Další spor Čechů na Ukrajině. Nosíš nacistické nášivky, obviňují se Bulíř s jinými krajany

Spor mezi Čechy, kteří pomáhají nebo pomáhali na Ukrajině, zdaleka neskončil. Nyní se krajané navzájem obviňují z podpory nacismu. Matouš Bulíř, který se dostal do konfliktu s českými bojovníky kvůli svým videím o západní technice pro obránce, vytknul jednomu z nich, že bojoval v pluku Azov a že nosil na uniformě neonacistický symbol. Čeští dobrovolníci naopak vzkázali Bulířovi, že on sám se nechal vyfotit s nacistickou nášivkou na rameni. Redakce nabídla všem stranám prostor pro vyjádření, ani jedna ho zatím nevyužila.

Spor odstartoval v neděli, kdy se Bulíř opřel do jednoho z českých bojovníků na Ukrajině – Jana Drmly. Ten je známý na sociálních sítích pod přezdívkou HonzaUA. „Vybral jsem dvě jeho fotky, kdy na obou vidíte známý neonacistický symbol 88, což je zkratka HH (Heil Hitler), a tomu dominuje Totenkopf, tedy znak jednotek SS. Zde bych dodal, že jde přímo o Totenkopf SS, a nikoliv o něco podobného,“ napsal Bulíř v dlouhém příspěvku, kde si stěžoval na své názorové oponenty a který se nyní šíří proruskými a dezinformačními kanály.

Vzápětí se do něj ale opřeli jiní čeští dobrovolníci, kteří spolupracují s krajany ve zbrani na humanitárních dodávkách a zásobování. Ti na sociálních sítích poukázali na fakt, že sám Bulíř má rovněž na kontě několik fotografií s nášivkami nacistických jednotek SS – konkrétně 14. dobrovolnické divize „Halič“. Ta má ve znaku zlatého lva na modrém pozadí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kandidoval v eurovolbách, žádal zákaz islámu a na Ukrajině dostal pěstí. Kdo je Matouš Bulíř?

„Neonacista Bulíř s nášivkami granátníků SS se obouvá do kluků. Napadlo Bulíře to, že v ČR je spousta kluků z Ukrajiny a že se dělají tzv. rotace? Nu což, počkejme si,“ okomentoval spor na sociálních sítích účet „Vozím drony na Ukrajinu“, který od začátku ruské invaze zásobuje obránce dronovými dodávkami a jehož identitu redakce zná díky dalším humanitárníkům.

Bulíř si postěžoval také na jiného českého bojovníka, známého pod přezdívkou Sendy Storm. Toho označil za neonacistu – mimo jiné kvůli tomu, že muž před lety zveřejnil fotografii, na které má zvednutou pravici a v druhé ruce ukazuje pizzu s naaranžovanými salámky ve tvaru hákového kříže. Sendy Storm bojoval v řadách Karpatské Siče, která původně působila jako hnutí ukrajinských nacionalistů. Podle informací redakce měl ale ve stejném pluku paradoxně bojovat i Bulíř.

Ten se dále opřel do reportéra CNN Prima NEWS Matyáše Zrna, jenž vyvrátil tvrzení, že se na Ukrajině nenacházejí žádné západní zbraně, které by na frontě sehrály nějakou větší roli. To byl rovněž prvotní důvod, proč se Bulíř dostal do konfliktu s jinými českými bojovníky na Ukrajině – po konfrontaci, kde dostal od Čechů několikrát pěstí, se vrátil zpět do České republiky a plánuje právní kroky.

Redakce požádala Bulíře o vyjádření dvakrát, poprvé v polovině března. Ani jednou na ni ovšem nezareagoval. Prostor nabídla také dalším českým bojovníkům na Ukrajině.

Nacistické nášivky? Nechtěl jsem je ztratit

Bulíř v dalším příspěvku na sociálních sítích odmítl, že by podporoval neonacismus. Podle svých slov Němce nemá rád mimo jiné kvůli nacistické minulosti. V diskusích pod svými posty se snažil vysvětlit, proč má na několika snímcích fotky s nášivkou pěchotní divize SS.

„Abych ji neztratil, už jsem to vysvětloval dříve. Nejdříve jsem měl tuto jednu, než se našel i zbytek. Takže jsem ji v závěru bitvy plácl na velcro panel, měl jsem ji tam tak 20 minut. Ztratil jsem i granát, takže ztratit nášivku by nebyl problém. A pro mě to byl skvělý úlovek, což jsem nevěděl, kolik jich tam ještě je,“ hájil se Bulíř na internetu.

Od soudu odešel s podmínkou

Bulíře v minulosti zmiňovala média především kvůli kauze související s památníkem v Letech na Písecku. V areálu již zbouraného vepřína, kde stál za druhé světové války romský pracovní tábor, měl společně s Pavlem Kozákem v květnu 2018 umístit několik rasistických cedulí. Některé nesly například nápis „památník věnovaný posledním pracujícím Romům na území České republiky“. K akci se tehdy přihlásilo nacionalistické hnutí První republika, ve kterém oba zmínění muži působili.

Případ se dostal až k Nejvyššímu soudu, který v roce 2021 odmítl Bulířovo i Kozákovo dovolání, čímž jim potvrdil podmíněné tresty. Zatímco okresní instance klasifikovala jejich čin jako popírání a schvalování holocaustu, krajský soud prohřešek přehodnotil na výtržnictví, díky čemuž se jim zmírnil trest na několikaměsíční podmínku. Oba provinilci vinu dlouho popírali, policie je ale usvědčila za pomoci několika důkazů – od mobilního signálu v areálu až po kamerové záznamy, na kterých má jeden z mužů mikinu s logem První republiky a druhý cedule na rameni.

Bulíř v jednom z nedávných příspěvků odmítl, že by byl odsouzen za „protiromské cedule“.

Tagy:
válka vojáci nacismus sociální sítě Ukrajina neonacismus Matyáš Zrno Ukrajinci válka na Ukrajině ruská invaze na Ukrajinu Karpatská Sič Matouš Bulíř Sendy Storm