Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.
„Nechápu politiky, kteří nadávají na neziskovky a aktivisty. Já bych naopak chtěl, aby neziskovky, které dělají dobré a důležité věci, byly v Česku silnější,“ napsal na Twitter pražský radní pro bydlení a transparentnost, Pirát Adam Zábranský. Uvedl zároveň, že posílá peníze například Konsentu, Romským stipendiím, Obráncům zvířat, Fridays for Future nebo Pulse of Europe. „A co vy?“ položil řečnickou otázku, a sdílel odkaz na svůj transparentní účet.
KOMENTÁŘ: Kolik bytů máš, tolikrát tě zdaníme. Piráti a ČSSD brojí proti střední třídě
Když Václav Klaus nedávno zmínil, že Piráti jsou novodobí komunisté, mnoho lidí nad jeho výrokem zvedalo obočí. Jenže z temných vod Pirátského fóra se opět vynořila myšlenka na brutální zdanění nemovitostí. Krátce nato svůj program do voleb zveřejnili sociální demokraté. Výsledkem je frontální útok na střední třídu.
Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří uživatelé si všimli, že Zábranský sponzoroval také radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. To je známé svými akcemi, při nichž například blokuje silnice nebo obsazuje významné instituce. Koncem června se o tom mohla přesvědčit také Česká národní banka, jejíž vchod hrstka aktivistů na několik desítek minut zneprůchodnila.
Měl jsem to zrušit dřív
Zábranský, který je rovněž kandidátem Pirátů na ministra pro místní rozvoj, se ale brání tím, že hnutí už finančně nepodporuje. „Já už jsem podporu Extinction Rebellion ukončil, na začátku mi přišli celkem sympatičtí, ale třeba ty jejich blokády silnic nejsou nic pro mě,“ reagoval na kritické komentáře.
Na dotaz CNN Prima NEWS, co ho vedlo k podpoře tohoto hnutí, odpověděl: „Začal jsem jim přispívat proto, že mi jejich aktivity byly obecně sympatické a boj proti klimatickým změnám považuji za klíčové téma, které v Česku neřešíme dostatečně. Nicméně třeba Rebelie jednoho, které Extinction Rebellion dělá/podporuje poslední dobou, považuji za dost kontraproduktivní, což byl důvod, proč jsem začátkem června zrušil trvalý příkaz na jejich podporu.“
Já už jsem podporu Extinction Rebelion ukončil, na začátku mi přišli celkem sympatičtí, ale třeba ty jejich blokády silnic nejsou nic pro mě.
— Adam Zábranský 🇪🇺 🇨🇿 (@adamzabransky) July 29, 2021
Zábranský rovněž dodal, že považuje za chybu jen to, že příkaz nezrušil o něco dříve. „Nechci, aby to vypadalo, že podporuji třeba právě Rebelii jednoho. Tuto aktivitu za užitečnou opravdu nepovažuji,“ dodal.
Jednorázová blokáda nevadí
Hnutí Extinction Rebellion ale například pražskou magistrálu zablokovalo už v říjnu 2019, přičemž Adam Zábranský je začal finančně podporovat až v srpnu 2020. „Něco jiného je jednorázová velká demonstrace například s roční periodicitou, při které dojde k přerušení provozu na silnici, a pravidelné blokování silnic se snahou na sebe upozornit,“ vysvětlil Zábranský CNN Prima NEWS. To první se podle něho děje relativně běžně. „To druhé mi je proti srsti,“ uzavřel.
Dle výpisu z transparentního účtu poslal Zábranský zmíněnému hnutí 11krát po pětistovce, tedy celkem 5 500 korun. Hnutí Extinction Rebellion je známé svými akcemi namířenými na podporuje boje proti klimatickým změnám.
Letos v květnu například došlo k tomu, že se v Mladé Boleslavi přilepila k silnici asi dvacetiletá dívka jménem Alžběto Vocelové. V ruce třímala karton s nápisem „Jsem zděšeno tím, kolik utrpení způsobí klimatická krize“. Od vozovky ji oddělovali příslušníci integrovaného záchranného systému a aktivistka nakonec skončila v péči lékařů s poraněním ruky.