CNN: Kim začne být posedlý nukleárními zbraněmi. Experti se bojí útoku na Jižní Koreu

Severní Korea významně rozšíří svůj jaderný program a nukleárních hlavic se už nikdy nebude chtít vzdát. Myslí si to experti oslovení americkou CNN, podle kterých není vyloučené, že KLDR začne v dlouhodobém horizontu znovu pomýšlet na invazi do Jižní Koreje. Pchjongjang totiž podle expertů současná válka na Ukrajině nebývalé posiluje.

Západ před válkou na Ukrajině usiloval o to, aby Severní Korea tlumila svůj jaderný program, případně se výhledově jaderných hlavic úplně vzdala. Něco takového už ale v současnosti není možné. Vláda KLDR se totiž domnívá, že pokud by si Ukrajina jaderné zbraně nechala, nikdo by ji pravděpodobně nenapadl. A právě to je pro Severní Koreu argument pro nukleární expanzi. Informovala o tom americká CNN.

Ukrajina po rozpadu Sovětského svazu vlastnila podstatnou část jaderného arzenálu SSSR, v roce 1994 se ale Kyjev všech hlavic vzdal. A to výměnou za bezpečnostní záruku ze strany USA, Velké Británie a Ruska. Ukrajina tak spoléhala na ochrannou ruku země, která ji ale o necelé tři dekády později napadla.

V současném konfliktu na Ukrajině hrají jaderné zbraně významnou roli, Moskva je neustále používá jako zastrašující prostředek. A právě toho si všímá i Severní Korea, partner Kremlu, která za poslední měsíce zvýšila počet raketových testů. „Kim Čong-un teď začne být ještě více posedlý jadernými zbraněmi a raketami,“ obává se šéf předního jihokorejského think-tanku Sejong Institute.

Jak KLDR z války profituje?

Severní Korea je dlouhodobý spojenec Ruska a změnu kurzu nepřinesla ani ruská invaze na Ukrajinu. KLDR ostatně na Valném shromáždění OSN hlasovala proti odsouzení útoku na Ukrajinu.

Podle CNN se nyní pro KLDR otevírá příležitost ekonomické expanze. Jako partner Ruska skupuje levné energie a stává se pro Moskvu mnohem důležitější exportní zemí. Do budoucna bude chtít Severní Korea podle expertů dovážet z Ruska širší objem zboží zahrnující například jídlo nebo hnojiva.

Útok na jih?

Odborníci si všímají, že současná geopolitická krize vrací na stůl zdánlivě dávno eliminované riziko. A sice to, že Severní Korea znovu podnikne invazi do Jižní Koreje podobně jako v padesátých letech minulého století. Tehdy invaze ze severu rozpoutala tříletou krvavou válku.

Podle expertů teď KLDR vůči svému jižnímu a ekonomicky mnohem vyspělejšímu sousedovi vyostřuje rétoriku. Kim Jo-čong, sestra severokorejského vůdce, minulý měsíc oznámila, že pokud bude Jižní Korea vojensky konfrontovat KLDR, stihne ji „bídný osud, který se jen málo liší od totální destrukce a zkázy“.

Odborníci se znepokojením soudí, že riziko severokorejské invaze je v současnosti stále prakticky nulové. Přesto je podle nich pozoruhodné, že se toto téma znovu otevírá.

„Severokorejci pravděpodobně znovu sní o něčem, co kdysi brali velmi vážně, ale na co v posledních letech téměř zapomněli. Sní o dobytí jihu,“ sdělil pro CNN profesor Andrej Lankov z jihokorejské Kookmin University. „Možná, jenom možná nebude chtít americký prezident v roce 2045 nebo 2055 obětovat San Francisco, aby zachránil Soul. Severokorejci mohou využít mezikontinentální balistické rakety či jaderné ponorky, aby vydírali Američany a drželi je dál od konfliktu,“ dodal Lankov.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

22:09

Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.