reklama

Lipavský? Po Petříčkovi s Kulhánkem může být ministrem zahraničí kdokoliv, tvrdí Drulák

Ohledně jmenování Piráta Jana Lipavského ministrem zahraničí se rozhořela bouřlivá diskuse. Poté, co v čele resortu stáli Tomáš Petříček s Jakubem Kulhánkem (oba ČSSD), tam může být téměř kdokoliv. Těmito slovy okomentoval situaci politolog a bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Zároveň ale dodal, že budoucí premiér Petr Fiala (ODS) by měl na jmenování Lipavského trvat.

reklama

Podle Druláka je evidentní, že prezident Miloš Zeman je ve střetu s nominantem na šéfa diplomacie Janem Lipavským. Důvodem jsou výroky pirátského kandidáta, které podle něj „lze chápat jako provokace vůči Pražskému hradu“, ale také protiruská a protičínská rétorika. „Navíc je tu averze prezidenta vůči Pirátům,“ doplnil diplomat.

Drulák dodal, že se člověk neubrání pochybnostem, zda je Lipavský na post ministra zahraničí ten pravý, neboť má zkušenosti s bankovnictvím a IT, ale není diplomatem. V uplynulém volebním období byl místopředsedou sněmovního výboru pro obranu a také zahraničního výboru.

„Na jednu stranu může mít člověk určité pochybnosti. Na druhé straně poté, co jsme měli ministra zahraničí Tomáše Petříčka či Jakuba Kulhánka, už může být ministrem zahraničí téměř kdokoliv,“ prohlásil Drulák ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zemanův odpor je demonstrace síly

Budoucí premiér Petr Fiala však podle něj nesmí z Lipavského nominace ustoupit. „Jediným, kdo takto ustoupil, byl premiér Andrej Babiš. Nikoliv Bohuslav Sobotka a jeho předchůdci,“ pokračoval bývalý velvyslanec ve Francii. Babiš byl podle jeho slov ve složité situaci, neboť jeho menšinový kabinet vládl s tichou podporou komunistů, přičemž právě prezident Zeman měl na spojenectví KSČM a Babišovy vlády podstatný vliv.

Kromě toho se Babiš mohl opřít o ČSSD, která s ním byla ve vládě. „Fiala nemá tak povolné koaliční partnery jako Babiš, který měl sociální demokraty, kteří si nechali líbit téměř všechno,“ dodal Drulák.

Nyní by mohl přijít nějaký ústupek od hlavy státu. Ten však Drulák neočekává hned. Napřed by se mělo o Lipavském jednat. „Ale Fialovi to nehraje do karet, protože by se chtěl ujmout moci co nejdříve,“ pokračoval politolog.

Ve vysílání CNN Prima NEWS doplnil, že Zemanův odpor vnímá jako demonstraci síly. Podobně totiž uspěl proti Andreji Babišovi, když odmítl do funkce ministra zahraničí jmenovat Miroslava Pocheho a později do čela resortu kultury Michala Šmardu (oba ČSSD). V obou případech nakonec Babiš a ČSSD ustoupili. „Zeman nyní testuje, zda může v této politice pokračovat,“ vysvětlil Drulák.

Tagy:

Hlavní zprávy

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama