reklama

Chcete se jít bavit? Zanechejte kontakt. Liberecké kluby zavádějí opatření pro případné trasování

Chcete se jít bavit? Nechte nám tu svůj telefon. Tak to od tohoto víkendu vypadá u vstupu do většiny libereckých nočních podniků. Jejich provozovatelé nabídli hygienické stanici, že si od lidí budou brát telefonní čísla, aby pomohli s případným trasováním kontaktů, v případě, že se později ukáže, že v klubu byl některý z návštěvníků pozitivní na koronavirus.

reklama

Podle Martina Hřebíka, spolumajitele hudebního klubu Lípa, to takhle už funguje v Německu. „Jde pochopitelně o to, že nechceme, aby se noční podniky šmahem zavřely. Na jejich provozu jsme závislí nejen my, majitelé, ale stovky dalších lidí, kterým dáváme práci, ať už napřímo nebo zprostředkovaně – od barmanů až po taxikáře. Rozumím tomu, že hygienici potřebují mít šíření koronaviru pod kontrolou a že hudební kluby, kde jsou lidé často v těsném kontaktu, mohou být rizikové. Tohle je pokus o kompromis," říká Martin Hřebík.

K tématu

Jak má celý systém fungovat? Pokud hygienici zjistí, že pozitivně testovaný člověk navštívil noční podnik, obrátí se na jeho provozovatele a požádají ho, aby všem návštěvníkům z toho data odeslal SMS. „Přesné znění ještě ladíme. Bude v ní určitě informace o tom, že se mohli potkat s někým nakaženým a že mají sledovat svůj zdravotní stav a případně kontaktovat lékaře nebo hygieniky,“ říká Zuzana Balašová, mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje.

Odevzdat kontakt u vstupu je teď v některých klubech v Liberci nezbytnou podmínkou, aby mohli lidé jít dál. „Ptali jsme se České obchodní inspekce, bylo nám řečeno, že pokud podmínka platí pro každého bez rozdílu, nemají s tím problém. Stejně tak Úřad na ochranu osobních údajů řekl, že pouze musíme zákazníky informovat, proč číslo vyžadujeme. Jsou dospělí a pokud ho poskytnou, dělají to dobrovolně. Pokud nechtějí, mají možnost jít se bavit jinam,“ upozorňuje Hřebík. Kontakty u vstupu teď podle něj v Liberci vyžaduje pět nočních podniků.

Tagy: hygiena Liberec trasování koronavirus noční kluby

Další hlavní zprávy

Politika

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

Už na úterý plánují zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podpis memoranda o společném postupu ve volbách do Poslanecké sněmovny. V následujících měsících by mělo dojít k podpisu koaliční smlouvy. Strany chtějí ve volbách zvítězit a „změnit poměry v naší zemi k lepšímu“. Již mají jasno v tom, ve kterých krajích budou kandidovat jejich předsedové, které strany nominují krajské lídry a podle jakého klíče obsadí volitelná místa na jednotlivých kandidátkách.

Jan Hamáček

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Ačkoliv Roman Prymula (za ANO) stále zůstává ministrem zdravotnictví, vicepremiér Jan Hamáček a předseda ČSSD i tak považuje situaci za vyřešenou. Příslib řešení mu v tuto chvíli stačí a ze slov premiéra Andreje Babiše (ANO) soudí, že Zeman příští čtvrtek nového ministra jmenuje. Na odchod z vlády, kterým ČSSD při neodvolání Prymuly hrozila, tak zatím podle něj není čas.

Sport

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Vše začalo chaotickým ránem. Cyklisté nechtěli podstoupit nejdelší etapu v itineráři Gira d´Italia v plném rozsahu. Polovinu trasy tak absolvovali v autobusech, šlapali jen posledních 124 kilometrů. Atypické podmínky dokonale sedly českému závodníkovi Josefu Černému. Na konci propršeného dne byl sladký triumf – jeho první vítězství na závodě Grand Tour. „Nemám slov,“ uvedl k obřímu úspěchu 27letý jezdec. Pak ze sebe přece jen po fantastickém výkonu dostal více.

reklama
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
Vondráček: Kamenování Prymuly a Faltýnka se nezúčastním. Lidé vycítili jejich krev
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama