INTERVIEW, Jan Cimický - 30.4. v 17:30
Lidí z postcovidovým syndromem je hodně a bude jich ještě přibývat, myslí si primář Centra duševní pohody Modrá laguna Jan Cimický. Jak uvedl v pořadu CNN Prima NEWS Interview, onemocnění může následně způsobit úzkostné stavy, záchvaty paniky nebo i roztěkanost a poruchy spánku. K léčbě by kromě psychologických terapií doporučil i další alternativní možnosti.
„Spousta lidí s postcovidovým syndromem má poruchy spánku a prožívá více úzkostné stavy, záchvaty paniky nebo roztěkanost. Někteří mají i horší vybavování banálních věcí, které běžně zvládali okamžitě,“ popisuje primář Centra duševní pohody Modrá laguna Jan Cimický.
Psycholog o opatřeních: Jako když spadne atomovka. Nezajímá nás, co bude za pár let
Zavírání škol byla chyba, shodli se v pořadu CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové pedagog a matematik Karel Janeček a klinický psycholog a psychoterapeut Radek Ptáček. Následky budou fatální, a to nejen v otázce vzdělání, ale i na psychice. Zatím se spíše zaměřujeme na bezprostředně zasažené, jako když spadne atomová bomba, což ale nestačí, prohlásil Ptáček.
I on sám prodělal koronavirus. „Covid je záludnost neviditelného nepřítele. Zažil jsem mozkovou mlhu, kdy jsem nebyl schopen pojmenovat určité věci, třeba tužku. Byl to strašný pocit bezmocnosti, i u mě přetrvává únava. Mám poškozené plíce z jedné třetiny,“ popisuje.
Pacientů s postcovidovým syndromem v jeho ordinaci přibývá. Přicházejí buď ti, kteří prodělali covid a mají následky, nebo ti, kteří se už dříve léčili (s psychickým onemocněním) a koronavirus to jen zhoršil. Třetí skupinu pak tvoří lidé, kteří jsou ve složité životní situaci. „Chodí noví a noví a ještě jich dost přibude,“ myslí si Cimický.
Každá věková kategorie pak vnímá pandemii koronaviru jinak. „Podle studie ze Štrasburku byly děti kolem šesti let opatřeními daleko víc vystrašené a bály se opuštění. Puberťáci, kteří rádi trávili čas u počítače, zase zjistili, že jim chybí spolužáci,“ líčí. Žáci pak nejvíce postrádali hodiny tělesné výchovy. Nedostatek pohybu totiž organismu opravdu neprospívá. Tělo si tak podle něj vždy bude hledat tu správnou cestu, aby se mohlo bránit.
Pomoci může třeba akupunktura
Člověk si tak musí najít nějaký ventil. „Pro mě je to psaní, kde mám příležitost být tvůrcem. V profesi ne vždy můžu pomoct,“ dodává s tím, že psaní románů nebo povídek je pro něj jakousi terapií, kterou si dává za odměnu.
Dnešní civilizace podle něj sklouzává k farmakotikům. „Dnes je na vše tabletka – proti depresi, ta, která navazuje spánek,“ říká. Člověk si prý daný problém musí uvědomit. Kromě psychoterapie lidem mohou pomoci i alternativní způsoby léčby.
„Například akupunktura, jež vede k harmonii. I tyto stimulace jsou důležité,“ říká. A pomoct může, i když této metodě člověk zprvu nevěří. Dále by Cimický vyzdvihnul i bylinkové čaje. „Mělo by se to využít, když to příroda umožňuje,“ apeluje.
Jan Cimický prodělal onemocnění covidem. Zdroj: CNN Prima NEWS