CNN Prima News deflace

deflace

Výpis příspěvků ke štítku „deflace“

Česko jako Čína. Bez vládního balíčku bychom tu mohli mít deflaci, překvapil ekonom

Průměrná inflace za celý rok má dosáhnout jednoho procenta. Bez konsolidačního balíčku by mohla být hodnota dokonce nižší. Česko se může dostat i na úroveň Číny, kde dochází k trendu deflace. V pořadu 360° ve vysílání CNN Prima NEWS to pronesl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Společně s dalším hostem ekonomickým odborníkem Petrem Bartoněm rozebírali stav na trhu s potravinami. Zatímco potravináři se zemědělci minulý rok varovali před krachem, nyní počítají s milionovými zisky.

Když se bitcoiny krájí na půl. Nová Krypta řeší téma půlení, Tětek mluvil o deflaci

Další díl edukačního pořadu Krypta se zabývá na první pohled těžko uchopitelnou problematikou půlení, která je ale klíčová pro pochopení bitcoinové inflace. Denní přírůstky nových mincí se totiž jednoho dne zastaví a bitcoin bude dokonce deflační. Nejen o tom mluvil v Kryptě kryptoměnový expert Josef Tětek. Pořad můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

KOMENTÁŘ: Jak Schillerová uvěřila, že se stala Rašínem, ale popletla si pojmy

Ministryně financí Alena Schillerová opět šlápla vedle. Zatímco před necelým rokem se objevily vážné pochybnosti o její schopnosti dohovořit se anglickým jazykem, nyní bychom se měli ptát, zda se orientuje v základních ekonomických kategoriích. Svým středečním statusem k aktuálním údajům o inflaci totiž zavdala příčinu k dalším otázkám ohledně její profesní odbornosti.

Pod rouškou levných peněz odkládáme důležité reformy, varuje ekonom Dominik Stroukal

Žijeme ve světě, který je postaven na pozitivním vnímání inflace. Pokud nám mzdy rostou, jsme šťastní, i kdyby ceny rostly ještě rychleji. To nás dovedlo do situace, kdy centrální banky nakupují ve velkém vládní a firemní dluhopisy a úrokové sazby balancují na hraně záporných hodnot. „Má to ale své náklady, které nyní nevidíme,“ varuje Dominik Stroukal, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Nic vlády například nenutí reformovat veřejné finance, protože si mohou na své výdaje levně půjčit.