Zatímco v loňském roce chřipka prakticky vymizela, někteří odborníci předvídají, že letos se může objevit stejně jako v předchozích letech. Podobně jako u covidu je nejlepší ochranou před nákazou očkování. Které skupiny obyvatel by se měly nechat proti chřipce naočkovat, kdy je na to nejvhodnější doba a má to vůbec smysl? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídá praktický lékař Michal Holásek.
Kdy je nejvhodnější doba nechat se očkovat proti chřipce obecně bez ohledu na covid?
Chřipková epidemie u nás propuká nejčastěji na přelomu roku, mezi prosincem a březnem. Ideálním obdobím pro očkování proti chřipce jsou proto měsíce říjen a listopad. Nechat se očkovat lze ale i v prosinci. Důležité je nechat se naočkovat v dostatečném předstihu tak, aby si tělo stihlo včas vytvořit protilátky ještě před příchodem epidemie.
Jaké jsou hlavní benefity očkování?
Důvodů pro očkování je celá řada. Předně vede k výraznému snížení výskytu chřipky ve všech věkových skupinách, u zdravých dospělých zabrání v 70 až 90 procentech případů vzniku onemocnění. U starších osob snižuje riziko vzniku přidružených komplikací, nutnost hospitalizace v nemocnici a riziko úmrtí.
Nevadí, když se člověk nechá očkovat proti covidu i proti chřipce? Je potřeba dodržet nějaký časový odstup?
Jak už jsem řekl, nejvhodnější doba na očkování proti chřipce je od října do prosince. Pokud by v té době někdo zároveň zvažoval vakcinaci proti covidu, doporučuji čtrnáctidenní interval mezi jednotlivými očkováními.
O očkování proti chřipce nebývá v populaci velký zájem. A to i přesto, že senioři je mají zdarma. Navíc v loňském roce chřipka prakticky vymizela. Myslíte, že letos tomu bude jinak?
Máte pravdu, v loňském roce se u nás chřipka prakticky nevyskytovala, což je v kontextu uplynulých let mimořádné. Na druhou stranu je třeba říci, že právě loni byl enormní zájem o vakcinaci proti chřipce, takže se nechali očkovat i ti, kteří to běžně nedělají. Podstatné bylo i nošení roušek a respirátorů, protože chřipka se přenáší kapénkami, a celkové omezení mezilidských kontaktů na pracovištích a ve školách, takže nemoc neměla šanci se šířit. Nemocnost se tedy počítala na desítky případů. Pro ilustraci: V „běžných“ letech je průměrně milion nemocných chřipkou za sezónu v Česku. Chřipka tedy rozhodně nezmizela, pouze se díky striktním proticovidovým opatřením ztlumila.
Lze tedy předpokládat, že letos se chřipka opět objeví?
Ano. Vzhledem k rozvolňování a návratu lidí do běžného provozu předpokládáme, že chřipka bude letos opět „úřadovat“, stejně jako každý jiný rok. Je třeba zdůraznit, že vakcinace proti COVID-19 nechrání proti chřipce, takže bychom se neměli nechat falešně uchlácholit tím, že jsme očkovaní proti koronaviru.
Proč je důležité se proti chřipce očkovat každoročně? Proč nemá vakcína dlouhodobější účinek?
Ano, očkování proti chřipce je vhodné absolvovat každý rok na podzim znovu. Chřipkový virus je totiž velice proměnlivý, mutuje, a proto se každý rok musí připravit aktuální vakcína vhodná na danou sezónu. Její složení doporučuje Světová zdravotnická organizace tak, aby byla ochrana v nadcházející sezóně co nejúčinnější.
Pro koho je očkování proti chřipce nejvhodnější a proč?
Nejvhodnější je pro takzvané rizikové skupiny, tedy seniory nad 65 let a dospělé i děti s chronickým onemocněním srdce a cév, s onemocněním dýchacího systému včetně astma, pro lidi s onemocněním ledvin či jater a diabetiky. Dále také pro pacienty po odstranění sleziny a po transplantaci krvetvorných buněk a pro osoby s vrozenou nebo získanou poruchou imunitního systému. Očkování je chrání před chřipkou, jejím komplikovaným průběhem, a tím i před zhoršením základního onemocnění.
Neměli by toto očkování více propagovat sami praktici?
Měli a řada z nich tak činí. Ať už aktivně, například zvacími SMS zaslanými pacientům zejména z rizikové skupiny nebo plakáty a letáčky v čekárně. Samozřejmě jsou i tací praktičtí lékaři, kteří tak nečiní, nebo své pacienty dokonce od očkování odrazují. Ti jsou ale jednoznačně v menšině. Důležité je, aby samotný lékař očkování proti chřipce věřil a měl s ním pozitivní zkušenost.
Kolik dávek je třeba dostat, stačí pouze jedna?
Ano, v případě očkování proti chřipce stačí pouze jedna dávka. Očkování je účinné zhruba po čtrnácti dnech a člověk je chráněn přibližně půl roku, tedy do jara, kdy končí chřipková sezóna.
Proč je v Česku tak velký nezájem o očkování proti chřipce například v porovnání s jinými zeměmi?
Česká republika skutečně za vyspělými zeměmi v proočkovanosti proti chřipce značně pokulhává. Jen pro ilustraci – zatímco u nás se očkuje zhruba pět až sedm procent populace, v sousedním Německu je to přes 20 procent, ve Velké Británii dokonce až 75 procent. Češi mají tendenci chřipku bagatelizovat. Často si ji pletou s běžným nachlazením, podceňují důsledky, a to nejen zdravotní, ale i ekonomické. Očkování obecně v posledních letech čelí řadě dezinformací, které z něj dělají strašáka. A v neposlední řadě u nás chybí i kontinuální podpora a osvěta ze strany státu.
Není to do určité míry také tím, že lidé se bojí vedlejších účinků?
Vakcína proti chřipce je léty prověřená, nežádoucí účinky po aplikaci jsou poměrně vzácné. Nejčastěji se může objevit bolest, případně otok v místě vpichu, slabé horečky apod.
Mohou lidé i přes očkování chytit chřipku? Je to podobné jako covidu, že průběh je mírnější?
Není to vyloučeno. Protože vakcína účinkuje zhruba 14 dní po aplikaci, může člověk onemocnět chřipkou během tohoto intervalu, kdy ještě organismus není plně chráněn. Právě proto je vhodné nechat se očkovat na podzim před vypuknutím chřipkové sezóny. A i když pacient chřipkou onemocní, vakcinace ho bude chránit proti těžkému průběhu či úmrtí.
Proč je vlastně chřipka tak nebezpečná a pro některé skupiny obyvatel dokonce smrtelná?
Kvůli své vysoké nakažlivosti patří chřipka mezi virová onemocnění s vysokou nemocností i úmrtností, navíc na ni dosud neexistuje účinný lék. Proto se v populaci objevuje se železnou pravidelností každý rok a neumíme ji zcela vymýtit. Jedinou opravdu účinnou ochranou proti chřipce je očkování. Jak už jsem zmínil, nejohroženější jsou takzvané rizikové skupiny, těžký průběh nemoci a komplikace spojené s chřipkou, jako je například zápal plic, se ale nevyhýbají ani zcela zdravým lidem v produktivním věku, sportovcům apod.
Proč chřipková epidemie obvykle přichází až v období kolem Vánoc nebo po Novém roce?
Zima nahrává snazšímu šíření viru, protože lidé tráví více času ve vnitřních prostorách a méně větrají. Virus chřipky se lépe šíří v suchém a chladném vzduchu, zatímco sluneční záření životnost viru zkracuje. I proto chřipkový virus na jaře své řádění obvykle ukončí. Svou roli hraje i nedostatek slunečního svitu, a tudíž nižší tvorba vitamínu D, který je pro imunitní pochody velmi důležitý.
Je pravda, že roušky proti chřipce fungují velmi spolehlivě?
Chřipka je respirační virové onemocnění, které se šíří vzduchem kapénkami – tedy kýcháním, kašlem apod. Medicínské roušky tak brání viru v širším rozletu a nákaza se šíří méně. Stoprocentně nás ale rouška neochrání. Nicméně používat roušky či jinou ochranu úst při podezření na virózu je určitě dobrým hygienickým návykem, který bychom si mohli osvojit.
Pro koho je očkování proti chřipce bezplatné?
V České republice mají vakcínu a její aplikaci zdarma pacienti z rizikových skupin, tedy všichni senioři nad 65 let a lidé s definovaným chronickým onemocněním. Těm je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Ostatním na ně významně přispívají pojišťovny nebo například i zaměstnavatelé v rámci firemních benefitů.