Vezměte Tour de France a hoďte ji do terénu Jižní Afriky. Vznikne vám prestižní a extrémně náročný etapový závod na horských kolech Cape Epic, který se v těchto dnech jede v krásné krajině regionu Western Cape. Expertem na zkoušku plnou bolesti je držitel olympijského zlata Jaroslav Kulhavý, jenž o cyklistické události vyprávěl ve vysílání CNN Prima NEWS.
Majitel dvou olympijských medailí poprvé okusil Cape Epic v roce 2013 za tragických okolností.
„Byla to nešťastná událost, kdy zemřel člen našeho týmu Specialized Burry Stander. Stalo se tak jen několik týdnů před startem závodu a jeho kolega Christoph Sauser mě oslovil. Chtěli jsme uctít Burryho památku, což se nám povedlo, protože závod jsme pro něj vyhráli. To odstartovalo moji pravidelnou účast,“ řekl pro CNN Prima NEWS Kulhavý, který se s kariérou rozloučil loni v září.
Na Cape Epic nevyhrál jen jednou, ale ještě v letech 2015 a 2018.
Letos musí bikeři absolvovat 648 kilometrů s celkovým převýšením 15,5 kilometru. Ne na hladké silnici, ale v náročném terénu. Závod se zakládá na specifickém konceptu, kdy jeden tým tvoří dvojice a kooperace mnohdy bývá náročná.
„Moc času na komunikaci není. Řešíte hlavně taktiku, parťáka si musíte hlídat, protože rozestup mezi vámi musí být maximálně dvě minuty. Někdy jste první, kolegu máte daleko za vámi a je strašně těžké zjistit, jestli ještě vůbec jede, jestli neměl například defekt,“ líčí 38letý Kulhavý. „Fyzická připravenost dvou lidí může být rozdílná, je potřeba, aby si vyhověli,“ pokračuje.
Také vykládá, jak je Cape Epic návratem v čase. Žádné doprovodné vozy či motorky s mechaniky, kteří by byli v případě potíží připraveni zasáhnout. „Vezete náhradní díly. Veškeré technické problémy si řešíte sami. V tomto je to strašně náročné a při Cape Epic se vracíte zpátky do původního mountain bikingu.“
Režim osmidenního závodu bývá neúprosný, jak Kulhavý popisuje. „Start bývá v sedm ráno, vstáváte kolem půl páté. Končíte po poledni. Snažíte se co nejvíce odpočívat na další den, regenerace je podstatná. Je to těžký koloběh – závod, jídlo, regenerace.“
Závod ale není určený jen pro ostřískané profesionály. „Pro profíky je to vrchol sezony, ale pak jsou přihlášení i amatéři, kteří si chtějí splnit osobní cíl. Jako když chcete zaběhnout maraton,“ uvádí rodák z Ústí nad Orlicí a popisuje, že zájem z řad takzvaných „hobíků“ je enormní. „Když pořadatelé představí další ročník, po registracích se zapráší a je vyprodáno za dvě minuty. A pak tomu musíte podřídit část zimy, abyste se pořádně připravili.“
Jedním z amatérských účastníků, kteří letos zažívají Cape Epic poprvé, je i finanční ředitel FTV Prima Ladislav Musil. „Je to bombastická akce, nečekali jsme, že bude až tak velká,“ vzkázal z dějiště ještě spolu s parťákem Janem Knytlem.