Gratulace světových politiků Trumpovi
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poblahopřál Donaldu Trumpovi, který pravděpodobně vyhrál americké prezidentské volby, k „působivému vítězství“. Ocenil jeho závazek držet se přístupu ‚míru prostřednictvím síly‘. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin je připraven k dialogu s USA. Po inauguraci se prý ukáže, zda se v USA změnila nálada. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že EU a USA jsou „více než spojenci“, francouzský prezident Emmanuel Macron je připraven na spolupráci pro více míru a prosperity.
Zelenskyj v příspěvku na sociální síti X připomněl zářijové setkání, kdy s Trumpem jako republikánským uchazečem o návrat do Bílého domu podle svého vyjádření diskutoval o svém plánu na dosažení vítězství a o způsobech, jak ukončit ruskou agresi. „Oceňuji závazek prezidenta Trumpa držet se přístupu ‚míru prostřednictvím síly‘ v globálních záležitostech. To je přesně princip, který může prakticky přiblížit spravedlivý mír na Ukrajině,“ napsal s tím, že se těší na spolupráci a na „éru silných Spojených států amerických pod rázným vedením prezidenta Trumpa“.
K TÉMATU: Čeští politici komentují Trumpa. Pavel se těší na spolupráci, Pekarová se bojí o Ukrajinu
Trumpovi pogratuloval také nový generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte. Na síti X napsal, že se těší na opětovnou spolupráci s ním „při prosazování míru“. „Právě jsem blahopřál Donaldu Trumpovi k jeho zvolení prezidentem Spojených států. Jeho vůdcovství bude opět klíčové pro udržení silné aliance. Těším se na opětovnou spolupráci při prosazování míru prostřednictvím síly prostřednictvím NATO,“ uvedl Rutte. Nizozemský politik již před volbami uváděl, že ohledně výsledku nemá obavy, protože oba dva kandidáty, tedy Trumpa a demokratku Kamalu Harrisovou, zná velmi dobře a dokáže spolupracovat s každým z nich.
GRAFY: Témata, která rozsekla volby v USA. Rozhodla peněženka, ne klima či pokus o atentát
Jak se rozhodovali Američané při volbě nového prezidenta? Hlavním faktorem byla jejich vlastní peněženka a životní úroveň. Podle rozsáhlého průzkumu agentury Associated Press (AP) se klíčovým tématem voličů stala socioekonomická situace v USA, která nechala daleko za sebou například potraty, klima, zahraniční politiku či zdravotnictví. Oproti hlasování v roce 2020 začali lidé mnohem výrazněji řešit také migraci. Co se demografického rozdělení společnosti týče, tam se překvapení nekoná – zatímco republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi se dařilo na venkově, demokratická politička Kamala Harrisová bodovala spíše ve městech. Ta také podle průzkumu dokázala lépe oslovit menšiny.
S gratulací na sociální síti X přišli také francouzský prezident Emmanuel Macron, maďarský premiér Viktor Orbán či rakouský kancléř Karl Nehammer. „Blahopřeji prezidentovi Donaldu Trumpovi. Jsem připraven spolupracovat, jak jsme to dělali po čtyři roky. S vaším přesvědčením a s mým. S respektem a ctižádostí. Pro více míru a prosperity,“ napsal Macron na síti X.
Orbán uvedl, že jde o „největší comeback v politických dějinách USA“. „Blahopřeji prezidentovi Donaldu Trumpovi k tomuto ohromnému vítězství. Velmi potřebné vítězství pro svět!“ dodal maďarský premiér. „USA jsou pro Rakousko významným strategickým partnerem. Těšíme se na to, že budeme společně dále rozvíjet a posilovat naše transatlantické vztahy, abychom úspěšně čelili globálním výzvám,“ zdůraznil Nehammer.
Ke gratulacím se připojili i polský prezident Andrzej Duda a premiér Donald Tusk. „Gratuluji, pane prezidente Donalde Trumpe! Dokázal jste to!“ napsal Duda na sociální síti X. „Blahopřejeme Donaldu Trumpovi k vítězství ve volbách. Těším se na naši spolupráci ve prospěch amerického a polského národa,“ napsal Tusk. Evropa musí naléhavě převzít více odpovědnosti za svou bezpečnost, uvedl v reakci na zřejmé Trumpovo vítězství polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Novinářům podle agentury Reuters řekl, že Polsko bude vůdcem ve zvyšování odolnosti Evropské unie.
Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové jsou EU a USA více než jen spojenci. „Spojuje nás skutečné partnerství mezi našimi lidmi, které sjednocuje 800 milionů občanů. Pracujme tedy společně na silné transatlantické agendě, která jim bude i nadále přinášet výsledky,“ napsala na síti X. Dodala, že Donaldu J. Trumpovi srdečně blahopřeje.
Z „nuly“ viceprezidentem. J. D. Vance je symbolem amerického snu, Trumpa dřív nesnášel
J. D. Vance žije svůj americký sen. Teprve čtyřicetiletý senátor, který pochází z chudých poměrů a o svém dětství s drogově závislou matkou napsal knihu, se s největší pravděpodobností stane viceprezidentem USA. Kdo je muž, který se postaví do čela nejmocnější země světa po boku Donalda Trumpa, kterému ještě před časem nemohl přijít na jméno?
S blahopřáním přišel také německý kancléř Olaf Scholz. „Německo a USA již dlouhou dobu úspěšně spolupracují na podpoře prosperity a svobody na obou stranách Atlantiku. Budeme v tom pokračovat ve prospěch našich občanů,“ napsal kancléř.
Na spolupráci v dalších letech se těší i britský premiér Keir Starmer. „Jako nejbližší ze spojenců stojíme bok po boku v obraně našich sdílených hodnot svobody, demokracie a podnikání. Od růstu a bezpečnosti po inovace a technologie, vím, že zvláštní vztah mezi Spojeným královstvím a USA bude na obou stranách Atlantiku v nadcházejících letech nadále prosperovat,“ napsal na sociální síti X.
Ruský prezident Vladimir Putin je připraven k dialogu se Spojenými státy, prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov a dodal, že až po inauguraci nového prezidenta v lednu se ukáže, zda se v USA změnila nálada. Podle agentur také prohlásil, že neví o tom, že by se Putin chystal gratulovat Donaldu Trumpovi k jeho předpokládanému vítězství v prezidentských volbách.
Vítězství Trumpa znamená podle slovenského premiéra Roberta Fica porážku liberálních a progresivistických myšlenek. Podle něj by Trump mohl snížit pomoc Ukrajině, která se od února 2022 brání ruské vojenské invazi. „Myslíme si, že bude klást důraz na ekonomické záležitosti Spojených států. Myslím, že se zapotíme v Evropské unii. Ani zdaleka nejsme schopni v Evropské unii být tak draví, jak může být administrativa nového amerického prezidenta,“ uvedl Fico. „Nepředpokládám, že by vůbec někdo uvažoval o šílenstvích typu, že budou dodány na Ukrajinu rakety středního a dlouhého doletu, aby mohly být zasahovány cíle na území Ruské federace. To by vedlo k eskalaci napětí, která by byla nevídaná,“ dodal šéf slovenské vlády.
Donaldu Trumpovi k vítězství poblahopřál i brazilský levicový prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který přitom minulý týden označil za lepší budoucí americkou prezidentku Kamalu Harrisovou. Gratulaci zaslal i argentinský prezident Javier Milei, který mu také mimo jiné Trumpovi vzkázal, že může počítat s Argentinou při plnění jeho úkolu „udělat Ameriku znovu skvělou“. Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová ve čtvrtek na pravidelné ranní tiskové konferenci uvedla, že „nejsou důvody se znepokojovat“ a že si počká na oficiální výsledky amerických voleb.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Harrisová je absolutní nula, která je ještě více nalevo od naší Konečné, řekl Klaus