reklama

Dolarovou měnu do Ameriky přivezli kolonisté. Vždycky to nebyly zelené bankovky

Pokud vám anglické slovíčko „dollar“ svým zvukem připomíná měnu, kterou se u nás platilo od počátků 16. století až do zániku Habsburské monarchie, máte pravdu. Tolar, konkrétně ten z českého Jáchymova, je skutečně předchůdcem amerických dolarů.

reklama

Jáchymovské tolary de facto způsobily revoluci v evropském mincovnictví. Inspirovaly desítky dalších mincoven a jméno tolar, nebo spíš německy thaler, nakonec zlidovělo. Každý národ si ho ale vyslovoval tak trochu po svém.

Protože se tolary využívaly hlavně jako obchodní mince, samozřejmě se vyvážely a používaly i v koloniích. Anglický výraz dollar je převzatý z holandštiny; jeho původcem je měna, které Holanďané říkali leeuwendaler podle znaku lva, který ji zdobil. Tento lví tolar, jak zní doslovný překlad, se uchytil i v severoamerické kolonii Nové Nizozemsko, dnešním New Yorku, a samozřejmě i v tamních britských koloniích. Tam název mince znovu zkomolili… a vzniklo označení dolar.

Americký dolar vznikl výnosem Coinage Act

Nesmíme ale zapomenout, že tehdy šlo o obecný název pro kvalitní stříbrné mince vysoké ryzosti. Američané sice pro svou první měnu použili název dolar, který znali z Nizozemska, podobu mince ale založili na penězích, které vznikly v roce 1572 a od té doby získaly status celosvětově uznávaného platidla.

Byla to takzvaná stříbrná osmička – španělský osmireal, neboli Real de a Ocho, známá také jako peso. Američané minci říkali prostě a jednoduše španělský dolar, protože jim stříbrné tolary připomínala jak velikostí, tak vysokým obsahem stříbra.

Poukázky na tyto španělské osmirealy nahradily ihned po vzniku Spojených států britský měnový systém. Znehodnotila je ale inflace. Proto vznikl v roce 1792 výnos Coinage Act, který americký dolar přesně definoval jako stříbrnou minci raženou státní mincovnou. Hodnoty jako hmotnost a obsah ryzího stříbra měl dolar stejné, jako jeho mexický vzor. Okopíroval z něj dokonce i slavný symbol Herkulova sloupu, který většina lidí zaměňuje za přeškrtnuté písmeno S.

Flowing Hair dollar a nejdražší mince vůbec

První stříbrný dolar, který kdy vláda Spojených států vydala, vyrazili v roce 1794. Vážil necelých 27 gramů, v průměru měl skoro 4 centimetry a obsahoval 90 procent stříbra, zbytek tvořila měď. Jeho podobu navrhl tehdejší vrchní rytec americké státní mincovny. Na přední straně vyobrazil bystu Svobody s vlajícími vlasy. Proto se také tomuto dolaru říká „Flowing Hair dollar.“

Rub zdobila orlice ve věnci. Tato mince se ovšem razila pouhý rok. Američtí mincmistři potřebovali ještě nějaký čas, aby vychytali všechny mouchy. V říjnu 1795 první dolary vystřídala mince, na níž už měla bysta Svobody poprsí zahalené v draperii, „Draped bust dollar“.

Není proto divu, že je Flowing Hair Dollar ohromně vzácný. V roce 2013 za něj v dražbě firma Legend Numismatics zaplatila deset milionů amerických dolarů, tedy v přepočtu asi 190 milionů korun, a udělala z něj tak nejdražší minci světa.

V Evropě tolary hynou, mimo ni vzkvétají

Počátkem 19. století cena stříbra dramaticky poklesla a v Evropě všechny stříbrné tolarové měny proto postupně zanikaly. Dolar ale žil dál. V roce 1876 se ale objevil ve zcela novém kabátě: v podobě zelené bankovky, kterou si většina z nás při zmínce o dolarech vybaví asi spíš než původní stříbrnou minci. V roce 1900 přestal být dolar z pochopitelných důvodů pevně navázaný na stříbro. Vazbu na zlato ztratil také, ale to až v roce 1971. Dnes je to měna s volně plovoucím kurzem, jsou na něj ale navázány kurzy desítek měn dalších.

Spojené státy samozřejmě zdaleka nejsou jediné, kdo dodnes používá dolarovou měnu. Podobně jsou na tom prakticky všechny země, které byly dříve součástí rozlehlého britského impéria. Většinu z nich Spojené státy inspirovaly ke zrušení složitého librového a šilinkového systému a k přijetí měny dolarové. Že mají jejich peníze kořeny v jednom z malebných údolí malé země v srdci Evropy, v takové Austrálii nebo na Novém Zélandu asi tuší málokdo.

Tagy:
dolar mince tolar Česká mincovna Od tolaru k dolaru české mincovnictví americký dolar

Hlavní zprávy

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

Pořád jsem král a zas vydělám velké peníze. Co řekl Jonák v jednom z posledních rozhovorů

Symbol pražského podsvětí devadesátých let Ivan Jonák poskytl jeden z posledních velkých rozhovorů v květnu 2014 časopisu Týden, pár dní po propuštění z vězení a necelé dva roky před smrtí. Někdejší pornokrál Discolandu Sylvie měl těžce podlomené zdraví, někdy mluvil z cesty a často sprostě. A věřil, že jeho sláva se vrátí. Přinášíme celé interview, které s Jonákem vedl redaktor Jakub Kvasnička, jenž v současnosti působí v televizi CNN Prima NEWS.

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Ať jde Babiš za mříže, křičeli lidé u Sněmovny. Ta ho kvůli Čapímu hnízdu zřejmě vydá

Aktualizováno

Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k stíhání v případu Čapí hnízdo. Sněmovní imunitní výbor jeho vydání v úterý doporučil plénu. Stejné doporučení přišlo i v případě bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody v kauze opencard. Skupina příznivců hnutí Chcípl pes demonstrovala v době zasedání výboru na pražském Malostranském náměstí a požadovala vydání expremiéra policii. Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Stíhání je podle něj politické a na objednávku. Sněmovní plénum by mohlo rozhodnout příští týden.

reklama

Domácí zpravodajství

Žena se přiznala k vraždě dcery a matky. Hrozí jí 20 let, u soudu prosila o odpuštění

Aktualizováno

Ženě, která loni v Českých Budějovicích zavraždila svou dvouletou dceru a vlastní matku, navrhne státní zástupkyně zřejmě 15 až 20 let. Podle obžaloby žena vraždila desítkami bodných a řezných ran. Podle soudce lze čin považovat za vražedný útok s vysokou mírou brutality. Žena ve středu u soudu prosila za odpuštění. Čin spáchala v afektu, do té doby byla bezúhonná, řekla státní zástupkyně Dagmar Šimáková.

Vynikám zdvořilostí, řekl Zeman při jmenování soudců. Kvůli platům zmínil „nenažranost"

Prezident Miloš Zeman v úterý při jmenování sedmi nových soudců zkritizoval neochotu stávajících soudců nechat si zmrazit platy. Zmínil výraz „nenažranost“. Za ostudu české justice pak označil případ bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL, TOP 09) a nákupu letounů CASA. Případ skončil téměř po deseti letech pravomocným osvobozením Parkanové.

Z řidiče tramvaje hrdinou. David zahlédl požár, z hořícího domu zachránil dva seniory

Pondělní pracovní ráno se pro řidiče tramvaje Davida Hrůzu v Brně-Bystrci změnilo v záchranou akci. Při cestě na kontrolu kolejí kvůli námraze si všiml hořícího domu. Nezaváhal a vyběhl lidem na pomoc. Z hořící budovy vyvedl dva seniory, zachránil i auto. „Možná se dělá haló pro nic. Takhle by se měl zachovat každý normální občan,“ hodnotí svůj čin skromný hrdina.

Paradox testů ve firmách: Odhalily 4500 nakažených, ale neví se, z kolika testovaných

Za pondělí zaměstnavatelé nahlásili 4 509 pozitivních samotestů na COVID-19 svých pracovníků. Informoval o tom mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkový počet lidí, kteří se v pondělí testovali, ale není znám, protože se hlásí jen pozitivní případy. Povinnost mají všichni pracovníci včetně OSVČ, kteří se na svém pracovišti potkávají s dalšími osobami.

reklama