Dostali miliardu, je to o snaze, odmítá Gazdík ulevit maturantům. Ti se bojí, že pohoří

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) neplánuje úlevy u maturit kvůli covidové pandemii. Žáci posledních ročníků středních škol si přitom stěžují, že byli téměř dva roky na distanční výuce a na závěrečné zkoušky se nemohli dostatečně připravit. Učitelé podle nich dohání učivo na poslední chvíli. Gazdík jim ale vzkazuje, že udělal maximum, a poukazuje na miliardu korun, kterou jeho resort do distanční výuky „nasypal“. Podporu zatím nemají žáci například ani u studentské iniciativy Spravedlivá maturita.

„Byli jsme téměř dva roky na distanční výuce, která z velké části nevyhovovala žákům ani učitelům. A teď ve škole doháníme strašně rychlým způsobem látku během měsíců, která měla být probírána dva roky, aby se to splnilo dle školních osnov. Podle těch absolutně nestíháme,“ shrnula obavy řady maturantů zoufalá Kateřina z Prahy.

Podle ní studenti s učiteli komunikovali v počátcích distanční výuky pouze přes e-mail a spoustu času tak „promrhali“. „Svým způsobem jsme nic moc nedělali, jelikož dost učitelů nevědělo, jak se s námi spojit. Poté jsme začali mít on-line hodiny, ale to jsme tupě opisovali, přepisovali, přeskakovali učivo, protože ne každý učitel dokázal zapnout prezentaci nebo sdílet s námi obrazovku. A také ne každý z nás měl stejné podmínky. Každý nemohl mít nejlepší internetové připojení, počítač sám pro sebe či samostatný pokoj,“ připomněla.

I když ji škola baví, v distanční výuce se prý k učení složitě motivovala. „Někdy mi dělalo problém už jen vstát z postele, zapnout on-line školu a sedět u počítače šest hodin, kdy probíhalo vyučování. A pak dalších několik hodin dělat různé úkoly. Tak jsme to měli každý týden téměř dva roky,“ dodala.

Učitelé nás hrozně ženou

Na maturitu se necítí připravení ani studenti z Českých Budějovic. „Bojím se, že maturitu neudělám. Je toho teď moc – píšeme ročníkovky, písemky a nedá se to stíhat. Do toho maturita, na kterou ještě vůbec nebyl čas se připravovat. Nestíháme všechno probrat, učitelé nás hrozně ženou,“ stěžovala si i osmnáctiletá Natálie.

Podobně to vidí stejně stará Anna. „Nejvíc plavu v odborných předmětech. Učitelé berou látku z distanční výuky za probranou a nevrací se k ní. Kdo nedával pozor, má prostě smůlu. A já jsem jedním z případů,“ přiznává s tím, že je ve škole ve stresu.

„Jeden z maturitních předmětů jsme například dostali až ve třetím ročníku, tudíž jsme ho měli celý distančně,“ dodala.

Další studenti upozorňují, že problémy s koronavirem ve školách pokračují. Učitelé i žáci se totiž střídají v karanténách. A tak by chtěli alespoň částečně ulevit. „Aspoň zrušení slohových prací, na ty opravdu nebyla dostatečná příprava během on-line výuky,“ navrhuje Anna.

„Stačilo by mi, že bychom nemuseli dělat ústní češtinu,“ přidala se k ní Natálie. „Mohla by stačit nižší procenta úspěšnosti z testů,“ navrhuje zase osmnáctiletý Antonín. Podle devatenáctiletého Lukáše by učitelé u ústních zkoušek mohli zúžit okruhy otázek.

Gazdík: K úlevám není důvod

Stížnosti studentů ale zatím, zdá se, nového ministra školství Petra Gazdíka (STAN) neobměkčily. Žádné úlevy se podle něj pro maturanty nechystají. „Zatím k tomu není žádný zásadní důvod. Prodloužili jsme čas u maturit, aby na to měli více času, ale to je maximum, co v tuto chvíli ministerstvo školství vidí, že by se na maturitách mohlo změnit,“ vzkázal maturantům.

Zároveň upozornil, že ministerstvo školám poskytlo peníze na doučování. „Studenti byli dlouho doma, ale nebyly to dva roky. Ministerstvo jim poskytlo více než miliardu na to, aby se doučovali, takže je to o jejich aktivitě a snaze. Pokud měli snahu, mohli se doučovat a mohli využít všech možností, které jim školy dávají na to, aby dohnali učivo,“ upozornil ministr pro CNN Prima NEWS. Gazdík nicméně připustil, že pokud by v nejbližší době byla výuka opět omezena, jeho rozhodnutí se může změnit.

Podporu zatím žáci žádající úlevy nemají ani u studentské iniciativy Spravedlivá maturita. „Školy jsou od září za velkého úsilí pracovníků v normálním prezenčním režimu a žáci se tak mohou plnohodnotně připravovat. Jiná situace by samozřejmě nastala, kdyby nyní došlo k plošnému uzavření škol, pak by byly úlevy v maturitách namístě,“ míní její zástupce Jiří Daniel Trávníček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy
Školství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:00

Rusové se ve videu pochlubili obávanou zbraní. Ukrajinci den poté minomet zdemolovali

09:43

Rusové ostřelují Charkovskou oblast. Zranění utrpělo 8 civilistů

09:23

Moskevský korespondent Jiří Just o aktuální situaci na Ukrajině i v Rusku

09:07

Víza dočasné ochrany získalo v Česku za sobotu 493 uprchlíků z Ukrajiny, zhruba o polovinu méně než před týdnem. Celkem víza dostalo 350 795 běženců.

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Živě
ON-LINE: Ukrajina zahájí rozsáhlý protiútok, tvrdí vyšetřovatelé. Začít by měla z Donbasu

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Moskva zakázala vstup do Ruska téměř tisícovce občanů Spojených států. Na seznamu figurují i tři američtí politici, kteří jsou již po smrti. Podle týmu nezávislých vyšetřovatelů Conflict Intelligence Team (CIT) by měla Ukrajina za jeden a půl až dva měsíce zahájit rozsáhlou protiofenzivu.

Švýcarsko a Izrael mají první případy opičích neštovic, v Německu jsou další dva

Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové pacienty v Berlíně, uvedla agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli němu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.

Čestný prezident, který není na hokejovém MS vítán. Fasel si proruským postojem zavařil

O jeho proruském postoji se ví delší dobu. Ale bývalý šéf IIHF René Fasel svoji náklonnost k režimu Vladimira Putina i prezidentovi samotnému ještě posunul na další úroveň, když se krátce po začátku války na Ukrajině stal poradcem soutěže KHL. A i proto si Finové nyní nedovedou představit, že by stále čestný prezident nejvyššího hokejového orgánu měl navštívit probíhající šampionát v zemi tisíců jezer.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.