CNN Prima News chronická onemocnění

chronická onemocnění

Výpis příspěvků ke štítku „chronická onemocnění“

Chronicky nemocné ledviny má milion Čechů. Nemoc mi úplně změnila život, popisuje Jaroslav

Zdravé ledviny přefiltrují denně stovky litrů krve, pokud však selhávají, musí pomoci technologie – dialýza. Ta se v Česku týká přibližně 6 500 lidí, včetně pana Jaroslava. Poškozené ledviny přitom zpočátku nebolí a jejich selhání se ani nijak neprojevuje. I proto lékaři často chronické onemocnění ledvin (CKD) objeví až v pokročilé fázi. V nejvážnějších případech se jejich nositelé nevyhnou dialýze, příznivější možností je transplantace ledviny. Dnes přitom již existují léky, které umí nemoc zpomalit a oddálit tím tak selhání a potřebu dialýzy řádově o roky.

Čeští senioři podceňují covid, jen desetina se brání. Za čtyři měsíce má přes 500 obětí

Umírání pacientů na covid po stovkách denně je už minulostí. Stále však není radno nemoc podceňovat – za uplynulé čtyři měsíce na ni v Česku zemřelo 530 lidí a téměř všichni byli starší 60 let. Přestože existuje vakcína pro aktuální sezonu, využilo ji dosud pouze 272 tisíc lidí tohoto věku. V Česku žije zhruba 2,7 milionu seniorů, proti závažnému průběhu covidu je tak chráněn pouze každý desátý.

Kristýna se srovnala s celiakií i Crohnovou chorobou. Trápí ji ale ceny bezlepkových potravin

Devětadvacetiletá Kristýna Bubeníková žije s celiakií prakticky celý život. „První problémy s nesnášenlivostí lepku se u mě objevily v osmi měsících, když jsem začala dostávat příkrmy, které obsahovaly lepek,“ říká. Trpěla silnými průjmy a začala ubývat na váze. V roce vážila pouhých šest kilogramů, byla oslabená a dehydrovaná. Aby toho nebylo málo, později jí byla diagnostikována ještě Crohnova choroba. Jak zvládla zkombinovat bezlepkovou a Crohnovu dietu?

Těžký život s lupénkou: Lenka zažila šikanu, trpěla depresemi a nízkým sebevědomím

Lenka Smetanová (63 let) ze Žďáru nad Sázavou od dětství trpěla častými angínami. Poté, co se jednou během nemoci osypala, lékař potvrdil lupénku (odborný termín je psoriáza). „Nástup byl velmi agresivní, do týdne jsem měla slité celé tělo. Strašně to svědilo, takže jsem si to často rozškrábala do krve,“ popisuje paní Lenka první příznaky nemoci, se kterou žije od svých devíti let. A protože u ní propukla v době, kdy osvěta a informace o této chorobě prakticky neexistovaly, zažila si zejména mezi dětmi šikanu a pocit méněcennosti.

Imunoložka: Dřív jsme prskali a nic se netestovalo. Smolař dostane RS vir, chřipku i covid

Česko je na prahu epidemie. V současné době se podle imunoložky a mikrobioložky Blanky Říhové mohou lidé nakazit třemi typy virů: chřipkou, covidem a RS virem. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedla, že pokud má někdo smůlu, může být infikován všemi. Následně přiblížila, kteří lidé jsou nejvíce ohroženi, a vysvětlila, proč je nyní infekčnost RS viru tak vysoká.

Vdova po slavném hráči promluvila o krutých okolnostech jeho smrti. Jak zemřela hvězda NHL?

Legendární hokejista Marek Svatoš trpěl chronickou traumatickou encefalopatií (CTE), které se často přezdívá „boxerská demence“. Sportovnímu webu TSN to u příležitosti výročí jeho smrti potvrdila Diana, vdova po zesnulém hokejistovi. Nemoc u něj způsobovala silnou depresi a ztráty paměti. Zpovědí, v níž promluvila i o sportovcově užívání heroinu či o pokusu vzít si vlastní život, chce Diana pomoci dalším rodinám hokejistů. Podle ní může NHL pro hokejisty udělat v průběhu jejich kariéry i po ní mnohem více.

Odpovídej, Rafo. Nad Nadalem se dál vznáší oblak pochybností, mohou za to zázračné injekce

Rafael Nadal začátkem června opět ovládl Roland Garros. Králem pařížského grandslamu se stal už počtrnácté v kariéře. Tentokrát ho ale cesta na trůn pořádně bolela kvůli chronickému onemocnění chodidla. Španělský tenista krotil nepříjemné signály nohy injekcemi a díky tomu zvládl dotáhnout turnaj do vítězné tečky. Ale právě zázračné sérum zůstává i po více než měsíci kontroverzním tématem.

Zpočátku ji jen brnělo ve tváři. Pak Daně diagnostikovali vážné neurologické onemocnění

Ve třetím ročníku gymnázia se Dana Tvrdíková (23 let) z Českých Budějovic musela vyrovnat s krutou diagnózou – roztroušenou sklerózou. Nemoc o sobě dala vědět v době, kdy prožívala těžké období po rozchodu s přítelem. Začalo to nenápadně mravenčením ve tváři, které se postupně rozšířilo do rtů a jazyka. Onemocnění převrátilo tehdy osmnáctileté dívce život vzhůru nohama a donutilo jí změnit životní styl. Roztroušená skleróza tak citelně zasáhla nejen do osobního, ale i pracovního života mladé ženy.

Migréna není jen bolest hlavy. V nejhorším období jsem měla 20 záchvatů měsíčně, říká Marie

Migrénou trpí jednačtyřicetiletá Marie Kubešová z Prahy od puberty. Maminka dvou dětí vzpomíná na dobu, kdy měla až 20 záchvatů měsíčně a nemoc se projevila nejen na fyzickém, ale také duševním zdraví. Dnes se společně s pacientskou organizací Migréna-help snaží pomáhat lidem, kteří mají stejné problémy. Poukazuje také na osvětu, která je podle ní nedostatečná, protože mnozí považují migrénu za pouhou bolest hlavy a nemoc banalizují.

Kvůli hemofilii trpí chronickými bolestmi kloubů. Nemoc Michala omezuje po celý život

Hemofilie je vzácné onemocnění, které se projevuje zvýšenou krvácivostí a může člověka ohrozit i na životě. Každé obyčejné bouchnutí představuje u hemofilika velký problém. Michalovi Skořepovi (42 let) z Dubence u Dvora Králové lékaři tuto nemoc diagnostikovali v batolecím věku a dnes kvůli ní trpí chronickými bolestmi kloubů. Nejen jeho osud každý rok připomíná Světový den hemofilie, který připadá na 17. dubna.

Bolest provází Filipa každým dnem. Trvalo 10 let, než lékaři stanovili diagnózu

Poslední únorový den si lidé po celém světě připomínají osudy lidí, do jejichž života vstoupilo vzácné onemocnění. Jedním z nich je šestnáctiletý Filip, jemuž byl diagnostikován hypermobilní typ Ehlers-Danlosova syndromu, kvůli němuž se mimo jiné potýká s dlouhodobou chronickou bolestí. Trvalo přitom roky, než lékaři přišli na to, co jejímu synovi vlastně je. O tomto onemocnění totiž málokdo ví, že vůbec existuje.