Creative Dock koupila německou nFrontier a zvýšila tržby o 16 procent

Creative Dock Group, která se zaměřuje na budování nových firem postavených na digitálních business modelech, koupila společnost nFrontier, specialistu v oblasti průmyslového designu. Berlínské inovační studio je známé svým vývojem produktů pro firmy jako Airbus, BMW, Mercedes Benz a Vossloh.

Výše transakce se pohybuje řádově v jednotkách milionů Kč. Získáním odborných znalostí společnosti nFrontier v oblasti prototypování, iterací a předvýroby hardwaru chce Creative Dock dosáhnout toho, co již dokázal v případě digitálních produktů, tedy zrychlit dobu uvedení fyzických produktů na trh a zkrátit inovační cykly svých projektů.

Díky této investici se Creative Dock nyní kromě digitálních inovací zaměřuje na inovace fyzických produktů a hardwaru. Firma vyrostla na digitálních produktech, protože umožňovaly rychlé uvedení na trh a rychlou škálovatelnost proti dlouhému inovačního procesu u fyzických produktů. Rostoucí tlak na inovace a pokrok v technologiích a výrobě otevírá příležitosti k rychlejšímu uvedení na trh i fyzických produktů a hardwaru.

Zkušenosti v oblasti e-mobility, vesmíru a letecké techniky

Creative Dock si proto chce v oblasti fyzických inovací a hardwaru osvojit přístupy, které nedávno způsobily nebývalý rozvoj například v oblasti e-mobility, vesmíru a letecké techniky.

„Naši výrobní zákazníci hledají agilní přístup k vývoji a komercializaci fyzických produktů, aby mohli mít jednak přímý kontakt se zákazníky, ale i konkurovat na globálním trhu. nFrontier již umožnil některým našim zákazníkům zkrátit 30měsíční vývojový cyklus na pouhé čtyři měsíce. Toto zrychlení jsme již zaznamenali v digitálním světě a potřebujeme tuto rychlost přenést i do fyzických produktů a hardwaru,“ říká Gabriela Teissing, generální ředitelka Creative Dock Group.

„S Creative Dock našla nFrontier perfektní akcelerátor pro budoucí růst a silný domov pro naplnění našeho poslání navrhovat, vyvíjet, stavět, uvádět na trh a rozšiřovat fyzické a hardwarové produkty od základů,“ říká Daniel Buening, generální ředitel společnosti nFrontier.

Obrat vzrostl o 16 procent na více než miliardu

Rok 2024 byl pro Creative Dock obdobím růstu i nových partnerství. Obrat firmy činil 1,2 miliardy Kč (48,5 milionu eur), což představuje meziroční nárůst o 16 procent. Pro rok 2025 plánuje udržitelný 20procentní růst, kterého chce dosáhnout organicky.

„V roce 2022 jsme měli obrat 33,3 milionů euro, v roce 2023 pak 40,7 milionu euro. Akvizice tvoří jen malou část našeho růstu, protože je využíváme hlavně kvůli specifickým znalostem, přístupu na trh a klientskému portfoliu. Naše ambice je, aby naše produkty používala jedna miliarda lidí. Celkem jsme minulý rok realizovali 121 projektů a spustili 20 nových ventures, tedy nových podniků na trhu,“ říká Gabriela Teissing.

Společnost Creative Dock je největší tvůrce firemních podniků (Venture Builder) v Evropě a zemí Středního východu a Severní Afriky. Vznikla v roce 2012 a rozrostla se v mezinárodní společnost s více než 450 zaměstnanci v Berlíně, Mnichově, Curychu, Praze a Rijádu. Tvoří digitální podniky pro přední organizace, a to od nápadu až po rozvoj globálního trhu. Za posledních deset let Creative Dock vyvinul více než 120 společností v Evropě i mimo ni, zejména v odvětvích fintech, insurtech, e-commerce, maloobchodu, logistiky, stavebnictví, výroby a telekomunikací.

Mezi klienty Creative Dock patří Adidas, Ahold, Amadeus, Holcim, Mondelēz, JTI, OOredoo, Playmobil, Riyad Bank a Veolia. Jedním z největších projektů je digitální peněženka, která lidem pracujícím v zahraničí umožní snadno posílat peníze domů.

„Teď ji spustíme naplno v Ománu, Tunisku a jedné další zemi, kterou zatím nemůžeme prozradit. A věříme, že teď je ten správný čas pustit se i do transakcí v kryptoměnách. Už máme rozjetý projekt, který otevírá v této oblasti nové možnosti,“ říká Gabriela Teissing.

V roce 2024 se novými klienty Creative Dock staly například Playmobil, Teranode specializující se na blockchainové technologie, japonské TDK a pivovarnický gigant Asahi. S nimi rozšířili působení do nových segmentů.

Mezi další úspěšné projekty patří například Freesmo ve velké Británii, která pomáhá lidem přejít na zdravější formu konzumace nikotinu. Domy sobě v Česku instalují solární elektrárny na bytové domy, které šetří náklady na energie. Dalším projektem je Playmobil, který vytváří přímý online prodejní kanál k podpoře tradičních značek ve světě e-commerce. Dalším je inovace fyzických produktů, jako je projekt odstranění BASF z vody, v rámci kterého Creative Dock kombinujeme byznys s pozitivním dopadem na životní prostředí.

„V 2025 uvedeme na trh i nejméně dva fyzické produkty. To pro nás znamenalo zvládnout nejen design, ale také testování, výrobu a distribuci – oblasti, ve kterých jsme se museli rychle učit. Naším cílem je být silní jak v digitálních, tak fyzických inovacích a vybudovat si schopnost obojí propojovat. Za poslední tři roky jsme udělali pět akvizic. Letos plánujeme jednu až dvě další, nejspíš v oblasti výzkumu a testování fyzických produktů,“ doplňuje Gabriela Teissing.

Důraz na Německo, Rakousko, Švýcarsko a Blízký Východ

Creative Dock se bude v Evropě nadále soustřeďovat na Německo, Rakousko a Švýcarsko a bude aktivní na Blízkém Východě v zemích jako je UAE, Katar a Saudská Arábie. K tomu testuje nové trhy, například jihovýchodní Asii, kde buduje off-shore hub v Manile a s tím testuje i byznysové možnosti.

„Rok 2024 nám ukázal náročnost trhu zemí Německa, Rakouska a Švýcarska. Investice do nových zdrojů příjmů se odkládají nebo se vůbec nerealizují. Německo vypadá, jako by žilo z minulosti – chuť riskovat a investovat do nového je nízká. Navíc trh ovlivňuje pokles automobilového průmyslu, kde zisky klíčových hráčů jako Volkswagen, BMW, nebo Mercedes-Benz klesly o 18 procent. To vedlo k masivnímu propouštění hlavně na straně dodavatelů. Právě kvůli tomu jsme koupili nFrontier, tedy firmu, která přišla o většinu zakázek, ale po akvizici ji zákazníci oceňují víc než kdy dřív. Blízký východ nebo jihovýchodní Asie má naopak více chuti něco změnit,“ říká Gabriela Teissing.

Vývoj interních AI nástrojů

V AI vyvíjí Creative Dock interní nástroje, které šetří čas, ale má i větší projekty. Třeba chytrou knihovnu, která nejen že najde informace, ale dokáže pomoct řešit konkrétní úkoly.

„Velmi se zabýváme oblastí autonomních agentů, protože ty pro nás znamenají zejména růstové příležitosti. Autonomní AI agenti jsou systémy schopné samostatného rozhodování a provádění úkolů bez lidského zásahu. Obecně se očekává, že v roce 2025 budou tito agenti hrát významnou roli v různých odvětvích, zejména v oblasti zvýšení efektivity, ale nám jde o trochu něco jiného. Rádi bychom využívali autonomní agenty jako nejlepší pomocníky,“ říká datový ředitel Creative Dock Adam Hanka.

Tagy:
Německo Evropa Švýcarsko Rakousko výroba projekt obchodní společnosti Střední východ Jihovýchodní Asie produkty a služby ekonomika, obchod a finance