Kolik stojí cesta do Chorvatska
„Co se to s touto sezonou děje?“ ptají se mnozí chorvatští podnikatelé v cestovním ruchu – od malých pronajímatelů až po velké hoteliéry. Sezona začala ve velkém stylu, ale pak se vše zastavilo. Kde jsou ti turisté, jejichž invazi nám předpovídali? V článku věnovaném dosavadnímu vývoji turistické sezony v oblíbené destinaci českých turistů to píše chorvatský deník Slobodna Dalmacija.
Červnová čísla byla dobrá, ale vrcholná sezona se zadrhla. Díry v kalendářích jsou větší a větší a je stále těžší je zaplnit dokonce i nabídkami last minute. „Jeden z důvodů by klidně mohla být naše známá nadutost, pokud jde o ceny – od těch v obchodech a pohostinství, přes velké hotely, až po ty nejdrobnější služby. V době, kdy se informace šíří rychlostí světla, není třeba mnoho k tomu, aby se rozšířila zpráva, že trávit léto na Jadranu už vůbec není levné ani pro obyvatele zemí mnohem bohatších než Chorvatsko,“ píše splitský deník.
ČTĚTE TAKÉ: Jak na cestě do Chorvatska ušetřit a kde se vyplatí nakupovat? Vyzkoušeli jsme za vás
Zprávy o drahém Chorvatsku se staly tématem také pro zahraniční média. Německý list Frankfurter Rundschau uvedl, že ceny v Chorvatsku „rostou každým dnem“ a že mnozí turisté se už vůbec nechtějí do Chorvatska vracet. Že je zmíněný článek těžká antireklama na Chorvatsko, je slabé slovo.
Levné letenky mohou být pastí. Přinášíme sedm věcí, které je nutné si dobře rozmyslet
Cestování s nízkonákladovými leteckými společnostmi se může jevit jako levná varianta, jak se dostat na dovolenou. Letenky se však mohou velmi snadno prodražit, a to klidně o mnoho tisíc korun, například pokud si lidé nedají pozor na přísná pravidla ohledně zavazadel či způsobu odbavení. Cestující by také měli zvážit, zda se jim vyplatí létat na menší a vzdálenější letiště, ze kterých je nutné se draze přepravovat do cílové destinace. Před samotnou cestou je proto nutné si vyhodnotit, zda se let s nízkonákladovou společností skutečně vyplatí.
„Letní dovolená ve Středomoří se stala drahou záležitostí. Zvlášť v Chorvatsku, kde jsou ceny na dříve nepředstavitelné úrovni. Kvůli tomu je kritika ze strany turistů čím dál hlasitější,“ píše Frankfurter Rundschau. „Někteří cestovatelé zůstali v šoku už při samém pohledu na ceny v Chorvatsku. A mnozí říkají: ,Už nás neuvidíte, tam se vracet nebudeme!‘“ dodává německý list.
Zároveň cituje chorvatskou expertku Barbaru Markovičovou, podle níž se náklady na ubytování za poslední dva roky v Chorvatsku zvýšily o 30 procent. Chorvatsko je nyní dražší než Španělsko nebo Řecko, přičemž ceny tam stále rostou.
Pokuta za kufr na kolečkách
Vlna zdražování na chorvatském pobřeží šokuje turisty čím dál více. Viníkem přitom podle informací médií není pouze vysoká inflace, ale i růst cen po zavedení eura na začátku roku. „Ceny jsme zvedli, zásoby nakupujeme za vyšší ceny. Všechno se zdražilo. Cena jídla šla nahoru, víno také,“ řekl redaktorům CNN Prima NEWS jeden z majitelů restaurace v Sultivanu na chorvatském ostrově.
Nejsou to pouze ceny, které turisty v Chorvatsku uvádějí v úžas. Oblíbená destinace zavedla také některá přísná pravidla pro cestovatele. Například v historickém centru Splitu platí zákaz chození v plavkách a omezená je i konzumace alkoholu na veřejnosti. A ti, kteří přijedou do Dubrovníku s kufrem na kolečkách, musejí počítat s vysokou peněžitou pokutou.
PODÍVEJTE SE: Dovolená v Chorvatsku už neplatí za levnou.