Komunistická strana Čech a Moravy prý nebude pro navýšení letošního rozpočtového schodku na 500 miliard korun hlasovat s vládou jako jeden muž. Podle poslance KSČM Jiřího Dolejše se komunističtí zákonodárci dohodli na takzvaném volném hlasování. Dolejšovi vadí, že by se o rozpočtu mělo rozhodovat ve stavu legislativní nouze. „Je to celé uspěchané,“ řekl CNN Prima NEWS.
Klub Komunistické strany Čech a Moravy navýšení rozpočtového schodku na 500 miliard korun ve stavu legislativní nouze jako celek nepodpoří. Po jednání to řekl člen sněmovního rozpočtového výboru Jiří Dolejš. Podle něho se poslanci domluvili na takzvaném volném hlasování, což znamená, že komunističtí zákonodárci mohou, ale nemusí rozpočet podpořit.
Řítíme se do dluhové katastrofy. Ekonomové cupují rozpočtový plán ministerstva financí
Ohrožení dlouhodobé stability veřejných financí, rozmělnění rozpočtových pravidel, nezodpovědnost vůči budoucím generacím. Tak nejčastěji hodnotí ekonomové předběžný návrh státního rozpočtu na rok 2021, který představilo ministerstvo financí. Podle něj by se měl rozpočtový schodek pohybovat kolem 320 miliard korun. Skutečnost ale bude ještě horší, neboť jak přiznala šéfka rezortu financí Alena Schillerová (za ANO), návrh nezahrnuje dopady očekávaného zrušení superhrubé mzdy.
Dolejš ale neprozradil, kolik poslanců KSČM se k návrhu menšinového kabinetu ANO a ČSSD na navýšení schodku projednat v režimu legislativní nouze přidá. Pokud vláda rychlé projednání neprosadí, bude Poslanecká sněmovna podle Jiřího Dolejše rozpočet řešit v březnu.
Je to uspěchané
Jiřímu Dolejšovi nejvíce vadí právě skutečnost, že by se o navýšení rozpočtového schodku mělo rozhodovat ve stavu legislativní nouze. „Zazněl silný hlas, že je to celé uspěchané a že režim legislativní nouze není nutný. Skóre hlasů teprve uvidíme při samotném hlasování. Můj osobní postoj je, že je to předčasné,“ řekl Dolejš CNN Prima NEWS.
Pokud by se o rozpočtu jednalo ve standardním režimu, dovede si Dolejš představit, že by komunisté pro zvýšení deficitu ruku mohli zvednout. „V tolerančním patentu jsme rozpočet nikdy neměli. Pokud vláda plnila naše podmínky, schvalovali jsme na to peníze. V prosinci to bylo s podmínkami, u kterých jsme ale byli zklamaní. Jsme otevřeni debatě, že korekce musí proběhnout. Výpadek příjmů i zvýšení výdajů kvůli covidové krizi jsou objektivní. To je propletenec, který jsme ještě nerozsekli, budeme se k tomu muset sejít,“ dodal Dolejš.
Česko má státní rozpočet na rok 2021. Prošel i s hlasy komunistických poslanců
Česká republika se na poslední chvíli vyhnula rozpočtovému provizoriu. Návrh státního rozpočtu na rok 2021 nakonec získal podporu většiny poslanců. Stát tak bude hospodařit se schodkem 320 miliard korun. Klíčovým bodem pátečního jednání Poslanecké sněmovny bylo schválení pozměňovacího návrhu KSČM na přesunutí 10 miliard korun z rozpočtu armády do rozpočtové rezervy. Prezident Miloš Zeman zákon zřejmě podepíše, trvá ale na úpravě po schválení daňového balíčku.
Na výkonném výboru strany došlo podle Jiřího Dolejše „k takzvané plichtě“. „Obávám se, že roztáčíme dluhovou spirálu, ale za jistých podmínek jsem pro rozpočet ochoten zvednout ruku. O těchto podmínkách bychom ale měli ještě jednat,“ uzavřel komunistický poslanec a ekonomický expert strany.
Schillerová: Museli bychom snížit platy
Jestliže vláda nenajde podporu pro navýšení schodku u komunistů, bude to mít velmi těžké také u opozičních stran. „Pokud tam jsou jasné programy na řešení pandemie, takové pozměňovací návrhy jsme schopni podpořit. Rozpočet jako celek ale podpořit nemůžeme,“ řekl CNN Prima NEWS předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.
„Musela bych dramaticky snížit platy všem, učitelům nebo v sociálních službách. To, co jsme jim dali, bychom jim zase museli vzít. Musela bych omezit dotační programy, pokud by novela neprošla,“ řekla CNN Prima NEWS ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Dosavadní výše rozpočtového schodku je plánována na 320 miliard korun, vláda v pondělí schválila jeho zvýšení na půl bilionu. Důvodem je, že v původní verzi zákona o státním rozpočtu, který Sněmovnou prošel na poslední chvíli koncem loňského roku, nebylo promítnuto takzvané zrušení superhrubé mzdy.
To podle odborníků „obere“ příjmovou stranu rozpočtu o dalších přibližně 80 miliard korun. Schillerová ovšem dodala, že je třeba počítat také s navýšením výdajů kvůli pokračující koronavirové pandemii.