reklama

Dříve jsme léčili zlomeniny z hor, teď úrazy z věšení záclon, popsal traumatolog

„V tomto počasí bychom dříve řešili úrazy z hor, poranění končetin, zlomeniny nohou, páteře, ale teď o něco častěji vidíme domácí úrazy při banálních činnostech, jako je věšení záclon a další,“ uvedl v Novém dni televize CNN Prima NEWS primář chirurgie Karlovarské krajské nemocnice a traumatolog Josef März. V pořadu také mluvil o tom, co je nejdůležitější při první pomoci a jak se lidé mají chránit například při pádu.

reklama

„V tomto počasí bychom dřív standardně řešili úrazy z hor, poranění končetin, zlomeniny nohou, páteře, ale ty v tuto dobu nejsou. Na horách jsou lidé omezeně a při bobování se tak často nezraní. O něco více ale vidíme domácí úrazy při banálních činnostech, jako je věšení záclon a další,“ uvedl v Novém dni März.

K tématu

Ten zároveň upozornil, že první pomoci se v dnešní době nevěnuje taková pozornost, jakou by si zasloužila. „Poskytování první pomoci obecně je tím základním, co by člověk měl umět. V dnešní době se bohužel první pomoc jako taková příliš nepropaguje a nevyučuje. Většina z nás má základní kurz v rámci autoškoly, ale krátký kurz by měl na všech školách probíhat opakovaně,“ zdůraznil traumatolog.

Zároveň v pořadu řekl, na co by si každý měl dát pozor, než první pomoc začne poskytovat. „To nejdůležitější, než začnu něco dělat, je zajistit, abych já nebo někdo jiný zavolal záchranou službu. Protože ve chvíli, kdy potřebuji poskytovat první pomoc, už na to není prostor a může pak dojít k mému vyčerpání,“ upozornil März.

Na co si dát pozor při pádech?

Další důležitá věc při první pomoci je se zraněným člověkem příliš nehýbat, pokud je po úrazu. „Zvlášť v případě, když třeba necítí končetiny,“ podotkl primář. A pokud je člověk v bezvědomí, platí podle něj základní věci, tedy stabilizovaná poloha, uvolnění dýchacích cest a podobně.

Mezi nejnáročnější případy, se kterými se na traumatologii setkávají, jsou takzvaná polytraumata, což jsou poranění více systémů těla, které jsou zásadní pro ohrožení na životě. Podle Märze to jsou typicky autonehody, pády z výšky a podobná poranění.

Lidé by si při nich měli chránit především hlavu. „Mozek je orgán, který bohužel neregeneruje. A poranění mozku, páteře nebo míchy jsou zranění, která mohou zanechat často trvalé následky. A pak je to samozřejmě o ochraně velkých kloubů, páteřní pás a podobně. Tedy chránit si to, co máme nejcennější, hlavu a páteř,“ dodal Josef März.

K tématu

Tagy: zdravotnictví hory zlomenina lékař první pomoc lékaři Nový den primář doktor chirurgie traumatologie Josef März

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem 8 162 pacientů a z toho 1 661 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Zdravotnictví kolabuje, schyluje se k uzavření průmyslu? Rozhodne vláda

Sledujte ŽIVĚ: Zdravotnictví kolabuje, schyluje se k uzavření průmyslu? Rozhodne vláda

Jak se vláda postaví k neustále se zhoršující situaci ve zdravotnictví? Přijde s novými opatřeními? Sáhne nakonec i k úplnému lock downu a uzavře průmysl, k čemuž ji odborníci i zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů už několik dnů vyzývají? Na programu je i zavedení povinného home officu nebo navýšení kapacit lůžek a zapojení třeba lázní nebo hospiců. Tiskovou konferenci po jednání vlády, která se schází v 18. hodin, vám nabídneme živě v tomto článku. Začátek je plánovaný na 20:00.

Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
Gazdík: Babišova vláda je otřesná, Zemanovi odborníci by však byli možná ještě horší
Ujížděl na červenou a odmítal zastavit. Ten samý kousek zopakoval i další den
Zítra bude pozdě, ihned zmobilizujte rezervy v lázních a hospicích, vyzývá poslanec
reklama
reklama
Nová studie: Můžete se nakazit covidem třeba po dotyku nákupního vozíku?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman
Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Další články
reklama
reklama