reklama

Olympijští vítězové Špotáková a Krpálek chtějí více pohybu pro děti ve školách

Vrcholoví sportovci, olympijští vítězové Barbora Špotáková a Lukáš Krpálek, stejně jako učitel tělesné výchovy z pražské základní školy v Ohradní ulici Jan Musil by žákům a studentům českých škol „ordinovali“ více hodin pohybových aktivit. Mají opačný názor než ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga. Ten navyšování hodin tělocviku odmítá.

reklama

V době pandemie koronaviru a uzavření škol všech stupňů se ve společnosti řešilo, jak nahradit jednotlivé předměty. Téměř vůbec se nemluvilo o tělesné výchově. Přitom jde o důležitý element, který by dětem a mládeži neměl chybět. Navíc je základem dalšího sportování. Moderátor sportovní redakce Ondřej Lípa o této problematice mluvil v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS s dvojnásobnou olympijskou vítězkou v hodu oštěpem z Pekingu 2008 a Londýna 2012 Barborou Špotákovou a šampionem v judu na Hrách 2016 v Riu de Janeiru Lukášem Krpálkem.

Vrcholový sport je jedním z ukazatelů toho, jaká je v té které zemi pohybová aktivita dětí. Podle Lípy si děti nyní hrají doma spíše s tablety, než aby tzv. lítaly venku, jak tomu bývávalo dříve. Dodal však, že je to i dobou, ve které žijeme. Lípa tvrdí, že děti sice chodí do různých sportovních kroužků, ale chybí jim obecná pohybová průprava. Tím ztrácejí lepší pohybové základy pro všechny sporty.

Lípa také zmínil, že sport je důležitý i pro duševní rozvoj dítěte. „Pohyb pomáhá výrazně k tomu, aby lidé byli schopnější, co se týče rozhodování, pozornosti, řeči a schopnosti učení,“ dodal Lípa.

Dítě by si sport mělo vybrat samo

Zastáncem toho, aby děti měly obecnou sportovní průpravu, je i judista a olympijský vítěz z Ria de Janiera 2016 Lukáš Krpálek, který se sám jako mladý věnoval více sportům. „To, že se děti už tolik nehýbou, je problémem rodičů, kteří jim dávají do ruky tablet,“ řekl v pořadu Nový den Krpálek, který jako problém vidí i brzký výběr jednoho sportu. „Dítě by nemělo být tlačené hned do jednoho sportu, mělo by si jich vyzkoušet více a vybrat si ho samo,“ myslí si judista. Krpálek také dodal, že tělesná výchova měla mít ve školách důležitější roli a mělo by se jí dostávat podobné pozornosti jako hodinám českého jazyka či matematiky.

S tím souhlasí také oštěpařka Barbora Špotáková. „Myslím, že nejdůležitější je, aby pohyb dětem ukazovali sami rodiče. Pokud toho nejsou schopni, měly by se tohoto tématu chytit školy,“ myslí si oštěpařka. Také ona se hned od mládí nespecializovala na atletiku. K hodu oštěpem, své pozdější vítězné disciplíně, se dostala dokonce až v jednadvaceti letech po kariéře sedmibojařky. Jako nevýhodu to nevnímá. „Jsem ráda, že jsem dělala více sportů. Má to dobrý vliv na tělesný aparát, ale i na psychiku. Pak se bohužel často stává to, že jsou sportovci v 17 letech vyhořelí a chtějí svou kariéru ukončit,“ poznamenala Špotáková a dodala, že právě v tomto věku skutečná kariéra z pravidla teprve začíná.

Ministerstvo školství hodiny tělocviky navíc přidávat nebude

Světová zdravotnická organizace doporučuje hodinu pohybových aktivit denně. K tomu se v Česku přiblíží jen pětina školáků. Za nedostatkem pohybu přitom může být i neúčast v hodinách tělocviku. Například tělocvikář Jan Musil ze Základní školy Ohradní v Praze, se s tímto nešvarem snaží bojovat. „Pokouším se přístup podporovat tím, že cvičím společně s dětmi. V podstatě všechno, co po někom chci, tak sám nejdříve předvedu. Tím se mi dost často podaří minimálně chlapce třeba zaujmout a motivovat,“ popsal Musil.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) však oznámil, že neplánuje přidávat hodiny tělocviku. Problémem jsou podle něj ti žáci, kteří dříve nenosili tolik omluvenek, jako tomu je dnes. „Pokud přidáme hodinu tělocviku a děti se stále budou omlouvat, tak ty, které potřebujeme rozhýbat, stejně nerozhýbeme,“ myslí si ministr.

Tagy:

Hlavní zprávy

Itálie zavádí povinné covid pasy pro zaměstnance. Hrozí pokuty i pozastavení platu
Itálie

Itálie zavádí povinné covid pasy pro zaměstnance. Hrozí pokuty i pozastavení platu

Itálie se stane první evropskou zemí, která bude po všech zaměstnancích požadovat, aby se prokazovali covidovými certifikáty. O novém opatření, podle něhož musí mít každý člověk na pracovišti doklad o očkování proti covidu, zotavení z této nemoci nebo o negativním testu na koronavirus, na svém zasedání rozhodla vláda. Platit začne 15. října, uvedla agentura ANSA. Ministryně pro regionální záležitosti Mariastella Gelminiová už ve středu řekla, že kabinet chce, aby nová pravidla platila pro zaměstnance ve veřejném i soukromém sektoru.

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Největší výsadková operace měla urychlit konec druhé světové války. Skončila debaklem

Byla to ambiciózní operace, která měla urychlit konec druhé světové války. Po sérii úspěchů v Normandii už spojenečtí velitelé přemýšleli, jak co nejrychleji porazit třetí říši. Proto odstartovali největší výsadek ve vojenské historii, který měl v okupovaném Nizozemsku vytvořit koridory pro pozemní armádu až do Berlína. Tehdy ale Spojenci netušili, že hluboko za nepřátelskou linií odpočívají elitní německé oddíly. Nákladná operace Market Garden skončila pro Spojence velkým debaklem.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Chcete letět do vesmíru? Stačí být plnoletý a zaplatit 9,6 milionu korun

Ve středu na oběžnou dráhu odstartovala loď Crew Dragon společnosti SpaceX, která na své palubě hostí čtyřčlennou civilní posádku. Do vesmíru se podle Romana Jonáše, ředitele zastoupení Virgin Galactic pro Českou a Slovenskou republiku, může podívat takřka každý. „Stačí k tomu v přepočtu 9,6 milionu korun a minimální věk 18 let,“ sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Otázka pro politiky: Pokud byste vládli, zrušili byste elektronickou evidenci tržeb?

Elektronickou evidenci tržeb slibují po volbách kompletně zrušit pouze SPD a koalice Spolu, tedy pokud se dostanou do vlády. Zrušení EET, nebo její úpravu chtějí i další dlouhodobí kritici – koalice Piráti a STAN. ČSSD, která hnutí ANO pomáhala EET v minulé vládě prosadit, by EET nerušila. Stejně tak KSČM, ta ale dodává, že EET všechna očekávání nenaplnila.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Silný předkus a světle modré oči. Odborníci vytvořili portrét svaté Ludmily

V Praze byla představena domnělá podobizna svaté Ludmily. Člen týmu, který ji vytvořil, Jiří Šindelář řekl, že nejvýraznějším prvkem její tváře byl předkus horní čelisti. K tomuto zjištění podle něj přispěl výzkum jejích zubů, které se zachovaly. Barvu očí spíše odhadli, barvu vlasů neprezentovali, neboť Ludmila jako vdaná žena v 10. století nechodila prostovlasá.

reklama