Většina libereckých klubů chce od svých zákazníků telefonní číslo kvůli možnému trasování
Chcete se jít bavit? Nechte nám tu svůj telefon. Tak to od tohoto víkendu vypadá u vstupu do většiny libereckých nočních podniků. Jejich provozovatelé nabídli hygienické stanici, že si od lidí budou brát telefonní čísla, aby pomohli s případným trasováním kontaktů, v případě, že se později ukáže, že v klubu byl některý z návštěvníků pozitivní na koronavirus.
Podle Martina Hřebíka, spolumajitele hudebního klubu Lípa, to takhle už funguje v Německu. „Jde pochopitelně o to, že nechceme, aby se noční podniky šmahem zavřely. Na jejich provozu jsme závislí nejen my, majitelé, ale stovky dalších lidí, kterým dáváme práci, ať už napřímo nebo zprostředkovaně – od barmanů až po taxikáře. Rozumím tomu, že hygienici potřebují mít šíření koronaviru pod kontrolou a že hudební kluby, kde jsou lidé často v těsném kontaktu, mohou být rizikové. Tohle je pokus o kompromis," říká Martin Hřebík.
Jak má celý systém fungovat? Pokud hygienici zjistí, že pozitivně testovaný člověk navštívil noční podnik, obrátí se na jeho provozovatele a požádají ho, aby všem návštěvníkům z toho data odeslal SMS. „Přesné znění ještě ladíme. Bude v ní určitě informace o tom, že se mohli potkat s někým nakaženým a že mají sledovat svůj zdravotní stav a případně kontaktovat lékaře nebo hygieniky,“ říká Zuzana Balašová, mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje.
Odevzdat kontakt u vstupu je teď v některých klubech v Liberci nezbytnou podmínkou, aby mohli lidé jít dál. „Ptali jsme se České obchodní inspekce, bylo nám řečeno, že pokud podmínka platí pro každého bez rozdílu, nemají s tím problém. Stejně tak Úřad na ochranu osobních údajů řekl, že pouze musíme zákazníky informovat, proč číslo vyžadujeme. Jsou dospělí a pokud ho poskytnou, dělají to dobrovolně. Pokud nechtějí, mají možnost jít se bavit jinam,“ upozorňuje Hřebík. Kontakty u vstupu teď podle něj v Liberci vyžaduje pět nočních podniků.