reklama

Dechové zkoušky provádíme i během pandemie, varují čeští policisté řidiče

Za dobu pandemie na českých silnicích ubylo dopravních nehod. Naopak přibylo řidičů, kteří v těchto časech sedají za volant pod vlivem alkoholu. Mnoho z nich si totiž myslí, že má policie plné ruce práce s koronavirem. Policie však varuje, že k dechovým zkouškám dochází stejně často jako před pandemií. Řidiče také vyzývá k ohleduplnosti, aby svým nezodpovědným jednáním zbytečně nezabírali nemocniční lůžka, která potřebují nakažení koronavirem.

reklama

Od března do srpna došlo na českých silnicích k 47 611 nehodám. Pro srovnání – loni jich bylo v rozmezí těchto měsíců ještě o téměř 7 tisíc více. Tento jev by se dal vysvětlit řidším provozem za pandemie. Jenže počet nehod, které zavinili řidiči ovlivnění alkoholem, se naopak v roce 2020 mírně zvedl.

K tématu

„Jelikož policisté měli v posledních měsících spoustu jiných starostí, než je preventivní dozor nad silničním provozem, řada řidičů si to vysvětlila tak, že se vozovka změnila v divoký západ. Narůstal tak počet lidí, kteří řídili pod vlivem alkoholu nebo návykových látek,“ řekl pro CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský.

Iluzi, že řidiči nemají komu dýchnout, podle odborníků mohl podpořit také článek v deníku The New York Times. Ten ocitoval kontroverzní prohlášení šéfa polských dopravních policistů.

„Ředitel polské dopravní policie skutečně potvrdil, že policisté nebudou dělat dechové zkoušky, aby se omezovalo šíření nákazy koronavirem. Nicméně jakmile to vydali The NY Times, tak se z toho stala celosvětová zpráva,“ vysvětluje Budský.

V Česku ale jasně platí, že policisté u každé nehody, kde se někdo zraní, dávají dýchnout všem účastníkům. Odborníci i policisté navíc apelují na řidiče, aby zvlášť v této době za volant nesedali pod sebemenším vlivem alkoholu, a to mimo jiné i kvůli solidárnosti s ostatními. Lékaři totiž budou mít i v budoucnu plné ruce práce s nakaženými koronavirem.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší přírůstek od začátku epidemie. V zemi je nyní více 113 tisíc nakažených. Počet úmrtí celkem je už 1 619. V zemi ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Nemocnice budou nové nakažené hlásit do systému už do hodiny. Kabinet oznámí další zpřísnění.

Domácí

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Celé řadě českých restaurací a hospod, které nevyužívají výdejní okénko, kvůli pandemii koronaviru a opatřením hrozí, že se jejich pivo v tancích a sudech může do znovuotevření zkazit. V takovém případě by musely pivo vylít do kanalizace. S pomocí ovšem přicházejí některé velké pivovary. Ty totiž plánují restauracím prošlé pivo kompenzovat. Pivovary zároveň chtějí restauracím pomoci i v dalších směrech – včetně těch, které k výdeji z okénka přistoupily.

reklama
Nejsme tu od toho, abychom se báli. Zůstaneme s vámi až do konce, vzkazují záchranáři
Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan
Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama