Rozhovor s předsedou Pirátské strany Ivanem Bartošem
Budoucí vládu čeká těžký a důležitý úkol: konsolidovat veřejné finance. Varovala před tím Národní rozpočtová rada a uvědomují si to sami politici. O zvyšování některých daní mluví například Piráti. Podle šéfa strany se šíří špatná interpretace, že Piráti chtějí zdanit bydlení. „Není to pravda,“ řekl Bartoš v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
„Od té doby, co jsme vystřelili v průzkumech, dočetl jsem se o Pirátech spoustu nesmyslných věcí. Je to zkreslená interpretace. Vždy jsme byli za snížení zdanění práce. V našem programu se o zvyšování daní nehovoří. Hovoříme o tom v případě komerčních nemovitostí na krajích měst. Ne, že někomu zdaníme dílničku,“ prohlásil Bartoš. Podobně se prý jeho strana dívá na zdanění těžby nerostných surovin nebo digitální daň.
Pirátský kandidát na ministra považuje vyšší zdanění za řešení bytové krize
Přestože se Piráti snaží všemožně odvracet spekulace, že chtějí lidem podstatně více zdanit jejich majetek, vize a řešení některých jejich čelných představitelů touto cestou skutečně míří. Myšlenku, že zavedení progresivní daně z hodnoty nemovitosti je řešením problémů s bydlením, otevřeně zastává jeden z jejich hlavních kandidátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení Adam Zábranský. Zároveň ale dodává, že by se daňová progrese musela řešit v rámci komplexní daňové reformy.
O zdanění nemovitostí však na Pirátském fóru psal kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj Adam Zábranský. Konkrétně uvedl: „Napadá mě asi jen jedno řešení, ale na Česko je příliš radikální, takže podle mě ani nemá smysl uvažovat o tom, že bychom něco takového měli prosazovat – progresivní zdanění nemovitostí.“
Podle Bartoše ale nic takového nemají Piráti a STAN v programu. „Zdaňování bydlení je lež. Nic takového v programu nemáme. To, že se vedou diskuse kdekoliv v on-line světě, je legitimní. Nebudu nikoho okřikovat, aby se neúčastnil diskuse. Není to na stole, není to v programu. Pokud to někdo staví tak, že Piráti vám zdaní bydlení, není to pravda. Je to dezinterpretace,“ uvedl Bartoš.
Schillerová versus Wagenknecht
Před časem se kvůli daním pohádala v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO) s pirátským senátorem Lukášem Wagenknechtem.
„Pane senátore, je potřeba říct občanům, co jste řekli. Řekli jste, že zvednete daň z nemovitých věcí. Docela mě to nadzvedlo. Když mluvíte o podpoře střední třídy, tak tímto byste ji zazdili. Když zvednete daň důchodcům a daň z nemovitosti lidem, tak vyženete střední třídu,“ vmetla Wagenknechtovi Schillerová.
Pirátský senátor se na Schillerovou obořil, že šíří dezinformace. „Paní ministryně poučuje o věcech, které nejsou pravda a které jsem neřekl. Nikdo nechce zvyšovat daně z nemovitosti důchodcům a střední vrstvě,“ prohlásil Wagenknecht. Dodal, že mluvil o daních z nemovitosti pro velké firmy.
„Říká se tomu spin doctoring (cílená manipulace veřejného mínění, pozn. red.). Paní ministryně to posune a děsí lidi. Týká se to velkých komerčních prostor u společností, které jsou velké a staví své krabice na zelené louce. Důchodci nebydlí v žádných halách a krabicích. Prosím vás, abyste nikoho neděsila,“ reagoval Wagenknecht.
Politolog: Stranám chybí odvaha
Podle politologa Lukáše Jelínka je jasné, že politické strany, které se dostanou do vlády, budou muset ke zvýšení některých daní přistoupit. Jen to nechtějí přiznat v kampani před blížícími se volbami.
„Odvaha je klíčové slovo. Zvyšování jakýchkoliv daní je nepopulární. Je pokrytecké od politických stran tvářit se, že schodky vyřeší šetření nebo osekávání mandatorních výdajů či daňových výjimek. Myslím si, že politické strany by měly být tlačeny voliči i médii k jasné odpovědi,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jelínek.
„Těch politických stran, které vyložily karty na stůl, je málo. Ekonomická situace bude to první, co bude vláda řešit. A pokud ty politické strany nemají odvahu to voličům říct, je otázkou, na co budou mít odvahu, až budou ve vládě,“ míní politolog.
Schodek státního rozpočtu ke konci června stoupl na 265,1 miliardy korun z květnových 255 miliard korun. Jde o nejhorší červnový výsledek od vzniku České republiky.
Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok ministerstvo financí navrhlo schodek 390 miliard korun.
Šéf Pirátů Ivan Bartoš Zdroj: Profimedia.cz