8.díl - Jak jsme dali za vznik americkému dolaru
Pokud vám anglické slovíčko „dollar“ svým zvukem připomíná měnu, kterou se u nás platilo od počátků 16. století až do zániku Habsburské monarchie, máte pravdu. Tolar, konkrétně ten z českého Jáchymova, je skutečně předchůdcem amerických dolarů.
Jáchymovské tolary de facto způsobily revoluci v evropském mincovnictví. Inspirovaly desítky dalších mincoven a jméno tolar, nebo spíš německy thaler, nakonec zlidovělo. Každý národ si ho ale vyslovoval tak trochu po svém.
Lví tolar Zdroj: volné dílo / Taler-leu olandez 1660
Pořad: Od tolaru k dolaru aneb 500 let tvrdé měny
Pořad Od tolaru k dolaru aneb 500 let tvrdé měny mapuje cestu tolaru po celém světě. Prapředek všech dolarů se zrodil před pěti sty lety v Čechách, v nové mincovně zřízené v dnešním Jáchymově. Tolar patří mezi důležitá dědictví, která naši předchůdci dali světu. Připomeňme si detaily tohoto dědictví. Tato minisérie, kterou vytvořil tým CNN Prima NEWS ve spolupráci s Českou mincovnou, se věnuje historickým faktům a zajímavostem, které mapují vývoj mincovnictví v ČR.
Protože se tolary využívaly hlavně jako obchodní mince, samozřejmě se vyvážely a používaly i v koloniích. Anglický výraz dollar je převzatý z holandštiny; jeho původcem je měna, které Holanďané říkali leeuwendaler podle znaku lva, který ji zdobil. Tento lví tolar, jak zní doslovný překlad, se uchytil i v severoamerické kolonii Nové Nizozemsko, dnešním New Yorku, a samozřejmě i v tamních britských koloniích. Tam název mince znovu zkomolili… a vzniklo označení dolar.
Lví tolar Zdroj: volné dílo / Taler-leu olandez 1660
Americký dolar vznikl výnosem Coinage Act
Nesmíme ale zapomenout, že tehdy šlo o obecný název pro kvalitní stříbrné mince vysoké ryzosti. Američané sice pro svou první měnu použili název dolar, který znali z Nizozemska, podobu mince ale založili na penězích, které vznikly v roce 1572 a od té doby získaly status celosvětově uznávaného platidla.
Byla to takzvaná stříbrná osmička – španělský osmireal, neboli Real de a Ocho, známá také jako peso. Američané minci říkali prostě a jednoduše španělský dolar, protože jim stříbrné tolary připomínala jak velikostí, tak vysokým obsahem stříbra.
Real de a Ocho, tzv. španělský dolar Zdroj: CC BY-SA 3.0 / Classical Numismatic Group, Inc.
Poukázky na tyto španělské osmirealy nahradily ihned po vzniku Spojených států britský měnový systém. Znehodnotila je ale inflace. Proto vznikl v roce 1792 výnos Coinage Act, který americký dolar přesně definoval jako stříbrnou minci raženou státní mincovnou. Hodnoty jako hmotnost a obsah ryzího stříbra měl dolar stejné, jako jeho mexický vzor. Okopíroval z něj dokonce i slavný symbol Herkulova sloupu, který většina lidí zaměňuje za přeškrtnuté písmeno S.
Dolarový znak Zdroj: iStock
Flowing Hair dollar a nejdražší mince vůbec
První stříbrný dolar, který kdy vláda Spojených států vydala, vyrazili v roce 1794. Vážil necelých 27 gramů, v průměru měl skoro 4 centimetry a obsahoval 90 procent stříbra, zbytek tvořila měď. Jeho podobu navrhl tehdejší vrchní rytec americké státní mincovny. Na přední straně vyobrazil bystu Svobody s vlajícími vlasy. Proto se také tomuto dolaru říká „Flowing Hair dollar.“
Flowing Hair Silver Dollar Zdroj: volné dílo / Nat. Numismatic Collection, NM of Am. History
Rub zdobila orlice ve věnci. Tato mince se ovšem razila pouhý rok. Američtí mincmistři potřebovali ještě nějaký čas, aby vychytali všechny mouchy. V říjnu 1795 první dolary vystřídala mince, na níž už měla bysta Svobody poprsí zahalené v draperii, „Draped bust dollar“.
Draped Bust Dollar Zdroj: volné dílo / Lost Dutchman Rare Coins
Není proto divu, že je Flowing Hair Dollar ohromně vzácný. V roce 2013 za něj v dražbě firma Legend Numismatics zaplatila deset milionů amerických dolarů, tedy v přepočtu asi 190 milionů korun, a udělala z něj tak nejdražší minci světa.
Současné americké bankovky Zdroj: iStock
V Evropě tolary hynou, mimo ni vzkvétají
Počátkem 19. století cena stříbra dramaticky poklesla a v Evropě všechny stříbrné tolarové měny proto postupně zanikaly. Dolar ale žil dál. V roce 1876 se ale objevil ve zcela novém kabátě: v podobě zelené bankovky, kterou si většina z nás při zmínce o dolarech vybaví asi spíš než původní stříbrnou minci. V roce 1900 přestal být dolar z pochopitelných důvodů pevně navázaný na stříbro. Vazbu na zlato ztratil také, ale to až v roce 1971. Dnes je to měna s volně plovoucím kurzem, jsou na něj ale navázány kurzy desítek měn dalších.
Novozélandský dolar Zdroj: iStock
Spojené státy samozřejmě zdaleka nejsou jediné, kdo dodnes používá dolarovou měnu. Podobně jsou na tom prakticky všechny země, které byly dříve součástí rozlehlého britského impéria. Většinu z nich Spojené státy inspirovaly ke zrušení složitého librového a šilinkového systému a k přijetí měny dolarové. Že mají jejich peníze kořeny v jednom z malebných údolí malé země v srdci Evropy, v takové Austrálii nebo na Novém Zélandu asi tuší málokdo.