Covid jako normální nemoc: Španělsko a Británie mají novou cestu. Budeme je následovat?

Lidé s pivem na party

Co s covidem v Evropě

Koronavirus jako normální nemoc, se kterou budeme žít? Takovou cestou se plánuje vydat Velká Británie i Španělsko. Země chtějí rozvolnit opatření a díky variantě omikron spoléhají na to, že kvůli nemoci už nebude tolik lidí umírat. I když například Rakousko nebo Německo v současné době zpřísňují, čeští experti věří, že se Česko brzy vydá podobnou strategií jako Španělsko a Británie.

Velká Británie začala debatovat o přehodnocení koronavirové strategie před týdnem. Podle zástupce státního zdravotnického systému NHS Chrise Hopsona se nejhorší covidová vlna zemí už „prohnala“ a další nápor by nemocnice měly zvládnout. Spekulovalo se, že s novou strategií života s covidem přijde i sám premiér Boris Johnson, který měl například výrazně omezit proplácení testů.

Podle ministra školství Nadhima Zahawiho země přechod do „normálu“ už zažívá. Podobně to vidí například i ministr pro bydlení a místní samosprávu Michael Gove, podle kterého se Británie musí naučit s covidem žít. Podle The Times Gove uvedl, že by se ke covidu mělo začít přistupovat jako k ostatním virům, které způsobují rýmu.

Rozvolnit opatření chce země proto, že tam převládla varianta omikron. Ta je podle odborníků nakažlivější než předchozí varianty viru, ale lidé po ní nemají tolik těžkých průběhů a méně umírají. Velká Británie má navíc vysokou proočkovanost. Podle přehledu dat od Our World in Data bylo v zemi začátkem letošního roku přes 50 procent lidí očkovaných třetí dávkou. Druhou dávku vakcíny má kolem 70 procent populace.

Covid jako chřipka

Podobně jako v Británii chtějí ke covidu přistupovat i ve Španělsku. Ke koronaviru by v zemi mohli přistupovat stejně jako ke chřipce. Podle ministryně zdravotnictví Caroliny Dariasové by se ve Španělsku mohlo přestat testovat každého člověka zvlášť a informace o tom, jak se virus šíří, by poskytovali lékaři na základě extrapolace dat z určitého vzorku populace.

Dariasová o svém plánu jedná s evropskými kolegy. Uvedla, že už požádala i Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), aby novou strategii prostudovalo. Podle deníku El País země nepočítá s tím, že by strategii přijala, aniž by ji schválily mezinárodní úřady, jako je právě například ECDC nebo Světová zdravotnická organizace (WHO).

Ve Španělsku je dvěma dávkami očkováno přes 80 procent lidí, třetí dávku už má asi 36 procent obyvatel. Křivka nově nakažených tam ale zatím stále roste.

Některé země zpřísňují

Podle WHO je ale ještě doba, kdy ke covidu budou moct lidé přistupovat jako k normální nemoci, ještě daleko. V úterý to uvedl šéf evropské sekce WHO Hans Kluge. Podle něj se v budoucích dvou měsících nakazí omikronem více než polovina Evropanů.

Zatímco Španělsko a Británie chtějí rozvolňovat opatření, některé země zpřísňují. Například v Německu budou moci do restaurací už jen lidé se třetí dávkou očkování, ostatní budou muset mít negativní test. V Itálii nemohou lidé bez očkování ani do MHD. V Rakousku zase lidé musí nosit respirátory i venku, pokud nemohou udržet rozestup dva metry.

Kterou cestou půjde Česko?

Někteří čeští odborníci volají po tom, aby i v Česku byl koronavirus brán jako normální respirační nemoc. „Musíme se co nejdříve dostat k tomu, že náš přístup ke koronaviru bude takový, jaký máme u jiných respiračních infekcí,“ apelovala například ve vysílání CNN Prima NEWS primářka Kliniky infekčních nemocí FN Bulovka Hana Roháčová.

„Myslím si, že koronavirus tu s námi zůstane, bude vůči nám přátelský, přilne se k nám a budeme se muset proti němu chránit každoroční imunizací asi jako u chřipky,“ přidala se k ní imunoložka Blanka Říhová z Mikrobiologického ústavu Akademie věd.

Podobně to vidí i epidemiolog Roman Prymula. „Do budoucna by covid měl být brán jako normální respirační onemocnění,“ zdůraznil ve vysílání CNN Prima NEWS. Zároveň ale upozornil, že Česku v následujících týdnech hrozí vlna omikronu a přibývat tak bude 30 až 50 tisíc nakažených denně.

„Těžko tak covid můžeme brát v následujících dnech. Bohužel je stále řada osob na jednotkách intenzivní péče, a tak má zatím koronavirus zvláštní statut,“ vysvětlil. „Ale věřím, že se dožijeme doby, kdy bude brán jako normální respirační onemocnění,“ dodal bývalý ministr zdravotnictví.

V Česku se přesto ale zatím spíš pravidla zpřísňují. Od pondělí se například budou muset všichni zaměstnanci dvakrát týdně testovat. Do karantény navíc od úterý musí po rizikovém kontaktu i očkovaní. Ve školách se bude testovat už jen jednou týdně. Stále platí, že na hromadné akce může maximálně tisíc očkovaných nebo těch, kteří prodělali nemoc. Podobná pravidla jsou i ve službách nebo v restauracích.

V Česku bylo podáno celkem přes 16,4 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno je více než 6,7 milionu lidí. Posilující dávku dostalo už přes 3,2 milionu lidí, téměř polovina plně očkovaných.

Tagy: