Možnost zavedení korespondenční volby v Česku rozděluje společnost i samotné politické strany. Jedni argumentují, že se tak usnadní hlasování Čechům v zahraničí. Jiní mluví o chaosu a poukazují na americké prezidentské volby. Během nich hrála důležitou roli právě distanční volba, kterou velmi hlasitě kritizoval poražený Donald Trump.
O možnosti korespondenční volby se v Česku hovoří již řadu let. Ministerstvo vnitra před rokem oznámilo, že připravuje reformu volebních zákonů, které měly hlasování na dálku umožnit. Od té doby je však téma neustále odsouváno. „Návrh reformy byl předložen vládě, prošel pracovními komisemi Legislativní rady vlády a bylo k němu vypracováno stanovisko předsedkyně Legislativní rady vlády. Návrh zákonů nyní čeká na zařazení na program schůze vlády, což je v kompetenci předsedy vlády,“ sdělil pro CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva Adam Rözler.
Návrh mimo jiné počítá se zavedením jednodenních voleb a s možností korespondenčního hlasování pro voliče v zahraničí. „Volební reforma však ani v těchto bodech není inspirována americkým modelem, který vychází z jiné právní tradice a české volební právo s ním nelze srovnávat. Zavádění reformy do praxe má být postupné. Nepočítá se však s tím, že by se podle nových pravidel konaly již následující volby do Poslanecké sněmovny,“ dodal.
Americké volby v kostce: Drama, vzpoura Hispánců, covidové dýchánky i rekordní účast
Letošním americkým prezidentským volbám nechyběla velká očekávání vyhnaná do výšin agresivní předvolební kampaní, dramatický průběh, historicky rekordní účast, mnohá překvapení, ale třeba i nárůst nákupu zbraní nebo napadání regulérnosti voleb ze strany Donalda Trumpa. Dovolím si z pestré volební mozaiky vybrat několik aspektů, které mě osobně na letošních volbách zaujaly nejvíc.
Pomalý proces se však nelíbí Pirátům. „Česká republika patří k několika málo zemím v Evropě, které distanční volbu v žádné formě neumožňují. A to navzdory tomu, že se vláda sama k zavedení hlasování na dálku zavázala v programovém prohlášení. Zkušenosti ze zahraničí přitom ukazují, že jde o skvělý nástroj, jak zvýšit účast ve volbách, vyjít vstříc občanům a své uplatnění má i v krizových situacích typu pandemie,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Podle Bartoše nepředstavuje takové hlasování žádné riziko a naopak může pomoci ve složitých časech. „Právě kvůli koronaviru proběhly tento rok úspěšně korespondenční volby například v Maďarsku či v Jižní Koreji. Co se týká USA, tak tamní korespondenční volba se s tou v České republice, jak ji navrhují Piráti, nedá srovnávat. Problém v USA nevznikl distanční volbou, ale přístupem pana prezidenta Donalda Trumpa a Republikánské strany, kteří se ji snažili omezovat a znedůvěryhodnit,“ sdělil.
Korespondenční volba rozděluje ODS
Možnost hlasování na dálku však po amerických volbách rozděluje i strany, které ji oficiálně chtějí. „ODS podporuje korespondenční hlasování pro české občany žijící v zahraničí, kteří jinak mají velmi ztížené právo volby. Diskuse o korespondenčním hlasování na území ČR, která probíhá, musí zohledňovat i problematické zkušenosti z jiných zemí včetně USA. Sám jsem dlouhodobě velmi zdrženlivý při úvahách o nových formách hlasování,“ sdělil CNN Prima NEWS předseda strany Petr Fiala.
Přesto někteří představitelé občanských demokratů hovoří jinak. „Systém voleb by u nás měl zůstat založený výhradně na osobní, prezenční, tajné volbě. Korespondenční hlasování vnáší do voleb chaos a nedůvěru. Vidíme to v přímém přenosu v USA, své si zažilo i Rakousko v prezidentské volbě. Neměňme, co u nás funguje ve srovnání s jinými lépe,“ napsal na Twitter poslanec ODS Jan Skopeček.
Vondráček pro, Okamura ostře proti
Pochybnosti má také vládnoucí hnutí ANO. Dá se předpokládat, že tomu by mohla korespondenční volba uškodit nejvíce. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) považuje výsledky voleb v USA za dostatečně průkazné. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS uvedl, že je nepřijatelné, aby se v Česku nakládalo s volebními hlasy jako v USA. „Míra ověření je nízká,“ zdůraznil. Podle něj problémy nebyly masové, ale některé lístky zřejmě byly vyřazeny neprávem.
Velmi kritická je ke korespondenční volbě SPD. Podle jejího předsedy Tomia Okamury není možné, aby bylo hlasování na dálku zavedeno v Česku. V Partii prohlásil, že v USA například nelze identifikovat, kdo volební lístek poslal, z některých adres jich podle něj přichází víc. „Je to obrovské varování před tím, abychom zaváděli korespondenční volbu,“ řekl.
Rakušan: Uvítal bych i elektronické volby
Na prospěšnosti hlasování na dálku pro občany České republiky se shodují zbývající představitelé opozice. „Jde o legitimní volební nástroj, který dlouhé roky dobře funguje i v Evropě, například v Rakousku či Švýcarsku, kde je tento způsob volby dobře využíván roky. Protože ho nyní Trump zpochybňuje, není důvod zpochybňovat způsob této volby,“ uvedl pro CNN Prima NEWS předseda lidovců Marian Jurečka.
Ať se děti vrátí do škol, jinak nepodpoříme prodloužení nouzového stavu, varují lidovci
Opoziční KDU-ČSL v čele s předsedou strany Marianem Jurečkou a poslancem Markem Výborným vyzvala vládu, aby se nejpozději 23. listopadu vrátili do škol žáci 1. a 2. tříd základních škol a také absolventských tříd. Vše samozřejmě za předpokladu, že se nezhorší epidemická situace v Česku. Pokud kabinet ANO a ČSSD výzvu nesplní, lidovci nepodpoří další návrh na prodloužení nouzového stavu. Ten v současnosti platí do 20. listopadu.
Pokud by byla zajištěna bezpečnost, souhlasilo by také hnutí STAN. „Nevidím důvod, proč nezavést korespondenční volbu. Já bych ji uvítal, samozřejmě s pojistkami proti zneužití. Podobně bych uvítal třeba i elektronické volby, ale opět – silně zabezpečené proti hackerům. Už před lety jsme navrhovali pilotní elektronické volby ve vybraném senátním obvodu. V obou těchto případech – korespondenční i elektronické volby – státní správa zaspala,“ sdělil CNN Prima NEWS předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.
Velkou zastánkyní distančního hlasování je předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Pomoci má podle ní především Čechům v cizině. „V zahraničí žijí statisíce Čechů. Kvůli obtížnosti hlasování přes vzdálené ambasády z nich volí jen zlomek. Ztěžujeme tak volební právo. Korespondenční volbu dlouhodobě prosazuji. Bavme se o parametrech, institut je ale správný a koronavirová doba to ještě zvýrazňuje,“ uvedla na Twitteru.
Zároveň nevěří, že by kvůli tomu docházelo k podvodům. „Tvrzení, že kvůli korespondenční volbě dochází k vysoké míře volebních podvodů, je nepravdivé a ničím nepodložené. Přestože se několik takových případů skutečně potvrdilo, podle výzkumu z roku 2017 k tomu v USA dochází v méně než 0,0009 % případů. A že sčítání trvá déle? Pořád lepší si na výsledek počkat, než mít rozhodnuto předem, jako se to děje třeba v Rusku nebo Číně,“ napsala na Facebook.