Lipavský? Po Petříčkovi s Kulhánkem může být ministrem zahraničí kdokoliv, tvrdí Drulák

Ohledně jmenování Piráta Jana Lipavského ministrem zahraničí se rozhořela bouřlivá diskuse. Poté, co v čele resortu stáli Tomáš Petříček s Jakubem Kulhánkem (oba ČSSD), tam může být téměř kdokoliv. Těmito slovy okomentoval situaci politolog a bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Zároveň ale dodal, že budoucí premiér Petr Fiala (ODS) by měl na jmenování Lipavského trvat.

Podle Druláka je evidentní, že prezident Miloš Zeman je ve střetu s nominantem na šéfa diplomacie Janem Lipavským. Důvodem jsou výroky pirátského kandidáta, které podle něj „lze chápat jako provokace vůči Pražskému hradu“, ale také protiruská a protičínská rétorika. „Navíc je tu averze prezidenta vůči Pirátům,“ doplnil diplomat.

Drulák dodal, že se člověk neubrání pochybnostem, zda je Lipavský na post ministra zahraničí ten pravý, neboť má zkušenosti s bankovnictvím a IT, ale není diplomatem. V uplynulém volebním období byl místopředsedou sněmovního výboru pro obranu a také zahraničního výboru.

„Na jednu stranu může mít člověk určité pochybnosti. Na druhé straně poté, co jsme měli ministra zahraničí Tomáše Petříčka či Jakuba Kulhánka, už může být ministrem zahraničí téměř kdokoliv,“ prohlásil Drulák ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zemanův odpor je demonstrace síly

Budoucí premiér Petr Fiala však podle něj nesmí z Lipavského nominace ustoupit. „Jediným, kdo takto ustoupil, byl premiér Andrej Babiš. Nikoliv Bohuslav Sobotka a jeho předchůdci,“ pokračoval bývalý velvyslanec ve Francii. Babiš byl podle jeho slov ve složité situaci, neboť jeho menšinový kabinet vládl s tichou podporou komunistů, přičemž právě prezident Zeman měl na spojenectví KSČM a Babišovy vlády podstatný vliv.

Kromě toho se Babiš mohl opřít o ČSSD, která s ním byla ve vládě. „Fiala nemá tak povolné koaliční partnery jako Babiš, který měl sociální demokraty, kteří si nechali líbit téměř všechno,“ dodal Drulák.

Nyní by mohl přijít nějaký ústupek od hlavy státu. Ten však Drulák neočekává hned. Napřed by se mělo o Lipavském jednat. „Ale Fialovi to nehraje do karet, protože by se chtěl ujmout moci co nejdříve,“ pokračoval politolog.

Ve vysílání CNN Prima NEWS doplnil, že Zemanův odpor vnímá jako demonstraci síly. Podobně totiž uspěl proti Andreji Babišovi, když odmítl do funkce ministra zahraničí jmenovat Miroslava Pocheho a později do čela resortu kultury Michala Šmardu (oba ČSSD). V obou případech nakonec Babiš a ČSSD ustoupili. „Zeman nyní testuje, zda může v této politice pokračovat,“ vysvětlil Drulák.

Tagy: