reklama

Dolarovou měnu do Ameriky přivezli kolonisté. Vždycky to nebyly zelené bankovky

Pokud vám anglické slovíčko „dollar“ svým zvukem připomíná měnu, kterou se u nás platilo od počátků 16. století až do zániku Habsburské monarchie, máte pravdu. Tolar, konkrétně ten z českého Jáchymova, je skutečně předchůdcem amerických dolarů.

reklama

Jáchymovské tolary de facto způsobily revoluci v evropském mincovnictví. Inspirovaly desítky dalších mincoven a jméno tolar, nebo spíš německy thaler, nakonec zlidovělo. Každý národ si ho ale vyslovoval tak trochu po svém.

Protože se tolary využívaly hlavně jako obchodní mince, samozřejmě se vyvážely a používaly i v koloniích. Anglický výraz dollar je převzatý z holandštiny; jeho původcem je měna, které Holanďané říkali leeuwendaler podle znaku lva, který ji zdobil. Tento lví tolar, jak zní doslovný překlad, se uchytil i v severoamerické kolonii Nové Nizozemsko, dnešním New Yorku, a samozřejmě i v tamních britských koloniích. Tam název mince znovu zkomolili… a vzniklo označení dolar.

Americký dolar vznikl výnosem Coinage Act

Nesmíme ale zapomenout, že tehdy šlo o obecný název pro kvalitní stříbrné mince vysoké ryzosti. Američané sice pro svou první měnu použili název dolar, který znali z Nizozemska, podobu mince ale založili na penězích, které vznikly v roce 1572 a od té doby získaly status celosvětově uznávaného platidla.

Byla to takzvaná stříbrná osmička – španělský osmireal, neboli Real de a Ocho, známá také jako peso. Američané minci říkali prostě a jednoduše španělský dolar, protože jim stříbrné tolary připomínala jak velikostí, tak vysokým obsahem stříbra.

Poukázky na tyto španělské osmirealy nahradily ihned po vzniku Spojených států britský měnový systém. Znehodnotila je ale inflace. Proto vznikl v roce 1792 výnos Coinage Act, který americký dolar přesně definoval jako stříbrnou minci raženou státní mincovnou. Hodnoty jako hmotnost a obsah ryzího stříbra měl dolar stejné, jako jeho mexický vzor. Okopíroval z něj dokonce i slavný symbol Herkulova sloupu, který většina lidí zaměňuje za přeškrtnuté písmeno S.

Flowing Hair dollar a nejdražší mince vůbec

První stříbrný dolar, který kdy vláda Spojených států vydala, vyrazili v roce 1794. Vážil necelých 27 gramů, v průměru měl skoro 4 centimetry a obsahoval 90 procent stříbra, zbytek tvořila měď. Jeho podobu navrhl tehdejší vrchní rytec americké státní mincovny. Na přední straně vyobrazil bystu Svobody s vlajícími vlasy. Proto se také tomuto dolaru říká „Flowing Hair dollar.“

Rub zdobila orlice ve věnci. Tato mince se ovšem razila pouhý rok. Američtí mincmistři potřebovali ještě nějaký čas, aby vychytali všechny mouchy. V říjnu 1795 první dolary vystřídala mince, na níž už měla bysta Svobody poprsí zahalené v draperii, „Draped bust dollar“.

Není proto divu, že je Flowing Hair Dollar ohromně vzácný. V roce 2013 za něj v dražbě firma Legend Numismatics zaplatila deset milionů amerických dolarů, tedy v přepočtu asi 190 milionů korun, a udělala z něj tak nejdražší minci světa.

V Evropě tolary hynou, mimo ni vzkvétají

Počátkem 19. století cena stříbra dramaticky poklesla a v Evropě všechny stříbrné tolarové měny proto postupně zanikaly. Dolar ale žil dál. V roce 1876 se ale objevil ve zcela novém kabátě: v podobě zelené bankovky, kterou si většina z nás při zmínce o dolarech vybaví asi spíš než původní stříbrnou minci. V roce 1900 přestal být dolar z pochopitelných důvodů pevně navázaný na stříbro. Vazbu na zlato ztratil také, ale to až v roce 1971. Dnes je to měna s volně plovoucím kurzem, jsou na něj ale navázány kurzy desítek měn dalších.

Spojené státy samozřejmě zdaleka nejsou jediné, kdo dodnes používá dolarovou měnu. Podobně jsou na tom prakticky všechny země, které byly dříve součástí rozlehlého britského impéria. Většinu z nich Spojené státy inspirovaly ke zrušení složitého librového a šilinkového systému a k přijetí měny dolarové. Že mají jejich peníze kořeny v jednom z malebných údolí malé země v srdci Evropy, v takové Austrálii nebo na Novém Zélandu asi tuší málokdo.

Tagy:
dolar mince tolar Česká mincovna Od tolaru k dolaru české mincovnictví americký dolar
Je libo onigiri nebo vyžehlenou košili? Konbini jako nečekaný gastrohrdina olympiády
OH 2021

Je libo onigiri nebo vyžehlenou košili? Konbini jako nečekaný gastrohrdina olympiády

Zatímco svět bedlivě sleduje výkony svých sportovců, novináři v Tokiu objevili nečekaného hrdinu olympijských her – japonské nonstop obchody se smíšeným zbožím zvané „konbini“. Ty se ale vymykají všemu, na co jsou lidé zvyklí v Evropě nebo USA. Konbini totiž nabízí vše, co člověk potřebuje k přežití: teplé pokrmy, základní oblečení, toalety zdarma, internet, horkou vodu na nudle, bankomaty i poštovní služby. Navíc se nachází na každém rohu.

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

Praktičtí lékaři chtějí do ordinací ultrazvuky kvůli lepší diagnóze. Pojišťovny jsou proti

Praktičtí lékaři by rádi měli ve svých ordinacích ultrazvuky. S jejich pomocí by prý mohli zrychlit a zpřesnit diagnózu a tím urychlit léčbu pacientů. Takovému rozšíření vybavení ale brání pojišťovny, které vyšetření ultrazvukem praktickým lékařům neproplácí. Výhrady k masivnímu rozšíření takových přístrojů mají i ambulantní specialisté.

Dvacet cestujících po srážce vlaků odešlo. Všichni zranění jsou mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, informovali mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé – dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily.

Policie zatkla armádního veterána za squatting. Senior žil v lese téměř 30 let

Policie v americkém státě New Hampshire zatkla muže, který žil téměř tři desetiletí uprostřed lesů. Jednaosmdesátiletý David Lidstone si postavil malou chatu, kterou vybavil solárními panely, ovocnou a zeleninovou zahradou či kurníkem pro kuřata. Ukázalo se ale, že 27 let obýval soukromý pozemek a nyní čelí obvinění z nelegálního squattingu. O jeho případu dnes informovala agentura AP.

reklama

Domácí zpravodajství

Ani očkování nezaručí bezinfekčnost, řekl Prymula a zkritizoval WHO za třetí dávku vakcíny

Ani po očkování není zaručena bezinfekčnost. Absence vyšší hladiny protilátek ale také nutně neznamená, že jsou daní lidé zcela bezbranní, řekl epidemiolog a vakcinolog Roman Prymula v pořadu Nový den. Podle něj se zapomíná na buněčnou imunitu, která je přesnějším ukazatelem toho, jak moc se dokáže organismus bránit. Její testování je ale nákladné, dodal na CNN Prima NEWS.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

reklama