V pátek zasedne ve Strakově akademii nová vláda, která dostane okamžitě příležitost ukázat, jak se vypořádá s covidovou pandemií. Nastupující ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) již během posledních týdnů nastínil, jakým směrem by se mohla covidová opatření ubírat. Týkat by se měly covidových testů, očkování, či dokonce možného uznávání protilátek. První kroky, které nová vláda ohledně epidemie covidu přijme, budou podle Válka vycházet z aktuální situace v nemocnicích.
Při řízení epidemie považuje Válek za zásadní několik kroků, které se týkají případného omezení nemocniční péče a distribuce pacientů, urychlení očkování zejména třetích dávek a dětí a zajištění léčby, která by bránila hospitalizacím.
Čtyři, pět, šest? Třetí dávkou vakcíny covid zřejmě neskončí, hrozí přeočkování každý rok
Pandemie nemoci COVID-19 už ve světě řádí dva roky a s nástupem nových mutací neustále mění pravidla hry. Přestože zatím lidstvo v boji se zákeřným koronavirem nevynalezlo lepší zbraň než očkování, panuje v části veřejnosti značná frustrace z informací, že vakcína nefunguje tak, jak se předpokládalo. Mutace ukázaly, že dvě dávky nestačí, a stále častěji zaznívá, že zřejmě nebudou muset stačit ani tři.
„Ty kroky budou vycházet z toho, co současná vláda zrealizovala, respektive nezrealizovala, a budou muset vycházet ze situace ve zdravotnických zařízeních,“ uvedl přednedávnem. Podle Válka by měly být posílené pravomoci krajských koordinátorů nemocniční péče, aby mohli rozhodovat o odkladu plánované péče.
Nutnost třetích dávek
Do jara příštího roku, kdy může hrozit další vlna epidemie covidu, by měli mít všichni očkovaní podle Válka třetí posilující dávku. Je potřeba nastavit systém tak, aby fungoval i v dalších sezonách, protože covid má stejně jako jiné respirační viry sezonní výskyt. Změnit by se měla také vyhláška o povinném očkování pro lidi starší 60 let, které nastupující ministr odmítá.
PCR testy zpátky ve hře
Stát by měl také předobjednat léky, které pravděpodobně budou v tu dobu dostupné, a zajistit plošnou dostupnost PCR testů (až 200 tisíc denně), právě ty by se měly vrátit do hry jako důkaz o bezinfekčnosti neočkovaných. Oproti minulosti by se však mohl lišit výčet životních událostí, na které by negativní testy stačily. Lidé by s nimi měli na 72 hodin přístup například do restaurací či do kadeřnictví.
Novinář, investor i majitelka penzionu. Podívejte se, kdo nám bude vládnout
Vláda Andreje Babiše (ANO) v pátek definitivně skončí a vystřídá ji kabinet Petra Fialy (ODS). Nová vláda bude mít 18 členů. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila sérii článků, ve kterých představuje budoucí ministry.
Ohledně testů chystá vláda změnu systému rovněž ve školách, kde by už nemusely končit celé třídy v karanténách. Žáci budou ponecháni v lavicích s tím, že se v dalších dnech opakovaně otestují.
Začnou se uznávat protilátky?
Nastupující vláda rovněž uvažuje o ukončení debaty na téma uznávání protilátek. Pokusí se nalézt způsob, jak protilátky uznávat. „Protilátky existují, není to podvod, ale je to komplikované téma. Pojďme se tím zabývat a využít ku prospěchu občanů,“ řekl nedávno Válek. Pracovní skupina podle něj připravuje změnu metodiky.
Velký propagátor uznávání protilátek Ondřej Dostál (Piráti) pro CNN Prima NEWS naznačil, jak by mohlo uznávání protilátek vypadat. „Jednou z možností je švýcarský model, kde výsledky testů na protilátky uznávají 90 dnů. Druhá možnost, která se svého času objevovala v německých odborných doporučeních, je uznávat rok od prodělání. Také podle našich dat se po prodělání covidu objevuje robustní ochrana v podstatě na úrovní třetí dávky,“ sdělil expert na lékařské právo.
Problém je však v tom, že i kdyby k uznávání protilátek došlo, lidé s nimi například nebudou moci vycestovat do zahraničí či jen navštívit kavárnu za hranicemi v Německu. Evropská unie již připravuje aktualizaci covidových pasů. Klíčovým momentem bude nutnost třetí dávky po 12 měsících od druhé.
„Na tom však nepanuje shoda, protože například Řecko by chtělo čas na třetí dávku omezit dokonce jen na šest měsíců,“ sdělil CNN Prima NEWS europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). O uznávání protilátek se však v Evropě zatím příliš vážně neuvažuje. „Nyní jsme ve fázi, že se o tom zatím jen debatuje. Žádný konkrétní návrh na stole není,“ doplnil Pospíšil.