Rozhovor s epidemiologem Romanem Prymulou (zdroj: CNN Prima NEWS)
V současné době jsme schopni očkovat 40 tisíc lidí denně, systém musíme připravit na 100 až 150 tisíc dávek denně. V pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS to zdůraznil epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. V době, kdy bude v Česku dostatek vakcín, by podle něj bylo selhání neomluvitelné.
„Jsme schopni očkovat asi 40 tisíc lidí denně. To ještě neznamená, že budeme schopni očkovat 100 nebo 150 tisíc, na podstatně větší zátěž se systém musí připravit,“ apeloval Roman Prymula s tím, že doba, kdy v Česku bude dost vakcín, se blíží. „Pak by bylo naprosto neomluvitelné říkat, že něco selhalo, že nejsme připraveni,“ podotkl.
Zatím se podle něj neočkuje například v lékárnách proto, že není dostatek vakcín, což je naprosto zásadní.
Epidemiolog v pořadu také uvedl, že vakcína Janssen od americké firmy Johnson & Johnson je srovnatelná s ostatními, i když se na rozdíl od Moderny, Pfizeru nebo AstraZenecy aplikuje pouze jednou dávkou. „Nejsou tady specifické kontraindikace, kterými by se vakcíny lišily. Jediný tvrdý vedlejší účinek Johnson & Johnson je anafylaktický šok na těžké alergické reakce na komponenty vakcíny. Ale v minulosti jsme se s takovou záležitostí nesetkali, takže není moc častá,“ vysvětlil Prymula s tím, kontraindikací je naprosté minimum.
Vakcína Johnson & Johnson dorazí do Česka v dubnu
Vakcínu od Johnson & Johnson schválila Evropská komise v polovině března poté, co získala doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Do Česka by podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) měly přijít první dávky v polovině dubna. Česká republika má zatím objednané dva miliony dávek, v dubnu by jich mělo podle dřívějších informací dorazit 185 tisíc.
Vakcína je jednodávková, její výhodou je podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové skladování v chladničkové teplotě. Bude tedy stejně jako AstraZeneca vhodná po očkování v ordinacích praktiků, upozornil Blatný.
Klinická hodnocení, kterých se účastnilo přes 44 tisíc lidí, prokázala, že je vakcína bezpečná a účinná pro lidi starší 18 let. V klinických hodnoceních měla účinnost 67 procent. Mezi nejčastější vedlejší účinky patří bolest v místě vpichu, bolest hlavy a svalů, únava a pocit na zvracení. Bezpečnost vakcíny bude podle ústavu i nadále sledována stejně tak, jako se tomu děje u dříve registrovaných očkovacích látek.
Nyní se v Evropské unii očkuje látkami od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. V Česku se očkuje od 27. prosince. Alespoň jednu dávku vakcíny proti koronaviru zatím dostal víc než milion lidí, obě potřebné dávky má přes 371 tisíc obyvatel. Téměř 80 procent dosud podaných vakcín je od společností Pfizer/BioNTech, přes 13 procent od AstraZenecy a víc než osm procent od firmy Moderna.
Prodlouží se interval mezi dávkami?
Přednostně nyní dostávají vakcínu senioři nad 70 let, u nichž je vyšší riziko vážného průběhu nemoci a úmrtí. Očkují se také zdravotníci, záchranáři, další pracovníci kritické infrastruktury a učitelé. I jedna dávka očkování podle odborníků prokazatelně snižuje riziko těžkého průběhu, hospitalizace a smrti. Rada vlády pro zdravotní rizika v úterý posoudí návrh prodloužit interval mezi první a druhou dávkou očkování.
Ministr zdravotnictví Blatný předpokládá, že v tomto týdnu by mohl počet očkování stoupnout na 60 až 70 tisíc denně, na víc zatím podle něj nejsou vakcíny. Dosavadní maximum podaných dávek za jeden den činí téměř 52 tisíc.
Podle epidemiologa Romana Prymuly se Česko musí připravit na očkování až 150 tisíc dávek denně. Zdroj: ČTK
Cílem je proočkovat 70 procent dospělé populace
Počátkem března tempo vakcinace zrychlilo, počet dávek podaných tuto neděli byl ale nejnižší od začátku března. Za zpomalením rychlosti očkování mohou být omezené dodávky vakcíny a nutnost jejich šetření pro druhé dávky. Celkem Česko obdrželo podle nedělního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) 1 513 370 dávek vakcíny, v úterý se očekává dalších 124 020 dávek od Pfizeru, ve středu 88 800 dávek od firmy Moderna a ve čtvrtek 9 600 od AstraZenecy.
Česko má objednané vakcíny pro asi 11 milionů lidí. Cílem je proočkovat asi 70 procent dospělé populace, což by se mělo podle vlády stihnout do konce letošního léta.