Pád poslední ukrajinské bašty v Mariupolu – závodu Azovstal – podle vojenského experta Martina Svárovského (KDU-ČSL) svědčí o dvou věcech. Tou první je splnění úkolu, který nejen vojáci z pluku Azov obdrželi od vedení ukrajinských ozbrojených sil. Druhou je pravděpodobná dohoda mezi oběma stranami. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS následně nastínil možný vývoj války.
Vedoucí Programu bezpečnostních strategií podotkl, že ruští vojáci by nebyli schopni závod v Mariupolu dobýt. „K čemu došlo: vojáci Azova a dalších jednotek byli ve dvou fázích vyzvání ukrajinským generálním štábem, aby složili zbraně. Svědčí to o dvou věcech. Tou první je, že vojáci, kteří kdysi začali jako dobrovolnický pluk – Azov, byli začleněni do armády a plnili pokyny vedení ukrajinských ozbrojených sil. Jejich nesmírná oběť a dlouhý boj měli význam pro celou Ukrajinu,“ zdůraznil.
Ukrajinský voják v Doněcké oblasti střílí z protitankové zbraně NLAW. Zdroj: AP
Ukrajinský voják v Oděské oblasti, 21. dubna Zdroj: AP
Ukrajinský voják, 26. června Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinští vojáci bojují na jihu země. (23. dubna) Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinský voják v Luhanské oblasti Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Jednotka ukrajinské armády nedaleko Kyjeva Zdroj: AP
Ukrajinský voják, 19. dubna Zdroj: Obrana Ukrajiny
Ukrajinští vojáci s útočnými puškami. Zdroj: Profimedia.cz
Jednotky v Charkově zneškodnily nepřátelský vůz. (7. března) Zdroj: Se svolením agentury Unian
Ukrajinský voják prohlíží poškozené ruské bojové vozidlo u Charkova. (16. března) Zdroj: AP
Ukrajinci používají různé druhy raketometů. (16. dubna) Zdroj: Ministerstvo obrany Ukrajiny
Ukrajinský voják v Charkovské oblasti, 21. dubna Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinský voják stojí vedle zničeného ukrajinského nákladního letadla. (8. dubna) Zdroj: Getty Images
Ukrajinský voják v Borodjance, 6. března Zdroj: AP
Ukrajinci v Mariupolu zneškodnili ruský obrněný vůz. (1. dubna) Zdroj: AP
Voják je zachycen před obchodním centrem zničeným v důsledku raketového útoku ruských vojsk v Podilském okrese Kyjeva, hlavního města Ukrajiny. (23. března) Zdroj: Getty Images
Ukrajinský voják v Charkově, 23. března Zdroj: AP
Ukrajinský voják u zničeného domu v Mariupolu (12. března) Zdroj: AP
Ukrajinský voják drží pozice v Mariupolu. (12. března) Zdroj: AP
Ukrajinský voják v Charkovské oblasti, 21. dubna Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Lidé utíkají z kyjevského předměstí, ukrajinští vojáci jim pomáhají. (5. března) Zdroj: AP
Ukrajinští vojáci v Kyjevě, 26. února Zdroj: AP
Ukrajinský voják v Charkově, 26. února Zdroj: Se svolením agentury Unian
Ukrajinský voják v Charkově, 1. března Zdroj: Se svolením agentury Unian
Dodal, že vojáci splnili příkazy do posledního puntíku. „Splnili svůj úkol vázat ruskou armádu,“ vysvětlil. Výzva ke složení zbraní však podle Svárovského měla i druhý aspekt. „V pozadí celého příběhu bude nějaká dohoda mezi oběma armádami. I v nejhorších konfliktech jsou zachovány nějaké komunikační kanály a myslím, že když se ukrajinští vojáci vzdali, tak tam byla dohoda o budoucí výměně za ruské válečné zajatce. Jak bude realizována, na to si musíme počkat,“ pokračoval.
Ukrajina přejde do protiofenzivy
Následně předpověděl, jak bude válka na Ukrajině pokračoval. „Prvně, když Rusko změnilo cíl na Donbas, bylo jeho ambicí obklíčil tisíce ukrajinských vojáků. Chtěli obklíčit Mariupoul, pak Charkov, odkud byli vytlačeni. U Mariupolu jim trvalo, než se pohnuli. Následně se posunuli dál na východ Ukrajiny, jenže jak se ukazuje, nyní je cílem Severodoněck, tedy naprostý východ ukrajinské kapsle,“ přiblížil.
Válka na Ukrajině
Podotkl, že cílem Rusů je obklíčit alespoň nějakou část území, aby akci mohli vydávat za úspěch. „Ani to se jim ale úplně nedaří. Zatím se jedná o přímý tlak na Severodoněck, možná ani nedojde k obklíčení. Soustředí se na město, dál se nepohnuli. To, co lze nyní čekat, je statická fáze, kdy bude docházet k dalším dělostřeleckým výměnám z obou stran. A nadále budou umírat lidé, nejen vojáci, ale i civilisté,“ dodal.
Kroky Ukrajinců nyní podle něj nasvědčují tomu, že Ukrajina přejde do protiofenzivy. „To však neznamená výhru. Ofenziva bude náročná, Ukrajina bude potřebovat těžké zbraně, dělostřelectvo, letectvo. Útočník, pokud má dobře vybudovanou obranou pozici, a to Rusové v Doněcké a Luhanské republice od roku 2014 mají, se nakonec může vyčerpat, protože to může trvat dlouho. Na to Rusové spoléhají,“ mínil.
Zároveň však doplnil, že je otázkou, nakolik budou ruští vyčerpaní vojáci schopni vydržet v boji. „V Luhanské a Doněcké republice je k verbování do armády velký odpor. Fáze protiofenzivy může být ještě velmi náročná a může trvat týdny i měsíce. To lze nyní těžko odhadnout,“ uzavřel.