V Praze zahrají nejlepší dechové orchestry světa. Na unikátní festival míří 2000 hudebníků

Praha se na příštích několik dní stane dějištěm největšího festivalu symfonické dechové hudby na světě. Již v úterý 19. července zde totiž začne WASBE Conference Prague s podtitulem Sounds of Žofín. Akce potrvá až do soboty a vystoupí na ní ty nejlepší dechové orchestry světa. Celkem do Prahy zamíří na dva tisíce hudebníků. Vrcholem festivalu bude koncert v Katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě, kde společně se souborem Hudba Hradní stráže a Policie ČR vystoupí US Marine band.

Organizátoři v rámci čtyřdenního hudebního festivalu slibují přes dva tisíce hudebníků, více než 30 vnitřních i venkovních koncertů, které mají sehrát ty nejlepší orchestry z celého světa. Do Prahy jich zamíří přes dvacet, kromě domácích souborů se představí i hudebníci z USA, Jižní Koreje a několika zemí Evropské unie.

Mezi zahraničními hosty mají být mimo jiné muzikanti z americké US Marine band, tedy dechového orchestru amerických prezidentů. Jeho členové se mají společně s Hudbou Hradní stráže a Policie ČR pod taktovkou Václava Blahunka postarat o zlatý hřeb celé události, neboť vystoupí na gala koncertu přímo v Katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.

Posluchači si budou moci užít také venkovní koncert v Sala Terrena Valdštejnské zahrady či akci v Kongresovém centru České národní banky. Vstup na tyto koncerty je volný pro širokou veřejnost.

Do Prahy zamíří i španělská Banda de Música Filarmónica Beethoven, německý Sinfonisches Landesblasorchester Hessen, jihokorejský Korean Wind Orchestra, švýcarský Sinfonisches Blasorchestr Bern nebo kanadský soubor Edmonton Winds.

Dear all, the start of the conference is approaching, 7 more days and we will meet at Žofín Palace! Who will come? We look forward to seeing all of you ❤️

Posted by WASBE Prague on Tuesday, July 12, 2022

Sounds of Žofín se koná v rámci konference WASBE – Světové asociace symfonických dechových orchestrů. Ta se v Česku již konala v roce 2016. Tehdy se na šesti koncertních místech v Praze a Středočeském kraji představilo 20 orchestrů s 1 200 hudebníky. Celkem festival tehdy přilákal přes 10 tisíc návštěvníků.

Letošní akce si dává za cíl aspoň 20 tisíc návštěvníků. Součástí festivalu nebudou pouze koncerty, ale také přednášky na Žofíně nejen pro odbornou veřejnost. Do Prahy má přijet více než dvacítka přednášejících z celého světa, přičemž jde o přední muzikology, dirigenty a pedagogy.

Tagy:
festival hudba koncert Evropská unie Pražský hrad USA Praha Policie České republiky Slovanský ostrov Katedrála svatého Víta dechová hudba Sounds of Žofín

Hlavní zprávy

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu
K věci

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

21:47

USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, řekl Biden

21:47

Poškození plynovodů Nord Stream je mezinárodní terorismus, řekl Putin po telefonátu s Erdoganem

21:09

Americký Senát schválil finanční návrh zákona s 12 miliardami dolarů pro Ukrajinu

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Letošní schodek rozpočtu bude možná ještě větší. Vládní poslanci navrhují další výdaje

Schválený schodek letošního státního rozpočtu by se mohl proti původnímu návrhu vlády zvýšit o dalších 45 miliard na celkových 375 miliard korun. Během čtvrtečního druhého čtení v dolní komoře totiž koaliční politici podávali další návrhy na zvýšení výdajů rozpočtu, což přirozeně ovlivní i výsledný deficit. Kabinet Petra Fialy (ODS), který si během poslanecké schůze vyslechl tvrdou kritiku ze strany opozice, původně navrhl zvýšení schodku o 50 miliard korun na 330 miliard korun.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.