Pomáhal s humanitárními výjezdy, pracoval v oblíbeném turistickém letovisku jako kuchař a má na profilu fotku pizzy s hákovým křížem. Pátrání po několik dní pohřešovaném Čechovi s přezdívkou „Sendy Storm“ na Ukrajině mimoděk poukázalo na jeho kontroverzní fotografie z minulosti, které některé lidi pobouřily. Co se ví o českém bojovníkovi, který rovněž vystupoval v médiích jako „Miloš“ či „Dědek“? A co na jeho fotky s „nacistickou pizzou“ říkají čeští humanitárníci?
Sendy Storm se pohřešoval od středy, naposledy měl být viděn u Kramatorsku. Čtyřiapadesátiletý rodák z Plzně měl podle informací CNN Prima NEWS pomáhat s rozvozem humanitární pomoci v obrněném voze, nedaleko kterého vybuchl šrapnel. Čech, který spolupracuje s humanitárním projektem Zdravotní zajištění, vyvázl díky neprůstřelnému sklu živý a bez zranění, nyní by se měl nacházet v Kyjevě. Na dotazy redakce však zatím nereagoval.
Před odchodem na Ukrajinu žil Sendy Storm na španělském ostrově Gran Canaria, kde na něj čeká manželka a čtrnáctiletá dcera. V letovisku Maspalomas pracoval v jedné z restaurací, odkud také pochází kontroverzní fotografie z roku 2014. Na něm Čech pózuje se zvednutou pravou rukou a pizzou, kterou „zdobil“ hákový kříž ze salámků.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kvůli Bulířovi mi chodí výhrůžky smrtí, řekl Zdechovský. Boj se o parchanty, píšou mu někteří
Na svém profilu má rovněž fotku „hajlujícího“ vlka či auto s číslem 14 88, odkazující na neonacistickou šifru. Čeští humanitární pomocníci, které redakce oslovila, byli z jeho příspěvků na sociálních sítích překvapeni. Nadále ho ale brání a jeho údajnou podporu nacismu odmítají. Měl by ale zmíněné fotografie vysvětlit.
„Já ho znám prakticky jen z Ukrajiny. Jeho pluku jsme vozili nějaké zásoby. Nácek to není, i když ho to rozhodně neomlouvá z těch 10 let starých fotek. Bylo by asi nejlepší, kdyby vystoupil v médiích a pokusil se vysvětlit, proč tam ty fotky má,“ řekl CNN Prima NEWS jeden z dobrovolníků, který si nepřál být jmenován. Podobně se na věc dívá také jiný český bojovník. Pro účelu toho článku mu říkáme Petr.
„Vím o něm. Ona ta Karpatská Sič je megadivná parta, původní česká buňka se tam prakticky rozpadla kvůli sporům o peníze. Zůstalo tam jen pár Čechů, pokud to tedy chápu správně, tak i Sendy Storm, medik a nějací nováčci. To, že má na Facebooku staré fotky s hákovým křížem na pizze, asi ničemu nepomůže. Lidi si ho budou spojovat i se Sičí, která má krajně pravicovou minulost a kvůli tomu mezi sebe brali prakticky kohokoliv,“ doplnil pro redakci Petr, který bojuje na východě Ukrajiny.
Kandidoval v eurovolbách, žádal zákaz islámu a na Ukrajině dostal pěstí. Kdo je Matouš Bulíř?
Český bojovník na Ukrajině, který šířil nepravdy a upadl v nemilost svých krajanů. Tak se dá popsat případ aktivisty Matouše Bulíře. V minulosti dostal podmínku za protiromské cedule u památníku v Letech, kandidoval do Evropského parlamentu za nacionalistické hnutí První republika, požadoval zákaz islámu a také vystupoval proti LGBT skupinám. V posledních měsících se jeho obsah z Ukrajiny šířil především v dezinformačních a proruských skupinách. To vyústilo ve vyhrocenou hádku s dalšími českými bojovníky, během níž padaly i pěsti. Redakce CNN Prima NEWS ho požádala o komentář, zatím bez odezvy.
Předmětem sporu mezi ukrajinským vedením a českými bojovníky měla být česká sbírka na auta. Tu ale podle informací CNN Prima NEWS doprovázely velké nesrovnalosti, a to jak na ukrajinské, tak české straně. „Jednoduše se tam hádali o peníze, nakonec byli pro smích úplně všichni. Mě to strašně štve, tihle lidí pak zbytečně ničí pověst sbírek,“ dodal s tím, že si není jistý, zda se do konfliktu s vedením zapojil i zmíněný Dědek.
Se zbraněmi neměl zkušenosti
Bojovník Sendy Storm se už dříve objevil v reportáží CNN Prima NEWS, a to loni na podzim. Tehdy pod krycím jménem „Dědek“ popisoval s dalšími českými dobrovolníky z pluku Karpatská Sič poměry v ukrajinské armádě i jejich běžnou denní rutinu. Zmínili například, že jsou všichni na frontě v rámci kontraktu, měsíční žold odhadli na zhruba sto tisíc korun. Valná část peněz ale zpravidla chodí na nákup nové výbavy.
„Termovize tady nemáme. Za doplňky a oblečení se utrácí 60 procent platu,“ zmínil Sendy Storm reportérce Lence Klicperové. Na kameru rovněž přiznal, že na rozdíl od některých bojovníků neměl zkušenost se střelnou zbraní ani nepůsobil v armádě. „Když jsem nastupoval na podepsání kontraktu, zeptali se mě, jestli umím se zbraní, jestli jsem byl voják. Na obojí jsem řekl, že ne. Výcvik jsem dostal, (čeští) kluci mi pomáhali,“ svěřil se „Dědek“.
S médii hovořil již několikrát. Naposled se španělským deníkem El País, ve kterém popsal boje u Bachmutu. Reportérovi se nicméně představil jako Miloš a uvedl, že před invazí Ruska na Ukrajinu pracoval jako kuchař ve výše zmíněném letovisku Maspalomas. „Každé tři nebo čtyři dny jim přes Messenger nebo WhatsApp dávám o sobě vědět. Připojím se tak na dvacet sekund, jen aby věděly, že žiju,“ popsal reportérovi.