Chybějící vyhřívání sedadel nahradí kouzelné dečky. Pozor na popáleniny i hemeroidy

Mezi tuningem automobilů a automobilových interiérů zvláště hraje zásadní roli vylepšování komfortu řidiče. Pryč už jsou doby doplňků typu tygřích potahů, roztodivných opěrek hlavy či dřevěných kuliček, které lámaly obratle. Nahřívací dečky mají mnohem smysluplnější funkci.

Existuje během zimy něco příjemnějšího než sednout si ve vymrzlém autě na vyhřáté sedadlo? Snad jedině držet v rukou rovněž vyhřátý volant. Ale o tom až jindy. Vyhřívaná sedadla bývala však donedávna výsadou luxusních modelů aut, případně těch obyčejnějších v nejlepších výbavách. Dnes je tento velmi žádaný komfortní doplněk sice mnohem dostupnější, u spousty typů výbav nicméně stále nepatří do standardu, nedej bože bavíme-li se o starších autech. Není ale třeba zoufat. Taková vyhřívaná dečka sice není příliš estetická, funkční a laciná však obvykle ano.

Teplo pod zadkem za pár korun

Na internetu nebo ve specializovaných obchodech lze sehnat celou řadu vyhřívaných deček, podložek či potahů za různé ceny, které se obvykle odvíjejí od toho, co daný produkt dokáže. Podložky se napájejí z 12-voltové zásuvky, tedy klasicky z té od zapalovače.

Některé potahy nabízejí více volitelných stupňů ohřevu a dokonce jsou dostupné i podložky s masážními funkcemi. Určitě se nejedná o žádný závratně drahý doplněk, v Česku se ceny většinou pohybují v rozpětí od 250 do 1 300 korun. Ty nejdražší vás zvládnou během výhřevu i masírovat. Jak tato funkce reálně funguje, jsme se ale nikde nedočetli.

Montáž, resp. upevnění nevyžaduje doktorát, zvládne ji i průměrně zručný laik. Před koupí se ujistěte, že potah disponuje dostatečným upevněním, aby se neposouval a pevně „seděl“ na místě. Pozor, podložka nesmí zakrývat boční airbagy. Snad jedinou nevýhodou je fakt, že ani jedna nezíská titul v soutěži krásy. Počítejte s tím, že budete mít kolem sebe nějaké kabely, které budete muset pořídit tak, aby vám nebránily v řízení.

Právě na tento zádrhel si nejčastěji stěžují uživatelé v internetových diskuzích. Trápí je někdy i omezená možnost regulace, nesnáze s upevněním nebo vetchost elektroinstalace.

Pozor na popáleniny

Pověsti, že nezřízené používání vyhřívaných sedaček či deček s sebou nese jistá zdravotní rizika nedávno potvrdila respektovaná americká instituce National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA).

NHTSA zjistila, že povrchová teplota správně fungujícího systému se pohybuje v rozmezí od 30 °C až po 45 °C, více by se sedák nahřát neměl. Nad touto hranicí totiž už při dlouhodobém sezení na podobně horkém povrchu hrozí tvorba popálenin třetího stupně. Problémem byl i fakt, že některé nedokonalé systémy uměly povrch sedáku rozehřát až na 66 °C, což už je vyloženě nebezpečné.

Pokud se však budete cíleně smažit, hrozí vašemu organismu závažné zdravotní komplikace, které se mohou vyvinout pozvolna. Když si odmyslíme zmíněné popáleniny, je zde především riziko poškození vnitřních orgánů včetně těch choulostivých. Pozor by si měli dát zejména muži. Kromě bolestí zad mohou mít vyhřívané sedačky vliv také na plodnost.

Teplota kolem 36 °C je totiž zásadní pro ideální růst a vývin spermií. Jenže při dlouhém sezení v autě na vyhřívané sedačce se teplota intimních partií zvyšuje. Přehřátí sedacích partií může také snadno vést ke vzniku hemoroidů, případně kožních defektů. Zkrátka nic příjemného.

Tagy:

Hlavní zprávy

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu
K věci

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:44

Americký ministr zahraničí: Pseudoreferenda nemohou odrážet vůli Ukrajinců

22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

21:47

USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, řekl Biden

21:47

Poškození plynovodů Nord Stream je mezinárodní terorismus, řekl Putin po telefonátu s Erdoganem

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Letošní schodek rozpočtu bude možná ještě větší. Vládní poslanci navrhují další výdaje

Schválený schodek letošního státního rozpočtu by se mohl proti původnímu návrhu vlády zvýšit o dalších 45 miliard na celkových 375 miliard korun. Během čtvrtečního druhého čtení v dolní komoře totiž koaliční politici podávali další návrhy na zvýšení výdajů rozpočtu, což přirozeně ovlivní i výsledný deficit. Kabinet Petra Fialy (ODS), který si během poslanecké schůze vyslechl tvrdou kritiku ze strany opozice, původně navrhl zvýšení schodku o 50 miliard korun na 330 miliard korun.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.