Rozhovor s Martinem Netolickým a Martinem Kubou (zdroj: CNN Prima NEWS)
V pondělí aplikoval Jihočeský kraj 510 dávek vakcíny, což je nejméně ze všech regionů. V neděli vykázal dokonce nulu. „Dochází nám vakcína. Některá očkovací centra nefungují i několik dní. Například v Českých Budějovicích očkujeme pět, šest dní, ale pak už nemáme čím,“ popsal hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS).
„Pořád mám pocit, že si někdo myslí, že máme vakcínu na všechny dny. Naše očkovací centra jsou připravená naočkovat i osm tisíc lidí za den, ale pak dostaneme jen 12 tisíc dávek na týden. Máme práce na dva dny a rozkládáme to tak, abychom byli aspoň nějak vytíženi. Kapacitu máme řádově větší, ale trápí nás počty vakcín. Jinak bychom naočkovali do konce června celé jižní Čechy,“ popsal hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.
Prymula: Musíme zvládnout očkovat až 150 tisíc dávek denně. Selhání je neomluvitelné
V současné době jsme schopni očkovat 40 tisíc lidí denně, systém musíme připravit na 100 až 150 tisíc dávek denně. V pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS to zdůraznil epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. V době, kdy bude v Česku dostatek vakcín, by podle něj bylo selhání neomluvitelné.
„Kritickou infrastrukturu zatím neočkujeme. My jsme především naočkovali všechny sociální pracovníky, kteří jsou v terénu. Musím říct, že nemáme příliš problémy s tím, že by senioři na vakcinaci nechodili,“ vysvětlil hejtman Kuba. Podotkl také, že klíčový boj s epidemií sehrávají očkováním skupiny nad 70 let.
Naopak Pardubický kraj od konce minulého týdne začal očkovat také starosty tamních měst a obcí, jinak by se prý musely vakcíny vyhodit. „Pokud jde o skupinu 80+, tak minulý týden jsme měli 37 lidí, kteří očkování zatím nepodstoupili. Navíc se snažíme očkovací místa, ve kterých je menší spádovost, vykrývat tím, že na vakcinaci posíláme kritickou infrastrukturu,“ vysvětlil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Doplnil také, že tento týden ukončili očkování starostů a v současné době očkují pohřební služby či správce kanalizačních sítí. „Oslovujeme nové skupiny, protože se domníváme, že je potřeba proočkovat i ty profesní,“ dodal.
Vláda už hejtmany o pomoc nejspíš nepožádá
V polovině února vláda nezískala podporu ve Sněmovně a vyhlásila nouzový stav na základě žádosti hejtmanů. Nyní hejtmani nepočítají s tím, že by se na ně vláda opět obrátila. „Asociace krajů by neměla neustále sehrávat roli vládní záchrany,“ podotkl Martin Netolický a doplnil, že tento krok navíc odsoudila řada ústavních právníků. „Pokud bude Sněmovna jednat o prodloužení nouzového stavu, vláda by se měla obrátit především na opoziční strany, aby nedošlo k něčemu podobnému jako před měsícem,“ dodal hejtman Pardubického kraje Netolický.
Na stadiony s negativním testem se dostanou lidé možná za měsíc, připouští Prymula
Není daleko doba, kdy budou moci lidé s negativním testem na fotbal nebo do divadla. V pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS to připustil epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj by k tomu mohlo dojít už na konci dubna. Poradce prezidenta také upozornil, že protiepidemická opatření na duben by se měla přehodnotit tak, aby zůstala jen ta, která mají smysl.
S tím souhlasí i Martin Kuba z ODS. „Nyní potřebuje vláda nouzový stav jen k omezení pohybu obyvatel. Musí si obhájit uzavření okresu a snížení mobility. Budu velmi rád, když bude debata odborná a zproštěna politických soubojů,“ podotkl Kuba.
Podle něj má v tomto výhodu asociace krajů. „My v těch krajích žijeme a musíme dnes a denně řešit přetížené JIP oddělení, proto se často v názorech shodujeme. Doufám, že se i kolegové v Parlamentu dohodnou na dobrém řešení pro Českou republiku a nebudou dělat kroky, které budou lidi zbytečně omezovat,“ dodal Kuba.
Poslanci ODS budou teprve posuzovat, jestli pro nouzový stav zvednou ruku. „Debata o opatřeních by měla být zproštěna politického boje na všech stranách. Chápu, že opatření jsou komplikovaná, na druhou stranu vidíme, že uzavřením okresů se nepodařilo zabránit tomu, aby vlna pandemie přešla ze severozápadních okresů k nám na jih,“ upozornil hejtman Jihočeského kraje. Podotkl však, že opatření pomohla zbrzdit její rychlost. „Republika takzvaně nezfialověla a okresů, kde je v současné době enormní nákaza, není tolik,“ souhlasí s ním Netolický.
Komunikace s Blatným je lepší než s Vojtěchem
V posledních týdnech se spekuluje o výměně některých ministrů, jedním z nich je i šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný. Premiér Andrej Babiš mu údajně od minulé středy poslal minimálně tři dopisy s výtkami. „Komunikace s Blatným je mnohem lepší, než byla s bývalým ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem, je to nesrovnatelné. Jeho vystoupení není plné prázdných frází, ale je věcné. Proto nevím, z čeho vyplývá nespokojenost pana premiéra. Na stranu Blatného se stavím, je odborník a ví, o čem mluví,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Netolický.
Podobný názor zastává i Martin Kuba z ODS. „Vládě se nepodařilo za celou dobu vybudovat důvěru. Pro celou společnost je to extrémně těžká situace, o to víc byla citlivá na komunikaci. Za poslední rok se vyměnili tři ministři zdravotnictví, vláda není jednotná. Také nemám v komunikaci s Blatným problém. Ale za volbu ministra je zodpovědný hlavně premiér,“ podotkl hejtman Jihočeského kraje.
Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) Zdroj: CNN Prima NEWS