středních škol v Itálii. Pedagogové starší padesáti let tam tvoří 54 % celkového učitelského sboru. Přes padesát procent se dostala ještě Litva (52), Estonsko a Řecko se nachází těsně pod touto hranicí. Estonsko je zároveň zemí, která se vyznačuje nejvyšším podílem učitelů nad 65 let věku. Je to téměř jedna desetina. V ostatních státech Evropské unie se pedagogové v seniorském věku vyskytují v řádu nižších jednotek procent.

Nejmladší Malťané

Na opačném konci věkového žebříčku najdeme Maltu, Irsko a Lucembursko. Malta má podíl padesátiletých a starších učitelů kolem patnácti procent, a je tak jediným státem v Evropské unii, který se v této kategorii dostal pod dvacetiprocentní hranici. Do třiceti procent padesátiletých pak najdeme mezi učiteli v Irsku, Lucembursku, na Kypru, v Belgii, Francii, Rumunsku a Chorvatsku.

Česká republika má v rámci Evropské unie sedmé nejstarší učitele na základních a středních školách. Padesátiny má za sebou téměř 45 % z nich. Z toho bezmála třetina připadá na učitele starší šedesáti let. Také pro české pedagogy platí, že stárnou. Jde sice o proces pomalý, ale setrvalý. Od roku 2013 se počet učitelů nad padesát let věku zvýšil asi o čtyři procenta. „Takový vývoj bude i nadále stupňovat již tak poměrně citelný nedostatek lidí, kteří si zvolí učitelskou profesní dráhu. Už několik let slýcháme, že absolventi pedagogických fakult nestačí nahrazovat ty, kteří odcházejí do důchodu,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

Česká učitelská almužna

Podle ní má takový stav své národohospodářské náklady. „Vzdělání, věda a výzkum jsou hnacím motorem hospodářského růstu. Jiná cesta k většímu blahobytu nevede,“ dodala. Cesta ze začarovaného kruhu podle ní vede skrze zatraktivnění učitelské profese jako takové. „Jistěže jde o peníze až v první řadě. Nikdo si nemůže myslet, že se za katedry v učebnách pohrnou kvanta kvalitních pedagogů jen proto, že je práce s dětmi baví. Mají také své životy a své rodiny, které chtějí zabezpečit,“ dodala Hedija.

Jenže podle aktuálních dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj jsou čeští učitelé základních a středních škol placeni jako třetí nejhorší ze všech 36 členských zemí. Loni si středoškolští pedagogové s patnáctiletou praxí v Česku vydělali v průměru 26 425 dolarů hrubého ročně. To v přepočtu dělá asi 608 tisíc korun, tedy přes 50 tisíc měsíčně. Jde však o přepočet podle parity kupní síly, kterým se odfiltruje různá úroveň cenových hladin ve srovnávaných zemích. V tomto kontextu jsou pak výdělky českých pedagogů o to smutnější vizitkou. Méně v rámci OECD už vydělávají kantoři jen v Maďarsku a na Slovensku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní
360°

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Náklady na Green Deal se rovnají pěti českým rozpočtům. Na to nemáme, říká Středula

Náklady na přeměnu české ekonomiky podle evropské Zelené dohody budou astronomické. Podle odhadů se rovnají pěti českým rozpočtům, řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČSSD). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že by přesnější účinek Green Dealu na Českou republiku přinesla dopadová studie, ta ale i přes opakované výzvy politických elit stále neexistuje.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama