reklama

Deset let bez Václava Havla: Jak na něj vzpomíná jeho žena, Kocáb či Schwarzenberg?

Od smrti posledního československého a prvního českého prezidenta Václava Havla uběhlo deset let. Během svého života se stal symbolem boje za svobodu a demokracii. Bývalý disident a vězeň za komunismu se stal později hlavní tváří sametové revoluce. Nakonec vystoupal na příčku nejvyšší, když se stal hlavou státu, která si získala ohromný respekt a úctu po celém světě. Památce Václava Havla se věnovalo speciální vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Na Václava Havla vzpomínala ve vysílání v sobotu celá řada lidí žijících nejen v Česku, ale i v zahraničí. Jeho manželka Dagmar Havlová v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekla, že dodnes na svého muže často myslí. „Chybí mi naše debaty a porady s ním, blízkost a důvěra,“ vzpomínala.

Na svém muži si nejvíce vážila jeho vzdělanosti, rozhledu a schopnosti poradit si v každé situaci. „Moc mě mrzí, že už tu není, protože by o téhle době napsal krásnou hru,“ dodává bývalá první dáma. Desetiletí bez Havla se snažila vyplnit prací. „Zřejmě jsem se tou vytížeností snažila zahnat smutek a vzpomínky. Asi už bych se měla vzpamatovat a třeba prodat jeho auto,“ řekla s tím, že by měla začít žít svůj život, ale že neví, z jaké strany to uchopit.

O velmi silnou vzpomínku se podělil bývalý ministr zahraničí a Havlův kancléř Karel Schwarzenberg. „Když Havel zemřel, tvrdil jsem, že odešel největší Čech 20. století. Na tom si trvám. A pořád si ten 18. prosinec 2011 pamatuji. Byla neděle. Právě jsem kráčel ze mše od svatého Jiljí, když mi pípla zpráva na telefonu. Stálo tam: Václav Havel zemřel. Přiznávám, že jsem tehdy na ulici bulel. Bylo to pro mě hodně smutné. Hodně. Dodnes je. Na Václava si vzpomenu každý den,“ řekl Schwarzenberg v rozhovoru.

Havla na prezidenta v roce 1989 navrhl hudebník Michael Kocáb. „Tehdy si mě federální premiér Ladislav Adamec vzal do své kanceláře a začal kroužit kolem prezidentského tématu a říkal: ,Kdyby náhodou Gustáv Husák abdikoval, máte nějaký plán, kdo by ho mohl nahradit?‘ A já jsem vyhrkl, že jedinou variantou je Václav Havel,“ zavzpomínal Kocáb ve vysílání.

Havla popsal jako „nestátníka“, ale pouze na první pohled. „Působil trochu medvídkovsky, ženy ho za to měly rády. V hlavě byl ale státník, kterého respektovali největší světoví státníci té doby. Politický svět mu ležel u nohou,“ líčil hudebník a politik.

Horké chvilky prezidentovy ochranky

Na Havla u příležitosti 10 let od jeho smrti vzpomínali i neznámí lidé. Například Eliška Romanová, která coby sociální pracovnice přijímala Havla do ostravské věznice v roce 1980. „Václava Havla k nám přivezli společně s Jiřím Dienstbierem a Václavem Bendou. Zkonfrontovali jsme je se spisem, ale od náčelníka věznice jsem tehdy dostala rozkaz, abych se jich na nic neptala. To bylo neobvyklé, dělo se to pouze u politických vězňů,“ řekla CNN Prima NEWS Romanová.

Bývalý prezident byl znám svojí bezprostředností a dobrosrdečností. Horké chvilky tak občas připravil své ochrance, například když vyrazil mezi lidi. Nebo když s nimi jel autem. „Pan prezident také rád řídil auto, z čehož ochránci radost neměli. Bral také stopaře. Byla by velká náhoda, kdyby to byl člověk, který by mu chtěl ublížit, ale přesto ho přinejmenším prohledali a zajistili tak, aby se nic nestalo,“ popsal jistý policista a bývalý ochránce.

Havel proslul svým milostným životem

Havel byl ovšem znám i svým bohatým milostným životem. Ačkoliv byl ženatý, tak svoji první manželku Olgu podváděl s několika milenkami, například s exmanželkou režiséra Pavla Kohouta Annou Kohoutovou. Kvůli ní byl dokonce ve hře i rozvod.

„Pokud se našla žena, která měla vůbec šanci rozbít pevný svazek Olgy s Václavem, byla to bývalka jednoho z jeho největších přátel, Pavla Kohouta – a tenkrát k rozvodu téměř došlo. Nebylo to v tom, že měl milenku. Nevěrný byl už dříve a často cítil jakousi povinnost o tom Olgu informovat. Tentokrát to však bylo jiné. Havel se do Anny Kohoutové hluboce zamiloval,“ přiblížil v knize Havel jeho bývalý mluvčí Michael Žantovský.

V rámci 10. výročí úmrtí českého prezidenta si můžete jednu z hlavních tváří české politiky připomenout filmem s názvem Havel z roku 2020, který je dostupný ve videopůjčovně na webu iPrima.cz.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření
360°

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření

Někdy má smysl mít méně opatření, které ale fungují. Ne všichni lidé jsou padlí na hlavu, hájil vládní strategii v boji s pandemií koronaviru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS bránil také zrušení vyhlášky o povinném očkování proti covidu – kabinet prý nechtěl jít cestou, kdy by odmítnutí vakcinace mohlo znamenat ztrátu zaměstnání.

Přišel, viděl, nevylepšil. USA si připomínají rok s Bidenem v úřadu, výročí je trpké

Před rokem se ujal vlády nad Spojenými státy nejstarší prezident v historii – dnes 79letý Joe Biden. Tehdy většina amerického národa doufala v lepší zítřky, prosperitu a sebevědomé chování hlavy státu. Jenže po roce už Biden dávno nemá na své straně většinu Američanů. Za rok v úřadu totiž nedokázal prosadit žádné silné reformy a obtěžkala ho i série přešlapů.

Maďarský ministr mě pozval do Budapešti, chlubí se Okamura. Prý díky omluvě za Pekarovou

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dostal pozvánku do Budapešti od maďarského ministra zahraničí. Prý se tak stalo na základě dopisu, v němž se český opoziční politik omluvil za slova předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), informuje web iRozhlas.cz. Šéfka dolní komory na sociálních sítích napsala, že doufá, že se Maďarům podaří ve volbách „vyhnat“ premiéra Viktora Orbána, jako se to podařilo v Česku v případě Andreje Babiše (ANO).

reklama

Domácí zpravodajství

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama