Škodí opakovaná nákaza covidem? Hrozí poruchy ledvin, plic či srdce, tvrdí nová studie

Opakované nakažení covidem zvyšuje riziko, že bude člověk později čelit novým a někdy i trvalým zdravotním problémům. Vyplývá to z první dosud nerecenzované studie, která se zdravotními riziky násobného prodělání nemoci zabývala. Reinfekce se přitom například v České republice pohybují během současné covidové vlny kolem 25 až 27 procent z denních přírůstku nakažených. Někteří odborníci však upozorňují, že výsledky studie nelze vztahovat na celkovou populaci.

Studie, která byla provedená pod taktovkou amerického vědce Ziyad Al-Alyho z Washingtonské univerzity v St. Louis, analyzovala lékařské záznamy 5,6 milionů případů, které ukázaly, že ve srovnání s těmi, kteří prodělali pouze jednu infekci covidem, mají lidé s dalšími zkušenostmi s nákazou více než dvojnásobné riziko úmrtí a trojnásobné riziko hospitalizace do šesti měsíců od poslední infekce. Měli také vyšší riziko plicních a srdečních problémů, pocitu únavy, poruch trávení, ledvin, cukrovky či neurologických problémů.

Autor studie se k výzkumu rozhodl na základě počtu reinfekcí, které v souvislosti s variantou omikron pozoroval u svých vlastních pacientů. „Kdybyste se mě zeptali na reinfekci třeba před rokem a půl, řekl bych vám, že sem tam nějakého pacienta mám, ale je to opravdu vzácné,“ řekl Al-Aly. To se však s novými variantami viru změnilo. „Takže jsme položili jednoduchou otázku. Pokud jste dříve dostali covid a nyní máte druhou infekci, opravdu to zvyšuje riziko? A jednoduchá odpověď je, že ano.“

Al-Aly a jeho tým porovnali zdravotní záznamy více než 250 000 lidí, kteří byli pozitivně testováni na covid jednou, se záznamy 38 000 dalších, kteří měli ve svých lékařských záznamech zdokumentovány dvě nebo více infekcí koronavirem. Jako kontrolní skupina bylo použito více než 5,3 milionu lidí bez záznamu o nakažení.

Šest měsíců rizika

Mezi nové běžné diagnózy po reinfekcích patřily bolesti na hrudi, abnormální srdeční rytmus, infarkty, záněty srdečního svalu, srdeční selhání nebo krevní sraženiny. Mezi běžné plicní problémy patřila dušnost, nedostatek kyslíku v krvi či hromadění tekutiny kolem plic.

Studie zjistila, že riziko nového zdravotního problému bylo nejvyšší v době reinfekce, ale také přetrvávalo po dobu nejméně šesti měsíců. Zvýšené riziko bylo u pacientů bez ohledu na to, zda byli očkováni, a stoupalo s každou další infekcí.

Někteří odborníci však upozorňují, že výsledky studie nelze vztahovat na celkovou populaci. Například imunolog Benjamin Krishna z Cambridgeské univerzity upozornil, že se autoři nezabývali závažností symptomů, ale pouze počty hospitalizací a úmrtí po prodělání covidu a horší výsledky byly po reinfekci.

Reinfekce rostou i v Česku

Opětovná nakažení se stávají fenoménem také u poslední covidové vlny, která ještě řádí v České republice. V minulosti byly reinfekce přitom pouze spíše výjimečné. „Počty šly od začátku července nahoru. Ve vrcholových dnech tvoří 25 až 27 procent denních záchytů,“ řekl nedávno ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

První případy nákazy covidem byly v Česku potvrzeny 1. března 2020. Od té doby testy odhalily více než 4 miliony nakažených. V téměř 291 500 případech existuje podezření na opakovanou nákazu. Takzvané reinfekce ministerstvo eviduje zvlášť, a nejsou proto zahrnuty v souhrnném počtu více než čtyř milionů nově potvrzených případů.

Tagy:
pacient Ladislav Dušek Česko COVID-19 infekční onemocnění (nákaza) Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR Univerzita v Cambridgi

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:14

Polský ministr: Jestli Rusko použije jaderné zbraně na Ukrajině, NATO může udeřit letadly i raketami

23:48

Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti

23:37

Nasazení ruských branců skončí strašlivým masakrem, míní Visingr. Proti Kremlu hraje čas

23:04

Pseudoreferenda Ruské federace jsou v rozporu se vším, co by mělo mezinárodní společenství zastávat, řekl Gueterres

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Živě
ON-LINE: Záporožská a Chersonská oblast jsou nezávislá území, tvrdí Putin a podepsal dekrety

Vladimir Putin podepsal dekrety o uznání nezávislosti ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Ani boxerského šampiona a poslance nemine válka. Obr Valujev se dočká „boje“ s Kličkem

V začátku války na Ukrajině své služby armádě na napadené straně poskytlo i několik slavných boxerů. Po nedávné částečné mobilizaci hlásí také vojska Vladimira Putina hvězdnou posilu z ringu. Povolávací rozkaz dostal obr Nikolaj Valujev – historicky nejvyšší a nejtěžší světový šampion. S trochou nadsázky se dá říct, že se konečně utká s Vitalijem Kličkem, po čemž během kariéry toužil.

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.