Po bombardování porodnice zemřela těhotná žena i její nenarozené dítě, píší média

Dobrovolníci a bezpečnostní složky odnášejí zraněnou těhotnou ženu ze zbombardované ukrajinské porodnice v Mariupolu. Snímek z 9. března 2022.

Vývoj bojů na Ukrajině (14.3.2022)

Od začátku ruské invaze přišlo o život už více než 2 500 obyvatel Mariupolu, oznámil v pondělí poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč s odvoláním na místní úřady. Mezi oběťmi je podle médií také jedna z těhotných žen zraněných při nedávném ruském bombardování místní porodnice, nepřežilo ani její nenarozené dítě. V Mariupolu, klíčovém přístavním městě u Azovského moře, žilo před válkou více než 430 tisíc lidí.

Arestovyč v ukrajinské televizi obvinil ruské jednotky, že v neděli zabránily dodání humanitární pomoci do obléhaného města. Rusko tvrdí, že neútočí na civilisty, připomněla agentura Reuters.

„První těhotná dívka z video a fotoreportáže z místa bombardování dětské nemocnice číslo tři v Mariupolu (porodnice), ta, kterou odnášeli na nosítkách, nepřežila. Ani její nenarozené dítě nepřežilo,“ napsala reportérka Hlasu Ameriky Asja Dolinová na Facebooku s tím, že tyto údaje potvrdil fotoreportér Jevgenij Maloletka, autor zmíněné fotografie agentury AP.

Deník Ukrajinska pravda připomněl, že při ruském bombardování dětské nemocnice v Mariupolu přišli o život tři lidé, včetně jednoho dítěte, a dalších 17 lidí utrpělo zranění.

Další ze zraněných žen podle reportérky porodila v neděli holčičku. Ruské úřady a diplomaté se v minulých dnech pokoušeli autenticitu snímků z poničené mariupolské porodnice zpochybnit tvrzením, že se jedná o naaranžované snímky „modelek“.

Dolinová zdůraznila, že ve vybombardovém zdravotnickém zařízení skutečně byly těhotné ženy. Agentura Unian doplnila, že druhá těhotná žena, Marianna Pidhurská, která se stala terčem ruské nenávistné kampaně, porodila 10. března holčičku.

Mezinárodní výbor Červeného kříže poukázal na „prostě nesmírné“ utrpení v Mariupolu, kde statisíce lidí čelí nedostatku jídla, vody a léků. „Mrtvá těla civilistů a bojovníků zůstávají uvězněna pod troskami nebo leží na otevřeném prostranství,“ uvedl Červený kříž v prohlášení podle agentury AP.

Ta dodala, že boj o Mariupol je klíčový, protože jeho dobytí by Rusku mohlo pomoci vytvořit pozemní koridor na anektovaný poloostrov Krym, který v roce 2014 zabralo Ukrajině. Jeden z představitelů ruské správy Krymu v pondělí podle agentury RIA Novosti oznámil, že už vzniklo pozemní silniční spojení mezi anektovaným poloostrovem a neuznanými separatistickými republikami na východě Ukrajiny.

Tagy: