Demokraté se obávají, že se Donald Trump opět stane prezidentem. Kongresman Jamie Raskin při projednávání ústavní žaloby (tzv. impeachmentu) varoval, že pokud by se tak stalo, může Trump opět iniciovat násilí. Odmítl také argument Trumpových právníků ohledně práva na svobodu projevu. Podle něj se jedná o „irelevantní“ argument, prezident se měl dopustit porušení své přísahy. Ústavní žaloba proti Trumpovi nicméně nemá sebemenší šanci na úspěch. Republikánští senátoři totiž stojí pevně za Trumpem.
„Drazí kolegové, je v této místnosti nějaký politik, který opravdu věří tomu, že kdyby Senát umožnil Trumpovi návrat do Bílého domu, tak by přestal podněcovat politické násilí ve snaze prosadit si svou?“ zeptal se ve čtvrtek na půdě Kongresu hlavní žalobce, demokrat Jamie Raskin.
Trump impeachment neodvrátil. Rozhodnutí by mohlo padnout už o víkendu
V americkém Senátu i ve čtvrtek pokračuje jednání k ústavní žalobě (takzvanému impeachmentu) na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, jejíž návrh schválila Sněmovna reprezentantů. Viní Trumpa, že své příznivce vyprovokoval ke vpádu do sídla Kongresu. Exprezident Trump jako první v amerických dějinách čelí ústavní žalobě podruhé a senátoři se zároveň poprvé impeachmentem hlavy státu zabývají až po odchodu obžalovaného z funkce.
Veřejně tím přiznal obavu z opětovného znovuzvolení Donalda Trumpa za čtyři roky. Sám Trump se přitom nevyjádřil, zda bude v roce 2024 znovu usilovat o úřad prezidenta.
Raskin poté dále apeloval na republikánské senátory, jejichž hlasy jsou ke schválení impeachmentu klíčové. „Vsadili byste na to bezpečnost své rodiny? Vsadili byste na to budoucnost své demokracie? Pokud se Trump vrátí zpět do Bílého domu a stane se to znovu, nebudeme moci obvinit nikoho jiného než sami sebe,“ zdůraznil.
Demokraté nepředložili žádné nové důkazy
Žalobci vedle toho pokračovali v prezentování důkazů, které mají dokázat, že Trump své podporovatele dlouhodobě nabádal k násilí. Za tímto účelem pustili například videoklipy z jeho prezidentské kampaně před čtyřmi lety. V souvislosti se samotným útokem na Kapitol předložili příspěvek ze sociální sítě Twitter.
V příspěvku publikovaném 19. prosince vyzval Trump své příznivce, aby 6. ledna dorazili do Washingtonu, D. C., a dodal: „Buďte tam, bude to divočina.“ Podle kongresmanky Stacey Plaskettové příspěvek jasně dokazuje, že Trump zcela záměrně plánoval „velký protest“ před inaugurací Joea Bidena.
Plaskettová také uvedla, že se prezident přímo zapojil do plánování celé akce a změnil její podobu. Trumpovy příznivkyně ze sdružení „Ženy pro Ameriku na prvním místě“ totiž chtěly, aby se konala jen v parku nedaleko Bílého domu. „Až poté, co se prezident Trump a jeho tým zapojili do organizování protestu, se tato věc změnila a pochod se mohl vydat ke Kapitolu. Bylo to tedy v přímém rozporu s původním povolením. Tohle nebyla náhoda,“ domnívá se Plaskettová.
Republikáni: Násilí podněcovali i demokraté
Během středy demokraté také naznačili, že Trump na internetu sledoval různé radikální skupiny, věděl tedy, co se stane, a podle toho jednal. Většina republikánů v Senátu ale tuto teorii považuje za směšnou. „Přišli s teorií, že Donald Trump monitoruje webové stránky Proud Boys (nacionalistická skupina Hrdí chlapci, pozn. red.) a další krajně pravicové organizace, a řekli, že Trump věděl, co se stane. To je praštěná představa,“ uvedl na Fox News republikánský senátor Lindsey Graham.
Většina republikánů odmítá i samotnou myšlenku, že Trump podnítil násilí, které vedlo k útoku na Kapitol. Podle nich nic takového explicitně neřekl. „Podobně formulované násilí navíc v minulosti podněcovali i leckteří demokraté, jako například Nancy Pelosiová, Chuck Schumer, Cory Booker nebo kongresmanka Maxine Watersová. Ta před dvěma lety vyzvala dav příznivců, aby na republikány v ulicích ‚zatlačili‘ a řekli jim, že ‚zde nejsou vítání‘.“
Rand Paul považuje celý proces za protiústavní
„Lidé, kteří zaútočili na Kapitol, by měli být potrestáni. Demokraté ale nedokázali předložit důkazy, že Trump tyto výtržníky podnítil jakýmkoliv neobvyklým vyjádřením, které v minulosti nepoužili sami demokraté,“ uvedl v pátek na Fox News republikán Rand Paul. Podle něj je navíc celý proces impeachmentu protiústavní, protože Trump už není prezidentem.
O impeachmentu může rozhodnout Twitter. Trump netušil, že jde o důkaz, říká historik
O impeachmentu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa může rozhodnout i jeho slavný twitterový účet. Podle historika Jana Koury si při jeho používání exprezident nejspíš neuvědomoval, že i po smazání svých příspěvků se texty dají dopátrat a můžou být písemným důkazem. Koura byl společně s ředitelem Občanského institutu Romanem Jochem hostem speciálu CNN Prima NEWS o ústavní žalobě na bývalého prezidenta USA.
„Ústava říká, že prezidenta odvoláte a pak učiníte nezpůsobilým pro další kandidaturu. Pokud ho nemůžete odvolat, nemůžete ho učinit nezpůsobilým,“ je přesvědčen Paul. Senátor si myslí, že schválení impeachmentu by také stanovilo nebezpečný precedent a v budoucnu by mohla být zakázána kandidatura jakéhokoliv politika bez ohledu na to, zda nějakou funkci vykonává, nebo nikoliv.
Čtvrtek představoval druhý a poslední den, kdy demokraté mohli přednést své argumenty proti Donaldu Trumpovi. Přesto nepředložili žádné nové relevantní informace. V pátek před zákonodárce předstoupí Trumpovi právníci s protiargumenty.
S nimi se setkali a probrali strategii republikánští senátoři Lindsey Graham, Ted Cruz a Mike Lee. O samotném impeachmentu by se mělo hlasovat během víkendu. Naděje, že by se jej podařilo schválit, je nulová. Demokraté by museli přesvědčit 17 republikánských senátorů.
Impeachment může pokračovat. Podle Senátu žaloba proti Trumpovi neodporuje ústavě
Ústavní žaloba proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi je v souladu s ústavou. Většinově se na tom v úterý usnesl Senát Spojených států. Může se tak naplno rozjet proces takzvaného impeachmentu, jemuž Trump čelí jako první v amerických dějinách už podruhé.