reklama

Covid jako normální nemoc: Španělsko a Británie mají novou cestu. Budeme je následovat?

Koronavirus jako normální nemoc, se kterou budeme žít? Takovou cestou se plánuje vydat Velká Británie i Španělsko. Země chtějí rozvolnit opatření a díky variantě omikron spoléhají na to, že kvůli nemoci už nebude tolik lidí umírat. I když například Rakousko nebo Německo v současné době zpřísňují, čeští experti věří, že se Česko brzy vydá podobnou strategií jako Španělsko a Británie.

reklama

Velká Británie začala debatovat o přehodnocení koronavirové strategie před týdnem. Podle zástupce státního zdravotnického systému NHS Chrise Hopsona se nejhorší covidová vlna zemí už „prohnala“ a další nápor by nemocnice měly zvládnout. Spekulovalo se, že s novou strategií života s covidem přijde i sám premiér Boris Johnson, který měl například výrazně omezit proplácení testů.

Podle ministra školství Nadhima Zahawiho země přechod do „normálu“ už zažívá. Podobně to vidí například i ministr pro bydlení a místní samosprávu Michael Gove, podle kterého se Británie musí naučit s covidem žít. Podle The Times Gove uvedl, že by se ke covidu mělo začít přistupovat jako k ostatním virům, které způsobují rýmu.

Rozvolnit opatření chce země proto, že tam převládla varianta omikron. Ta je podle odborníků nakažlivější než předchozí varianty viru, ale lidé po ní nemají tolik těžkých průběhů a méně umírají. Velká Británie má navíc vysokou proočkovanost. Podle přehledu dat od Our World in Data bylo v zemi začátkem letošního roku přes 50 procent lidí očkovaných třetí dávkou. Druhou dávku vakcíny má kolem 70 procent populace.

Covid jako chřipka

Podobně jako v Británii chtějí ke covidu přistupovat i ve Španělsku. Ke koronaviru by v zemi mohli přistupovat stejně jako ke chřipce. Podle ministryně zdravotnictví Caroliny Dariasové by se ve Španělsku mohlo přestat testovat každého člověka zvlášť a informace o tom, jak se virus šíří, by poskytovali lékaři na základě extrapolace dat z určitého vzorku populace.

Dariasová o svém plánu jedná s evropskými kolegy. Uvedla, že už požádala i Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), aby novou strategii prostudovalo. Podle deníku El País země nepočítá s tím, že by strategii přijala, aniž by ji schválily mezinárodní úřady, jako je právě například ECDC nebo Světová zdravotnická organizace (WHO).

Ve Španělsku je dvěma dávkami očkováno přes 80 procent lidí, třetí dávku už má asi 36 procent obyvatel. Křivka nově nakažených tam ale zatím stále roste.

Některé země zpřísňují

Podle WHO je ale ještě doba, kdy ke covidu budou moct lidé přistupovat jako k normální nemoci, ještě daleko. V úterý to uvedl šéf evropské sekce WHO Hans Kluge. Podle něj se v budoucích dvou měsících nakazí omikronem více než polovina Evropanů.

Zatímco Španělsko a Británie chtějí rozvolňovat opatření, některé země zpřísňují. Například v Německu budou moci do restaurací už jen lidé se třetí dávkou očkování, ostatní budou muset mít negativní test. V Itálii nemohou lidé bez očkování ani do MHD. V Rakousku zase lidé musí nosit respirátory i venku, pokud nemohou udržet rozestup dva metry.

Kterou cestou půjde Česko?

Někteří čeští odborníci volají po tom, aby i v Česku byl koronavirus brán jako normální respirační nemoc. „Musíme se co nejdříve dostat k tomu, že náš přístup ke koronaviru bude takový, jaký máme u jiných respiračních infekcí,“ apelovala například ve vysílání CNN Prima NEWS primářka Kliniky infekčních nemocí FN Bulovka Hana Roháčová.

„Myslím si, že koronavirus tu s námi zůstane, bude vůči nám přátelský, přilne se k nám a budeme se muset proti němu chránit každoroční imunizací asi jako u chřipky,“ přidala se k ní imunoložka Blanka Říhová z Mikrobiologického ústavu Akademie věd.

Podobně to vidí i epidemiolog Roman Prymula. „Do budoucna by covid měl být brán jako normální respirační onemocnění,“ zdůraznil ve vysílání CNN Prima NEWS. Zároveň ale upozornil, že Česku v následujících týdnech hrozí vlna omikronu a přibývat tak bude 30 až 50 tisíc nakažených denně.

„Těžko tak covid můžeme brát v následujících dnech. Bohužel je stále řada osob na jednotkách intenzivní péče, a tak má zatím koronavirus zvláštní statut,“ vysvětlil. „Ale věřím, že se dožijeme doby, kdy bude brán jako normální respirační onemocnění,“ dodal bývalý ministr zdravotnictví.

V Česku se přesto ale zatím spíš pravidla zpřísňují. Od pondělí se například budou muset všichni zaměstnanci dvakrát týdně testovat. Do karantény navíc od úterý musí po rizikovém kontaktu i očkovaní. Ve školách se bude testovat už jen jednou týdně. Stále platí, že na hromadné akce může maximálně tisíc očkovaných nebo těch, kteří prodělali nemoc. Podobná pravidla jsou i ve službách nebo v restauracích.

V Česku bylo podáno celkem přes 16,4 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno je více než 6,7 milionu lidí. Posilující dávku dostalo už přes 3,2 milionu lidí, téměř polovina plně očkovaných.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn
Kultura

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

Djokovič přiletěl do Bělehradu jako hrdina. Za skandování ho přivítal velký dav

Aktualizováno

Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Hráč prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později přistál v rodném Bělehradě. Rychle prošel letištní halou s tenisovou taškou na zádech a zamířil do prostoru pro vyzvednutí dalších zavazadel. Lidé před terminálem vytrvale a hlasitě skandovali „Novak, Novak“.

Vládní koalici drží především strach z Babiše u moci, říká komentátor Fischer

Největším spojujícím prvkem vládní koalice je Andrej Babiš (ANO), řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor a novinář Petr Fischer. „A tím zůstane po celé volební období. Koalici nedrží nic jiného než strach z toho, že by se Babiš vrátil k moci,“ prohlásil. Politolog Lukáš Valeš k tomu dodal, že bývalému premiérovi začínají ve Sněmovně zlaté časy.

reklama

Domácí zpravodajství

Dívky utekly z dětské psychiatrie v Lounech, policie po nich pátrá. Mohou být i v Praze

Policisté pátrají po dvou mladistvých pacientkách dětské psychiatrické léčebny v Lounech. Dívky ve věku 16 a 17 let v neděli společně utekly při návratu z vycházky, od té doby jsou nezvěstné. Je možné, že se po útěku rozdělily, pohybovat se mohou po Praze ve velkých obchodních centrech a jejich okolí. V tiskové zprávě to uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Významný nárůst počtu pozitivních školáků. Testy jich odhalily opět přes tři tisíce

Testování na koronavirus v základních a středních školách minulý týden ve čtvrtek ukázalo další významný nárůst virové zátěže u žáků i pedagogů. Metodou PCR se ve školách potvrdilo 3 357 případů koronaviru, z toho 3 016 mezi žáky a 341 nákaz u pedagogů a zaměstnanců škol. Nárůst v obou skupinách je významný proti oběma kolům testování o týden dříve a mírně také proti předchozímu testování v pondělí 10. ledna.

Blažkův náměstek Daňhel zpracovával účetnictví firmě zapojené do daňových podvodů

Radomír Daňhel, politický náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), zpracovával účetnictví firmě, která byla zapojená do stamilionových daňových podvodů. Podnikatelé Hussein Rekhem a Saman El-Talabani za ně loni dostali několikaleté tresty. Daňhel v kauze figuroval jen jako svědek. O podvodech podle svého vyjádření nevěděl. Podle odborníků si ale podezřelého jednání svých klientů všimnout musel. Uvedly to Hospodářské noviny (HN) a server Aktuálně.cz.

reklama