Počet nových případů koronaviru postupně roste, většina odborníků i vládních představitelů ale tvrdí, že na podobný lockdown jako v loňském roce na podzim nedojde. Naopak evoluční biolog Jaroslav Flegr očekává v zimě kompletní uzavření. Jiní experti se ale s jeho názorem neshodnou.
Z predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) vyplývá, že ve druhé polovině září by mohlo být v nemocnicích více než 500 pacientů s covidem. Pokud to porovnáme s dosud nejhorším stavem pandemie v Česku, tak v polovině března bylo hospitalizováno téměř 10 tisíc pacientů s covidem. Ke středě 8. září je v nemocnicích 89 lidí, 26 z nich na jednotkách intenzivní péče.
Rovněž v úterý přibylo 588 pozitivně testovaných, což je nejvíc od konce května. Odborníci i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) očekávají, že nových případů bude dál přibývat, zátěž nemocnic ale nebude tak velká. V porovnání s minulým rokem jsou ale hodnoty podobné. Konkrétně 7. září 2020 bylo zjištěno 561 nových případů, o den později už počet poprvé překročil tisícovku.
Jak na aktuální situaci nahlížejí odborníci i vládní politici, kteří o opatřeních nakonec rozhodují? Vybrali jsme pro vás jejich nejzásadnější výroky z posledních dní.
Premiér Andrej Babiš (ANO)
„Poučili jsme se z minulého léta a jsme připraveni na veškeré situace. Není důvod, aby občané měli strach, že by byla opatření, která dopadnou na jejich život. Případná protiepidemická opatření by byla lokální. Hygienici podle mě čekají na výsledky testování ve školách, poté budou data vyhodnocena, a podle toho se rozhodne o opatření. Nyní žádný návrh opatření není,“ prohlásil premiér ve středu 7. září.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)
„Nemusí to být ve formě lockdownů, bavíme se i o plošném testování ve firmách nebo školách. V tuto chvíli neplánujeme uzavírání obchodů nebo provozoven. Situace se ale zhoršuje a čísla pozitivních rostou. Záleží však na dopadu na nemocnice a doufám, že už to nebude tak hrozné jako v minulosti,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Podle Flegra bylo chvilkové rozhodnutí vlády o tom, že se budou lidé muset od 1. září nechat testovat, jen strašení. „A to proto, aby se nechali lidé očkovat. To udělali dobře, to jim schvaluji. Musí se ale co nejjednodušeji zřídit testování, to nás může zachránit i před lockdowny,“ prohlásil Flegr v pořadu Co Čech, to politik! s odkazem na to, že v lednu opět uzavření země hrozí. Důvodem jsou podle něj zimní varianty nemoci, na které je třeba kolektivní imunita 93 procent obyvatel, kterých ale Česká republika ještě zdaleka nedosáhla.
Epidemiolog Roman Prymula
„Další lockdown nehrozí, čísla ale nejsou příznivá. Jsme na počátku exponenciálního nárůstu. Pokud bude trend pokračovat, předpokládám, že by mohlo dojít na regionální proticovidová opatření, nikoliv už ale plošná,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Imunolog Václav Hořejší
„Jsem přesvědčený, že nás nic podobného jako loni nečeká. Máme hodně lidí očkovaných, velká část naší populace je promořena. Dnešní populace je úplně jiná než před rokem,“ uvedl Hořejší ve vysílání CNN Prima NEWS. „Když člověk virus prodělal a nechá se ještě očkovat alespoň jednou dávkou, je na tom úplně nejlépe a má super ochranu,“ pokračoval imunolog.
Biochemik Zdeněk Hostomský
„Dobrá zpráva je, že nikdo nedovolí vyhlásit před volbami lockdown. Epidemie u nás už pominula,“ řekl v pořadu Co Čech, to politik!. Jako důvod slábnoucí pandemie uvedl pokračující vakcinaci a velkou promořenost české populace. „Virus si nemá kam hrábnout,“ zjednodušil své tvrzení.
Za měsíc začnou volby do Poslanecké sněmovny a politické kampaně jedou na plné obrátky. Nabízí se tak otázka, zda nehrozí stejný scénář jako loni, kdy se po volbách nákazy vymkly kontrole a odstartovala další vlna infekcí. Jak vidí letošní podzim experti? Změnila se díky očkování situace, nebo přijde další pandemický zlom? Čtěte zde.