Do důchodu později než v 65 letech? Podle Jurečky je to nevyhnutelné, nejsou prý peníze

Marian Jurečka

Pětašedesát let, stávající věková hranice pro odchod do důchodu, je v ohrožení. Její prolomení označil za nevyhnutelné ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), který za to čelí kritice opozice. Pracovat déle než do pětašedesáti je už teď pro řadu lidí problém. Další se obávají toho, že se penze ani nedožijí. Jurečka ale upozorňuje, že na důchody jinak nebude.

Češi budou do důchodu odcházet později než v pětašedesáti letech. Podle současné vlády jde o nezvratný krok. „Po roce 2030 se nevyhneme tomu, abychom prodloužili věk pro odchod do důchodu. Prodlužuje se věk dožití, průměrný věk obyvatel, jsme déle ekonomicky aktivní,“ vysvětluje Jurečka.

Řada oslovených lidí si to ale nedokáže představit. „Kdyby se to posouvalo zase o rok, tak se toho nedožijeme,“ sdělil jeden z dotázaných. „Naše generace do důchodu nepůjde a umřeme v práci,“ dodal další.

Podle ministra práce hrozí, že na důchody nebudou peníze. Za osm let totiž začnou do penze odcházet silné ročníky, to může být problém pro státní kasu. „Výdaje na výplatu důchodů porostou a buď nastane to, že dokážeme příjmy posílit, nebo nám začne klesat hodnota důchodů,“ avizoval Jurečka.

Poslanci se neshodnou

„Musí to být jeden z celkového balíčku řešení budoucí důchodové krize, která může přijít, pokud nedojde ke změnám,“ podotkl poslanec Jiří Havránek (ODS). Změny má přinést důchodová reforma. Podle Jurečky by mělo jít o větší motivaci pracovat i po pětašedesátce, třeba na částečný úvazek.

„Odkopnout tento problém na příští vládu je nezodpovědné,“ sdělil poslanec ANO Aleš Juchelka. „SPD jednoznačně odmítá pozdější odchod do důchodu, naopak si dokážeme představit, aby se tato hranice dala do Ústavy,“ řekla poslankyně Lucie Šafránková (SPD).

„Za Piráty to rozhodně není o tom tento strop rušit,“ přidala se pirátská poslankyně Olga Richterová. „Takových 70 let je už příliš vysoká hranice... Bavíme se spíš o jednotkách měsíců nebo let,“ dodala k vizi šéfka Sněmovny Markéta Adamová Pekarová (TOP 09).

O důchodech ve středu jednala také Sněmovna. Poslanci navrhli, aby byly penze kráceny bývalým komunistickým pohlavárům nebo aby byl rozšířený příspěvek k důchodu za vychované dítě.

Někteří chtějí pracovat

Mezi seniory zároveň výrazně stoupá počet zájemců o přivýdělek. Meziročně se zvýšil až o 20 procent, jak uvádějí personální agentury. I proto ministerstvo práce a sociálních věcí přichystalo od nového roku změny, které by měly zaměstnávání penzistů zjednodušit.

„Na začátku příštího roku začne platit podpora částečných úvazků, týká se i lidí předdůchodového věku a lidí důchodového věku. Zaměstnavatel bude mít slevu na pojistném, které odvádí ze zaměstnání těchto lidí,“ popsal Jurečka.

Pokud si senioři přeci jen najdou práci, doporučují daňoví poradci podepsat buď prohlášení poplatníka u svého zaměstnavatele nebo jednou ročně podat daňové přiznání, díky kterému získají slevu na dani.

Tagy: