Zima se v Evropě ještě rázně přihlásí o slovo. Britské ostrovy výhledově zasáhne mrazivý meteorologický jev, které se říká Bestie z východu. Kromě nízkých teplot přinese i velkou sněhovou nadílku. Co se týče minimálně nejbližších dní, Česko zůstane prudkému ochlazení ušetřeno a naopak podle meteorologů rtuť teploměrů vystoupá až k 16 °C. A i podle dlouhodobější modelů by měly panovat spíše nadprůměrné teploty.
Radikální změna počasí, která by měla ovlivnit část Evropy, přinese velkou porci sněhu. Z nejnovějších modelů pro předpověď počasí WX Charts vyplývá, že ve střehu mají být hlavně Britové. Silná bouře přinese teploty pod nulou a zasype Ostrovy bílou pokrývkou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: RADAR: Deštivé počasí v Česku nekončí. Podívejte se, kde se řeky rozvodní a hrozí povodně
„Podle nových radarových snímků lze 8. března pozorovat velký sněhový pás, jenž se vznáší nad Severním mořem u východního pobřeží Skotska,” uvedl britský meteorologický úřad Met Office.
Britové se podle něj mají se začátkem března připravit na neklidný ráz počasí. Nejprve meteorologové hlásí suchý začátek měsíce, po němž přijdou noční mrazíky, mlhy a sníh.
Zimě ještě neodzvonilo. Kdy bychom se mohli dočkat sněhové nadílky?
Nadprůměrně teplý únor na našem území zapříčinil nezvykle chudou sněhovou pokrývku. Pro milovníky zimy ale máme dobrou zprávu – sněhu bychom se mohli dočkat ještě v následujících dnech.
„Když se nad Skandinávií nachází tlaková výše, ve Spojeném království se obvykle vyskytuje polární masa vzduchu. V zimě k tomu dochází, když proudí studený vzduch z euroasijské pevniny a přináší chladné a zimní podmínky, které jsou důvodem pro přezdívku 'Bestie z východu',” vysvětlil Met Office, jak vzniklo označení chladného počasí, které míří na britské území.
Podle předpovědi se v Česku počasí v následujících dnech nijak výrazně nezmění. Denní teploty by se měly v průměru pohybovat kolem deseti stupňů, maxima se přiblíží až k 16 °C, očekává se polojasno či občasný déšť.
„Zima je velmi mírná, což není pro krajinu ideální. Ale jedno obrovské pozitivum tady je. Půda se nasytila, přitom nepromrzla, srážková voda se tak mohla dostat do větších hloubek a intenzivně se doplňují zásoby podzemních vod. Podle měření ČHMÚ jsou na nejlepším stavu od roku 2015,” uvedl portál Intersucho.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jaro na horách trápí vlekaře, někde museli úplně zastavit provoz. Vrátí se ještě zima?