
Druhá šance pro bývalého podnikatele
Roman Nikodem kdysi patřil k těm, kteří žili na okraji společnosti. Dlouhé roky strávil na ulici, často pod vlivem alkoholu. I díky spolupráci s Městskou policií Plzeň se ale dokázal chopit druhé šance a přitom pomáhat těm, kteří na ni stále čekají.
Než se ocitl na ulici, vedl Roman Nikodem pestrý život. Byl sportovec, profesionální boxer. Po úrazu ale musel kariéru ukončit. Vrhl se na podnikání, jako truhlář slušně vydělával, ovšem tuto šanci mu vzala slabost pro alkohol. „Alkohol mi vzal veškeré věci, které člověk tady na tom světě má rád. Život, přátelství, vztahy, rodinu, která se s vámi nebaví, nebaví se s vámi ani máma. Pokud jste závislí, tak veškerou energii dáváte tomu, co je pro vás nejdůležitější, to je alkohol nebo jsou to drogy,“ sdílí vlastní zkušenost Roman Nikodem v pořadu Prima Česko.
DÁLE ČTĚTE: Alkohol je jed a zkratka k rakovině. Omezte jeho dostupnost, vyzvali experti Fialovu vládu
Přiznává, že po čtyřicítce pil denně, přesto si nechtěl připustit, že má problém se závislostí. Ta ho nakonec připravila o všechno, co měl — domov, rodinu i majetek. A skončil na ulici. Naštěstí po letech přišla nová naděje. „Největší pomoci se mi dostalo od církve, v křesťanské komunitě BTL. Držel jsem se jedné krásné věty Petera Gamea, což je anglický kazatel. Ten řekl: ‚Drž se křesťanů.' Tak se jich držím, ti lidé vám mají co nabídnout. Je tam vždy přidaná hodnota. Člověk nalezne jiné hodnoty v životě, než jsou peníze a zábava,“ vypráví muž, který od života dostal druhou šanci.
Pomohl sobě a pomáhá i jiným
Roman se zapojil do činnosti spolku K srdci, který pomáhá bezdomovcům vrátit se do společnosti. Začal jako dobrovolník a nakonec dostal příležitost spolupracovat s Městskou policií Plzeň.
Dnes chodí mezi lidi, kteří skončili na ulici, a snaží se je motivovat k dodržování pravidel. „My jsme hledali cestu, jak lidem bez domova pomoci. Podařilo se nám před rokem a půl začít spolupracovat s Romanem Nikodemem, který se kolem této skupiny pohyboval jako aktivní pomocník. Počet plzeňských bezdomovců se pohybuje někde kolem čtyř set. Věřím tomu, že alespoň polovina, když se s ní bude pracovat, by se mohla zlomit zpátky do normálního světa,“ doufá velitel Městské policie Plzeň, Petr Nováček.
ČTĚTE TAKÉ: Srovnávají ji se slavnou Tugendhat: Ve vile Felicitas v Abertamech se zastavil čas
Ve spolupráci s lidmi bez domova a jejich zapojení do pracovních činností vidí velký přínos. Někteří třeba hlídají katedrálu sv. Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni. „Mojí náplní je plánovat rozvrh práce, dohlížet na ostatní a nějakým způsobem je navádět k dluhové poradně, nebo když potřebují k doktorovi,“ vypráví další muž, který našel cestu z bludného kruhu, Richard Červený. I on se stal spolupracovníkem spolku K srdci, v němž funguje jako koordinátor.
Červený na rovinu přiznává, proč skončil bez domova. „Na ulici mě dostala závislost na drogách, na pervitinu, kdy jsem veškeré své snažení dával do drog a s tím souvisela i nezákonná činnost.“
Richard Červený i Roman Nikodem jsou živoucími důkazy, že ulice pro člověka nemusí být poslední stanicí. „Když se dělají určité kroky, které jdou za sebou postupně, tak se lze dostat i z toho dna, na kterém jsem byl já...“ vzkazuje všem Roman Nikodem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Češi příliš holdují alkoholu. Odborníci apelují na politiky, aby jeho dostupnost omezili