Co stojí za údery na ruské území? Kyjev vyslal ironický vzkaz, svou účast ale nepotvrdil

Na vojenském letišti nedaleko ruského Kursku hoří zásobník ropy. Moskva tvrdí, že za úderem stojí dron ukrajinské armády. Kyjev svou účast nepotvrdil. Ukrajinské letectvo si však v případě posledních výbuchů vojenských cílů na ruském území neodpustilo ironický vzkaz. Kursk – známý i díky obrovské tankové bitvě z druhé světové války – leží zhruba 100 kilometrů od ukrajinských hranic.

Ruské úřady tvrdí, že ukrajinské jednotky provedly v Kurské oblasti několik útoků, které způsobily výpadky proudu. Ukrajina se nepřihlásila ani k úternímu úderu, ani k žádnému jinému výbuchu na ruském území z minulého týdne.

V pondělí ruské ministerstvo obrany uvedlo, že dva ukrajinské bezpilotní letouny prý zaútočily na letecké základny v Saratovské a Rjazaňské oblasti, zabily tři vojáky a způsobily materiální škody. Ani k těmto útokům se Kyjev nepřihlásil. „Co se stalo?“ položilo okupantům ironickou otázku ukrajinské letectvo.

„Země je kulatá. Pokud se něco velmi často vypouští do vzdušného prostoru druhých států, dříve nebo později se neznámé létající objekty vrátí na místo vzletu,“ přidal se zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak.

Pokud by za údery stál Kyjev, jednalo by se o ukrajinský útok provedený zatím nejhlouběji na ruském území. Podle zpráv ze sociálních sítí drony poškodily dva bombardéry Tu-95 na základně Engels u Saratova a cisternu a bombardér Tu-22M3 na letišti Ďagilevo u Rjazaně. Tyto strategické bombardéry odpalují střely s plochou dráhou letu proti objektům na Ukrajině, a to včetně kritické energetické infrastruktury.

Ukrajinské ozbrojené síly nemají podle dostupných informací ve výzbroji prostředek s doletem umožňujícím zasáhnout letiště v Engelsu a u Rjazaně. Na podzim však ukrajinské zbrojovky informovaly, že dokončují vývoj dronu s doletem až tisíc kilometrů.

Podle Amerického Institutu pro studium války (ISW) ukrajinské síly zřejmě podnikly útoky na dvě ruské strategické letecké základny, čímž předvedly schopnost zasahovat hluboké ruské zázemí a možná i záměr narušit ruský teror, tedy bombardování ukrajinské infrastruktury.

Neschopnost Moskvy předvídat a zabránit ukrajinským útokům na strategické základny, vzdálené 700 kilometrů od ukrajinských pozic, rozlítila ruské válečné blogery, kteří vyzývají ruské velení k masivním odvetným útokům proti Ukrajině. Útoky na základny s bombardéry, které jsou nosiči jaderných zbraní, podle některých blogerů navíc ohrožují postavení Ruska jako jaderné velmoci.

Britská rozvědka zase předpokládá, že ruské velení zareaguje rozptýlením bombardérů na další základny a také přísným potrestáním důstojníků, které označí jako odpovědné za „jedno z nejhorších selhání ochrany strategických objektů“ od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Tagy: