Britské úřady se v uplynulém roce potýkaly s rekordním přílivem migrantů, kteří spíše než kamiony začali využívat lodní dopravu. Na palubě nejrůznějších plavidel se loni přes Lamanšský průliv do Británie dostalo nejméně 28 300 uprchlíků. Tamní vláda chce proto zpřísnit migrační pravidla.
Více než kdy jindy v historii a třikrát více než v roce 2020. Loni se do Spojeného království po vodě dostalo téměř 30 tisíc lidí. Migrační trasa vedoucí přes kanál La Manche z Francie do Velké Británie je čím dál více populární. Ještě nedávno přitom migranti častěji využívali kamionů a přívěsů, které je nevědomky odvezly za hranice.
Rok 2021 byl z hlediska migrace náročný pro celou Evropu. Na kontinent se přes Středozemní moře dostalo více než 120 tisíc uprchlíků. Informoval o tom web televize Sky News.
Velká Británie se kvůli sílící migrační krizi dostala na sklonku minulého roku do křížku s Francií. Britský premiér Boris Johnson totiž Paříž požádal, aby migrantům důsledněji zabraňovala v cestě do Británie, což Francouze pobouřilo. Právě listopad byl pro Británii z hlediska migrace rekordní, do země se během tohoto měsíce dostalo nejméně sedm tisíc lidí. Při jedné z cest přes kanál na lodi se 27 migrantů utopilo.
Londýn v současnosti připravuje balíček opatření, na základě kterého chce dotovat francouzský boj s migrací, který by měl držet uprchlíky dál od britských břehů. Politici ve Spojeném království také zpřísní azylové podmínky.
„Azylová ochrana by se neměla vztahovat na lidi, kteří putují ze země do země nebo riskují život tím, že platí kriminálním převaděčům za překročení kanálu,“ uvedl britský politik Tom Pursglove.